PPK miało zachęcić Polaków do oszczędzania. Póki co efekty są marne
By UlaBanan56 - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=32744272
Autor Stanisław Węgrowski - 22 Listopada 2019

Porażka rządowego programu. Większość Polaków wypisało się z PPK

PPK okazuje się porażką Prawa i Sprawiedliwości. Rząd zakładał, że z programu zrezygnuje 25 procent. Jest znacznie gorzej. Niemal 60 procent Polaków wypisało się z rządowego programu - informuje “Gazeta Wyborcza”.

PPK miało pomóc w oszczędzaniu

PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe to powszechny system oszczędzania dla pracowników realizowany przy współpracy z pracodawcami oraz państwem. Na początku do programu wprowadzane są największe przedsiębiorstwa, które zatrudniają ponad 250 osób. Stopniowo będą przystępować do niego także mniejsze firmy.

PiS zakładał, że z państwowego programu zrezygnuje 25 proc. “Gazeta Wyborcza” przytacza dane z raportu "Poziom partycypacji w Pracowniczych Planach Kapitałowych", który został opracowany przez Instytut Emerytalny oraz Kancelarię Prawa Pracy Wojewódka i Wspólnicy. Jednak rząd w swoich szacunkach przeliczył się. I to znacznie.

PPK to porażka PiS-u

Gazeta podaje, że w niektórych firmach z PPK zrezygnowało niemal 94 proc. zatrudnionych, jednak z drugiej strony zdarzały się też miejsca, gdzie wypisało się tylko 5 proc. pracowników. Są to najbardziej skrajne przykłady. W zdecydowanej większości poziom partycypacji w PPK waha się między 20 a 69 proc. W zależności od tego, jaki sposób liczenia zostanie dobrany, to przeciętny poziom partycypacji w PPK wynosi mniej więcej 40 proc. Z raportu wynika, że znaczna część Polaków zdecydowała się dołączyć do PPK w przedsiębiorstwach, gdzie funkcjonują związki zawodowe. Jednak nawet tam większość zrezygnowała z programu - 55 proc.

Za psa w samochodzie dostaniesz mandat. Chyba, że spełnisz odpowiednie warunkiZa psa w samochodzie dostaniesz mandat. Chyba, że spełnisz odpowiednie warunkiCzytaj dalej

Polacy nie chcą oszczędzać

Wygląda na to, że Polacy nie palą się do oszczędzania. Skąd sie wzięła porażka PiS-u? W rozmowie z “Gazetą Wyborczą” prezes Instytutu Emerytalnego i współautor raportu Antoni Kołek stwierdził, że problemem jest polityka komunikacyjna rządu oraz instytucji odpowiadających za wprowadzenie PPK. Ale kiepska komunikacja to nie wszystko. Polacy nie mają zaufania do systemu emerytalnego i niewielu rozumie zmiany, jakie w nim zachodzą. To sprawia, że moment na wdrożenie programu jest dosyć problematyczny i wydaje się, że decyzja zbiera swoje pierwsze żniwa. Nikt nie lubi być do czegoś zmuszany. A w przypadku PPK trochę tak jest i może na tym polega problem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dostała przelew od byłego, gdy zobaczyła jego tytuł, popłakała się
  2. Emeryci mają dostać po 10 tys. złotych. Warunek jest jeden
  3. Wysokość renty można podnieść. Wystarczy złożyć wniosek
  4. Masa polskich kierowców bez wymaganej opłaty. Po 1 grudnia czeka ich mandat na 17 tys. zł
  5. Seniorzy martwią się o swoje emerytury. Nadchodząca waloryzacja jest zagrożona, powód może rozwścieczyć wielu
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News