Podatek liniowy – kto może skorzystać i czy się opłaca?
Pixabay.com
Autor Dominik Moliński - 13 Listopada 2020

Podatek liniowy – kto może skorzystać i czy się opłaca?

Podatek liniowy jest jedną z form opodatkowania działalności gospodarczej w Polsce. W określonych sytuacjach może być korzystna dla części przedsiębiorców. Poniżej wyjaśniamy, czym jest podatek liniowy i dla kogo jest opłacalny.

Czym jest podatek liniowy?

Podatek liniowy to jedna z popularniejszych form opodatkowania dochodu przedsiębiorców. Ze względu na swoje wady i zalety taka forma opodatkowania nie jest korzystna dla wszystkich. Trzeba również pamiętać o warunkach, które należy spełniać, aby móc z niej skorzystać.

Podatek liniowy posiada stałą, niezmienną od lat stawkę w wysokości 19% – bez względu na wysokość dochodów. Pod tym względem różni się od podatku obliczanego na zasadach ogólnych, w przypadku którego obowiązują stawki 17% lub 32%. Z pewnością jest to dobra informacja dla przedsiębiorców, którzy uzyskują wysokie dochody.

Taką formę opodatkowania można wybrać już na etapie rejestracji działalności gospodarczej we wniosku CEIDG-1. Formę opodatkowania można również zmienić w trakcie roku. Przedsiębiorca musi jednak pamiętać, że zmiana formy jest możliwa do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnięty został pierwszy przychód. W tym celu wystarczy złożyć odpowiednie oświadczenie w urzędzie skarbowym. Natomiast rozliczanie danego roku podatkiem liniowym wymaga złożenia formularzu PIT-36 najpóźniej do 30 kwietnia następnego roku.

Podatek liniowy – kto może skorzystać?

Możliwość skorzystania z podatku liniowego przysługuje podatnikom prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą. Należy jednak pamiętać, że dochody z własnej działalności, które są objęte podatkiem liniowym, nie mogą być łączone z dochodami pochodzącymi z innych źródeł. Wykluczone jest również osiąganie przychodów ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy.

Jeśli w danym roku podatnik wybrał opodatkowanie podatkiem liniowym i jednocześnie uzyskał przychody np. z tytułu umowy o pracę, to będzie miał obowiązek rozliczyć się na zasadach ogólnych. W takiej sytuacji należy zastosować skalę podatkową, której stawka podatku wynosi 17% lub 32%, jeśli dochód w danym roku przekroczy kwotę 85 528 złotych.

Jak obliczyć podatek liniowy?

Obliczanie podatku liniowego jest stosunkowo łatwe. Wystarczy bowiem pomnożyć dochód przez stawkę podatku, czyli 19%. Podstawą opodatkowania jest przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania. Wyobraźmy sobie przedsiębiorcę, który w 2020 roku z prowadzonej działalności gospodarczej osiągnął dochód w wysokości 20 000 złotych. Obliczmy, jaki zapłaci podatek liniowy i ile zapłaci podatku obliczanego na zasadach ogólnych:

  • podatek liniowy:

20 000 zł x 19% = 3 800 zł

  • skala podatkowa:

20 000 zł x 32% = 6 400 zł

Na powyższym przykładzie widzimy, że przedsiębiorca zapłaci mniejszy podatek, jeśli zdecyduje się na rozliczanie podatkiem liniowym. W przypadku skali podatkowej dochód przedsiębiorcy znacznie przekroczył kwotę 85 528 złotych, dlatego musi zapłacić podatek według podwyższonej stawki 32%.

Czy podatek liniowy jest opłacalny?

Podatek liniowy jest opłacalny szczególnie dla przedsiębiorców, którzy w skali roku zyskują ponad 100 tysięcy złotych dochodu i nie rozliczają go ze współmałżonkiem lub samotnie wychowują dziecko. Należy pamiętać, że w przypadku podatku liniowego przedsiębiorcy nie mają prawa do odliczenia wielu ulg, które normalnie przysługują w przypadku rozliczania się za pomocą skali podatkowej.

Podatek liniowy jest korzystną formą opodatkowania, jeśli przedsiębiorca, oprócz prowadzenia własnej działalności, uzyskuje dodatkowy dochód z innych źródeł, np. z tytułu umowy o pracę. W tej sytuacji można uwzględnić większość ulg podatkowych w zeznaniu rocznym dochodu z etatu, jednak pojawia się obowiązek złożenia dwóch deklaracji rocznych.

Podatek liniowy – wady i zalety

Każda forma opodatkowania ma swoje wady i zalety. Jeśli decydujemy się na podatek liniowy, musimy pamiętać, że ten wyraźnie różni się od opodatkowania na zasadach ogólnych według skali podatkowej.

Do największych zalet podatku liniowego można zaliczyć stałą stawkę podatku (19%), która jest niezależna od dochodu, dlatego przedsiębiorcy uzyskujący dochód powyżej kwoty 85 528 złotych będą płacić niższy podatek niż w przypadku skali podatkowej. Istnieje również możliwość odliczenia kosztów uzyskania przychodu oraz strat z poprzednich lat.

Podatek liniowy ma też swoje wady. Przede wszystkim nie można rozliczać się wspólnie z małżonkiem ani jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Nie można również korzystać z licznych ulg podatkowych, odliczać kwoty wolnej od podatku ani łączyć dochodów pozyskiwanych z różnych źródeł. W przypadku dochodu poniżej 85 528 złotych przedsiębiorcy będą zobowiązani zapłacić w porównaniu do skali podatkowej nieco wyższy podatek wynikający z tej formy opodatkowania.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News