Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Polska na podium pod względem wzrostu gospodarczego
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 06.06.2019 02:00

Polska na podium pod względem wzrostu gospodarczego

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Kraje naszego regionu oparły się spowolnieniu z Zachodu i uzyskały dane lepsze od spodziewanych. Polska gospodarka w pierwszym kwartale była trzecią najszybciej rosnącą w Unii Europejskiej.

Węgry liderem wzrostu, my na 3 miejscu

Węgry uzyskały w I kwartale 2019 roku wzrost gospodarczy na poziomie 5,2% rok do roku. Drugie miejsce zajęła Rumunia (5,1% rok do roku), chociaż Bruksela zarzuca jej makroekonomiczne nierównowagi i spadającą konkurencyjnością kosztową. "Brązowy medal" należy do Polski - nasze PKB zwiększyło się o 4,6% rok do roku. Wyniki całej Unii Europejskiej nie są jednak już tak optymistyczne.

Spowolnienie wzrostu w UE

Raport Eurostatu wskazał, że wzrost PKB w Unii Europejskiej spowolniło do 1%. Największe wyhamowanie dotyczyło głównie krajów ze strefy euro. W porównaniu do państw naszego regionu i zanotowanego tu wzrostu na poziomie niemalże 5%, różnice są bardzo widoczne.

Według Ignacego Morawskiego tak dobre wyniki krajów z Europy Środkowej i Wschodniej spowodowane są wysoką dynamiką finansowania z funduszy europejskich, które napędzającą popyt w budownictwie, przemyśle motoryzacyjnym i maszynowym oraz wysokim wzrostem płac wspierającym wzrost konsumpcji, jak pisze Gazeta.pl.

Wzrost gospodarczy zawdzięczamy inwestycjom prywatnym w sektorze przedsiębiorstw

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński za powód wzrostu gospodarczego podaje rekordowo wysokie inwestycje firm prywatnych. Ich wzrost wyniósł 21% rok do roku.

Mamy wręcz eksplozję inwestycji prywatnych w sektorze przedsiębiorstw - cytuje ministra portal Wirtualny Nowy Przemysł.