podwyżki cen prądu
Pexels
Autor Paulina Musianek - 9 Grudnia 2019

Gigantyczne podwyżki dla wszystkich Polaków już za 22 dni. "Niektórzy tego nie wytrzymają"

Podwyżki cen prądu mogą poważnie zachwiać budżetem. Jak zapowiedziała minister Emilewicz, wzrost ma sięgnąć 5-7%. Największy ciężar przypadnie firmom, jednak zwykły Kowalski również odczuje te podwyżki.

Podwyżka cen prądu jest nieunikniona. Rząd obiecuje, że Polacy nie odczują wzrostu cen za energię elektryczną, wzrost cen dotknie przede wszystkim przedsiębiorstwa. Według ostatnich informacji, podwyżka ma wynieść 5-7%.

- Przeciętny konsument indywidualny przyjmie znaczącą podwyżkę z niezadowoleniem, ale nie zachwieje ona jego budżetem, natomiast przedsiębiorstwa takie jak stalownie, czy papiernie najzwyczajniej analogicznej podwyżki nie wytrzymają - ostrzega minister Jadwiga Emilewicz w rozmowie z Business Insider Polska.

Podwyżki cen prądu sporym zagrożeniem dla przedsiębiorców

Optymistycznej wizji nie ma również Tomasz Starus, członek zarządu ds. oceny ryzyka w Euler Hermes. Opierając się na ubiegłorocznym raporcie NBP mówi, że firmy generalnie deklarują odporność na wzrosty cen surowców i energii. Jednak aż 95% z nich musi przygotować się na straty.

“W przypadku hipotetycznego 30 proc. wzrostu kosztów energii, przy niezmienionych pozostałych kosztach i przychodach oraz przy pominięciu efektów wtórnych takiego wzrostu, udział firm ponoszących straty wzrósłby o ok. 6,6 pkt proc. W najgorszym położeniu są oczywiście przedstawiciele energochłonnych sektorów, jak np. hutnictwo, branża chemiczna, oponiarska itd., gdzie mamy jednocześnie kumulację kosztów certyfikatów CO2: w energii i za swoją produkcję” - czytamy.

Konsekwencją podwyżek cen prądu będzie zwiększenie inwestycji w odnawialne źródła energii, przede wszystkim w fotowoltaikę, jak twierdzą analitycy Euler Hermes przewidują wysyp inwestycji w OZE, czyli odnawialne.

- Duża firma może cały dach wielkiej hali zapełnić panelami, małej wystarczy kilka-kilkanaście sztuk. Z kolei wiatraki nie są tak skalowalne, a poza tym jako obiekty budowlane wymagają „papierologii” i te inwestycje trwają dłużej w czasie - tłumaczy Tomasz Starus.

Niemiecka sieć wprowadziła osobne kasy dla Niemców i Polaków. Klienci nie kryją oburzeniaNiemiecka sieć wprowadziła osobne kasy dla Niemców i Polaków. Klienci nie kryją oburzeniaCzytaj dalej

Większe koszty w firmach to droższe produkty i usługi

Nie można zapominać, że nawet jeśli same podwyżki cen prądu nie będą bardzo odczuwalne dla zwykłych Polaków to i tak ich ciężar będziemy nieść płacąc za towary i usługi.

“Jeśli decyzją polityczną zwiększymy ceny dla ludności o te 5 do 7 procent, to znaczy, że cała reszta zwyżki kosztów pójdzie do firm. Co prawda Kowalski, płacąc za prąd zużywany na oświetlenie i zasilanie telewizora, zapłaci o te niedolegliwe 5 proc. więcej, ale dużo więcej zapłaci przemysł. W efekcie Kowalski też zapłaci więcej, tylko nie będzie o tym wiedział. Zapłaci zwyżkę energetyczną w cenach serka, chlebka, transportu publicznego” – powiedział Wojciech Warski, prezes zarządu Softex Data, cytowany przez “Innpoland”.

Będziemy płacić nowy podatek. Resort rozwoju szykuje jednak też kilka nowych ulgBędziemy płacić nowy podatek. Resort rozwoju szykuje jednak też kilka nowych ulgCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jacek Kurski zwolnił pracownika z TVP. Kuriozalny powód
  2. Syn rozbił stary wazon. Gdy mama zobaczyła, co było w środku, natychmiast zawołała męża
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  5. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  6. Tysiące emerytów straci swoje mieszkania. Wszystkiemu winna jest emerytura

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News