BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

UE zaakceptowała program pomocowy rządu. Do Polaków trafią kolejne 3 mld zł

25 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Komisja Europejska zatwierdziła kolejny program pomocowy Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Dzięki temu do Polaków będą mogły trafić kolejne 3 mld zł, które zostaną przekazane na pomoc doraźną jak i przyszłą dla przedsiębiorców - pisze Puls Biz

Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak poinformowała PAP, że Komisja Europejska wyraziła zgodę na przekazanie przez rząd kolejnych pieniędzy, które mają wspomóc polskich przedsiębiorców w finansowanie bieżącej działalności jak i planowaniu inwestycji. 

Pomoc dla przedsiębiorców ulegnie wzmocnieniu

Środki, z których ma zostać sfinansowana pomoc dla przedsiębiorców będą pochodzić z programów operacyjnych na lata 2014 - 2020 w celu wspierania polskiej gospodarki w związku z efektami wystąpienia pandemii COVID-19. 

Małgorzata Jarosińska-Jedynak zaznaczyła, że decyzja Brukseli wcale nie sprawiła, że przybyło nam pieniędzy. Pieniądze pochodzą bowiem z instrumentów zwrotnych z lat 2014-2020, które pochodziły z Brukseli, a nie zostały wykorzystane. Dzięki akceptacji Komisji Europejskiej pieniądze w pełni legalnie mogą trafić teraz do polskich przedsiębiorców i zarówno oni jak i resort nie muszą się obawiać, że działają w sposób nielegalny, co mogłoby spowodować liczne kłopoty w przyszłości. 

Jak ma wyglądać pomoc dla przedsiębiorców? 

Szefowa MFiPR przekazała do wiadomości publicznej, że pomoc ma polegać przede wszystkim na udzielaniu przedsiębiorcom nieoprocentowanych pożyczek. Przedsiębiorcy, którzy skorzystają z pomocy będą mieli do zwrotu jedynie kwotę, którą pożyczyli. Pojawi się także możliwość otrzymania pomocy przy spłacie odsetek. Pomoc będzie mogła być wykorzystana zarówno na inwestycje jak i na bieżącą działalność przedsiębiorstwa. 

Rozporządzenie ma wejść w życie od razu po dostosowaniu go do decyzji Komisji Europejskiej i przejściu całej krajowej drogi legislacyjnej. Małgorzata Jarosińska-Jedynak dodała także, że rozporządzenie jest elementem Funduszowego Pakietu Antywirusowego, co oznacza również, że jego wprowadzenie daje nowe możliwości antykryzysowego wykorzystania funduszy unijnych. 

Budżet funduszu wynosi 3 mld zł, a maksymalna kwota jaką w ramach funduszu będzie mógł otrzymać jeden przedsiębiorca, to nawet 800 tys. euro. - podaje "Puls Biznesu" za PAP.

Podobne artykuły

startup

Finanse

POLSKIE START-UPY. JAK OSIĄGNĄĆ SUKCES Z UNIJNYM WSPARCIEM?

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 25.06.2020. n/z Walizka pieniedzy.

Finanse

mBank musi zwrócić pieniądze klientom. UOKiK nie ma wątpliwości

Czytaj więcej >
Pekao ostatecznie przejmuje Idea Bank

Finanse

Idea Bank znika z polskiego rynku. Pekao zaczyna migracje klientów

Czytaj więcej >
Prezydent Duda, emerytury stażowe

Finanse

Doradca prezydenta ostrożnie o emeryturach stażowych. Pomysł wypali?

Czytaj więcej >
Ważne zmiany w bankach od lipca

Finanse

Banki wprowadziły zmiany w kredytach. Koniec tanich ofert, wracają limity

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Finanse

Wciąż można składać wnioski o dotację na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej

Czytaj więcej >