Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Polacy biją niechlubny rekord. Zalewa nas fala mandatów
Przemysław Terlecki
Przemysław Terlecki 22.03.2022 09:12

Polacy biją niechlubny rekord. Zalewa nas fala mandatów

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Polacy coraz częściej poszukiwani przez administracje innych krajów za swoje wybryki na drodze. Jak donosi wtorkowa Rzeczpostpolita, liczba zapytań o Polaków za kółkiem rośnie. W 2018 roku wyniosła 1,5 mln, co oznacza wzrost o 50% względem liczby zapytań z 2017 roku. Tegorocznych danych jeszcze nie ma, ale eksperci branży mówią, że można spodziewać się ponownego wzrostu liczby zapytań.

Dokładna liczba zapytań o polskich kierowców w 2018 roku wyniosła 1 mln 510 566 zapytań. Te odbiera Krajowy Punkt Kontaktowy, który jest specjalną instytucją powołaną przy Ministerstwie Cyfryzacji i zajmuje się właśnie kontaktem z zagraniczną administracją m.in. w sprawie mandatów. Tych natomiast jest coraz więcej. Wciąż zdecydowanie przodują zapytania z Niemiec, których w 2018 roku było 729 624. Na drugim miejscu są Włochy - 143 218, a podium zamyka Francja - 133 194 zapytania.

Polacy biją rekordy mandatów za granicą

Jak tłumaczy jednak Dariusz Rogala, który jest współautorem programu egezkującego kary pieniężne w Unii Europejskiej, zwykle z puli wszystkich mandatów, które opłacić muszą Polacy, egzekwuje się około 70%. O resztę zwykle nie opłaca się walczyć i po korespondencji zostaje darowana. Dzieje się tak, ponieważ są to dość niskie mandaty, których koszt egzekucji byłby większy niż sama wartość mandatu. 

Ponad 70% mandatów udaje się wyegzekwować. Reszta po wymianie korespondencji bywa darowana. To głównie mandaty do 70 euro. Zagranicznej policji nie opłaca się wysyłać korespondencji, tłumaczyć pism przy niewielkich mandatach - mówi Rogala.

Tagi: Polacy Europa