BiznesINFO.pl
Policja kontrola w Wigilię

biznesinfo.pl

W Wigilię możesz mieć nieproszonego gościa. Ale zamiast nakrycia lepiej przygotuj portfel

23 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Policja może odwiedzić wielu Polaków w trakcie Wigilii i raczej nie przyjdą spróbować jednej z dwunastu potraw na stole. Będą przeprowadzone kontrole przestrzegania reżimu sanitarnego. Ci, którzy złamią zasady, muszą się liczyć z wysokim mandatem.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czy policja planuje szerszą akcję,

  • Jakiej wysokości mogą być kary,

  • Jakie obowiązują limity.

Policja liczy na rozsądek obywateli

Policja zapowiedziała, w jaki sposób będzie przeprowadzać kontrolę wigilijnych spotkań Polaków. Rzecznik Komendy Głównej Policji (KGP) insp. Mariusz Ciarka przyznał jednak, że nie planuje szerzej zakrojonych specjalnych akcji. Służby liczą na rozsądek Polaków.

- W kwestii limitu gości wigilijnych liczymy na samodyscyplinę, ale pamiętajmy, że inspektorzy sanitarni i policjanci zobowiązani są reagować, chociażby w związku ze zgłoszeniami od innych osób - mówił we wtorek insp. Ciarka.

Rzecznik KGP przestrzega, że efekty łamania reżimu epidemicznego mogą być opłakane. W spotkaniach przy wigilijnym stole często biorą udział osoby starsze, które znajdują się w grupie ryzyka, a im więcej uczestników, tym większa szansa zarażenia.

- Nie chcemy przecież mieć do siebie złości w związku z tym, że zaraziliśmy bliskie nam osoby, a zakończyło się to tragicznie - ostrzegał przedstawiciel policji w rozmowie z PAP.

Mimo braku szerszej akcji, policja nie wyklucza interwencji

Jednocześnie insp. Ciarka zaznacza, że policja otrzymuje wiele zgłoszeń o zgromadzeniach w mieszkaniach. W takich wypadkach będą podejmowane interwencje. Policja nie wyklucza także kontroli przeprowadzanych z "własnej inicjatywy".

Interwencje policji, w których udowodni się łamanie reżimu epidemicznego, mogą się skończyć wysoką karą. Funkcjonariusze mają prawo pouczyć, wystawić mandat karny o maksymalnej wysokości 500 zł, bądź skierować wniosek o ukaranie do sądu lub sanepidu.

Wniosek o ukaranie do sądu wysyłany jest z reguły wtedy, gdy nie przyjmiemy mandatu. Natomiast skierowanie do służb sanitarnych wypisywane jest w przypadku rażących naruszeń zasad bezpieczeństwa epidemicznego. W takich wypadkach kara administracyjna może sięgnąć nawet 30 tys. zł.

Warto przypomnieć, że według rządowego rozporządzenia, do 27 grudnia 2020 roku zabroniono wszelkich zgromadzeń z wyjątkiem spotkań do 5 osób odbywających się w lokalu, lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje spotkanie. Do limitu nie wliczają się osoby mieszkające z organizatorem.

Rząd apeluje do Polaków o zostanie w domu

Rząd prowadzi kampanię, zachęcając Polaków do zachowania reżimu epidemicznego. W spocie pod hasłem "Na Święta zostań w domu", zaproponowano choćby "spotkanie się" ze starszymi osobami z rodziny za pośrednictwem wideokonferencji.

- Pomagajmy sobie nawzajem, ale przede wszystkim zostańmy w domu. Przerwanie kontaktów społecznych to najprostszy sposób na wsparcie nie tylko lekarzy, ale polskiej gospodarki. Wygrajmy tę walkę dzięki solidarności i odpowiedzialności! - apelował na Facebooku Mateusz Morawiecki.

Podobne artykuły

Fot. Piotr Molecki/East News.Warszawa, 21.03.2021. Niedzielna msza podczas lockdownu.

Polska i Świat

Komunia czy ślub pomimo pandemii. Imprezy organizują w całym kraju

Czytaj więcej >
Rok temu wprowadzono obowiązek noszenia maseczek

Polska i Świat

Rok z maseczkami. Wiemy ile policja wystawiła mandatów

Czytaj więcej >
Pxhere CC0

Polska i Świat

Lockdown katastrofą dla gospodarki. Gowin: Tygodniowo Polska traci 2-3 mld zł

Czytaj więcej >
Jacek Sasin fot. Piotr Molecki / EAST NEWS

Polska i Świat

Jacek Sasin ma pomysł na reformę energetyki węglowej. Możemy zapłacić za nią miliardy złotych

Czytaj więcej >
Ustawa o hulajnogach już podpisana przez prezydenta

Polska i Świat

Ustawa o hulajnogach elektrycznych w końcu jest. Czekaliśmy aż 5 lat

Czytaj więcej >
Lech Walesa, former president of Poland and Nobel Prize for peace laureate, is pictured on February 3, 2021 during an interview in his office in Gdansk, Poland. - Polish freedom icon and Nobel laureate Lech Walesa on Wednesday said Russian opposition figure Alexei Navalny is a "hero" who is well on his way towards deserving the famous peace prize. (Photo by Wojtek RADWANSKI / AFP)

Polska i Świat

Lech Wałęsa szuka pracy w internecie. Były prezydent jest bankrutem

Czytaj więcej >