BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Porażka rządowego programu. Większość Polaków wypisało się z PPK

22 Listopada 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

PPK okazuje się porażką Prawa i Sprawiedliwości. Rząd zakładał, że z programu zrezygnuje 25 procent. Jest znacznie gorzej. Niemal 60 procent Polaków wypisało się z rządowego programu - informuje “Gazeta Wyborcza".

PPK miało pomóc w oszczędzaniu

PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe to powszechny system oszczędzania dla pracowników realizowany przy współpracy z pracodawcami oraz państwem. Na początku do programu wprowadzane są największe przedsiębiorstwa, które zatrudniają ponad 250 osób. Stopniowo będą przystępować do niego także mniejsze firmy.

PiS zakładał, że z państwowego programu zrezygnuje 25 proc. “Gazeta Wyborcza” przytacza dane z raportu "Poziom partycypacji w Pracowniczych Planach Kapitałowych", który został opracowany przez Instytut Emerytalny oraz Kancelarię Prawa Pracy Wojewódka i Wspólnicy. Jednak rząd w swoich szacunkach przeliczył się. I to znacznie.

PPK to porażka PiS-u

Gazeta podaje, że w niektórych firmach z PPK zrezygnowało niemal 94 proc. zatrudnionych, jednak z drugiej strony zdarzały się też miejsca, gdzie wypisało się tylko 5 proc. pracowników. Są to najbardziej skrajne przykłady. W zdecydowanej większości poziom partycypacji w PPK waha się między 20 a 69 proc. W zależności od tego, jaki sposób liczenia zostanie dobrany, to przeciętny poziom partycypacji w PPK wynosi mniej więcej 40 proc. Z raportu wynika, że znaczna część Polaków zdecydowała się dołączyć do PPK w przedsiębiorstwach, gdzie funkcjonują związki zawodowe. Jednak nawet tam większość zrezygnowała z programu - 55 proc.

Polacy nie chcą oszczędzać

Wygląda na to, że Polacy nie palą się do oszczędzania. Skąd sie wzięła porażka PiS-u? W rozmowie z “Gazetą Wyborczą” prezes Instytutu Emerytalnego i współautor raportu Antoni Kołek stwierdził, że problemem jest polityka komunikacyjna rządu oraz instytucji odpowiadających za wprowadzenie PPK. Ale kiepska komunikacja to nie wszystko. Polacy nie mają zaufania do systemu emerytalnego i niewielu rozumie zmiany, jakie w nim zachodzą. To sprawia, że moment na wdrożenie programu jest dosyć problematyczny i wydaje się, że decyzja zbiera swoje pierwsze żniwa. Nikt nie lubi być do czegoś zmuszany. A w przypadku PPK trochę tak jest i może na tym polega problem.

Tagi:

rząd PiSrządPPKPiSMateusz MorawieckiOszczędności

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

BNP Paribas i Bank Pocztowy ukarane przez UOKiK. Chodzi o nieprawidłowości przy wakacjach kredytowych

Czytaj więcej >

Polska i Świat

SAP zamierza zwolnić nawet 3 tys. osób

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Unia Europejska chce poszerzyć wspólne kompetencje o leśnictwo. Polska przeciwna

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ważne plany polskiego przewoźnika. PKP Intercity zapowiada program lojalnościowy

Czytaj więcej >
Tablice rejestracyjne rowery i hulajnogi

Polska i Świat

W tym kraju UE pracodawca zapłaci więcej, jeżeli dojeżdżasz do pracy rowerem

Czytaj więcej >

Polska i Świat

W 2024 r. stare samochody nie będą mogły wjechać do centrum miasta

Czytaj więcej >