BiznesINFO.pl
elektrownia turow 02 (1)

Porozumienie w sprawie Turowa coraz bliżej. Prawdopodobnie do końca stycznia wszystko się wyjaśni

4 Stycznia 2022

(Ostatnia zmiana: 25 Stycznia 2022)

Autor tekstu:

Joanna Leja

Udostępnij:

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Anna Zalewska była gościem Rozmowy Dnia Radia Wrocław. Na antenie oznajmiła, że ma nadzieję, że porozumienie z Czechami ws. kopalni Turów zostanie podpisane do końca stycznia.

– Do omówienia nie ma już nic, bo wszystko zostało wyjaśnione. Jest kwestia tylko i wyłącznie podpisania. Natomiast mam nadzieję, że to się wydarzy do końca stycznia. Na pewno nie dzisiaj, jutro czy pojutrze, dlatego, że za tydzień czy półtora dopiero będzie expose rządu, będzie zaprzysiężenie rządu i wtedy będą takie naprawdę pełnoprawne decyzje. Ja oczywiście żałuję i myślę, że przede wszystkim powinien żałować Kraj Liberecki, dlatego, że to są dla nich pomysły i dla nich pieniądze – powiedziała Zalewska na antenie Radia Wrocław.

biznesinfo-1

Od dzisiaj wzrasta jedno ze świadczeń ZUS. Dostaniesz 2119 zł miesięcznie

CZYTAJ DALEJ

– Mam nadzieję, że to na relacje polsko-czeskie, już z nowym rządem, się nie przełoży. A o tyle jest to istotne, żeby te złe emocje odsunąć od Turowa, bo np. 15 stycznia zjeżdżają do nas różne organizacje, właśnie do Turowa, które będą ośmielali się mówić mieszkańcom Bogatyni i pracownikom Turowa, że żądają natychmiastowego zamknięcia kopalni – dodała.

Zaznaczyła, że trzeba „odsunąć złe emocję od Turowa”.

Szanujmy przyrodę, dbajmy o ochronę środowiska, pamiętajmy o ochronie środowiska, ale nie dajmy się ekologicznym faszystom, bo o takich ludziach należy właśnie tak mówić. Oni chcą powiedzieć mieszkańcom prosto w oczy, że macie umierać z głodu – mówiła Zalewska.

Polska "nie ma obowiązku płacić żadnych kar"

Europosłanka wyraziła opinię, że Polska "nie ma obowiązku płacić żadnych kar" za utrzymanie działalności kopalni Turów.

– Nie ma podstawy prawnej i opowieści o tym, że ktoś nam będzie pomniejszał środki, też na jakiej podstawie, one są wszystkie opisane, jedyny mechanizm zabierania środków krajom członkowskim, który obowiązuje w Unii Europejskiej, to jest taki, że ktoś zmarnotrawi te pieniądze albo będzie wydawał nielegalnie. Stąd kontrole, raporty i sprawozdania, w których to sprawozdaniach Polska jest liderem poprawności wydawania środków europejskich – stwierdziła eurodeputowana.

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

Gazprom opublikował porażający dokument. Rosjanie wybrali kierunek przeciwny od Europy

Czytaj więcej >

Energetyka

150. dostawa skroplonego gazu sprowadzona przez PGNiG dotarła do Polski

Czytaj więcej >

Energetyka

Tauron zakończył budowę elektrowni fotowoltaicznej Choszczno II

Czytaj więcej >

Energetyka

Niewielkie podkręcenie gałki kaloryfera może dać wielkie oszczędności. Ekspert zdradził dlaczego

Czytaj więcej >

Energetyka

Nowy system rozliczania, tzw. net-billing już od 1 kwietnia

Czytaj więcej >

Energetyka

Gazprom chce więcej pieniędzy. Pozywa PGNiG do arbitrażu

Czytaj więcej >