Przedsiębiorców czeka wkrótce podatkowa kumulacja
pixabay/stevepb
Autor Radosław Święcki - 21 Maja 2020

Czerwiec uderzy w nas podatkami. Skumulowane odczujemy dużo dotkliwiej

Przedsiębiorców czeka wkrótce swoista kumulacja podatkowa. Firmy, które straciły na epidemii koroanwirusa – jak informuje „Rzeczpospolita - będą musiały w czerwcu zapłacić zarówno odroczone, jak i bieżące podatki.

Kumulacja podatkowa w czerwcu

1 czerwca – jak przypomina w rozmowie z dziennikiem Alicja Borowska-Woźniak, kierownik działu kadr i płac w biurze rachunkowym ASCS-Consulting – to dla pracodawców ostatni dzień na odprowadzenie podwójnych zaliczek na PIT pobranych z marcowych i kwietniowych wynagrodzeń, zarówno pracowników, jak i zatrudnionych na umowach o dzieło czy zleceniach.

- Także w tym terminie przedsiębiorcy rozliczający się PIT i CIT muszą zapłacić podatek za zeszły rok. Najbogatsi do 1 czerwca muszą też odprowadzić daninę solidarnościową – mówi Borowska-Woźniak.

Dotychczas – jak przypomina gazeta - te zobowiązania należało płacić szybciej, ale w związku ze stanem epidemii Ministerstwo Finansów przesunęło terminy do początku czerwca. W ocenie Łukasza Czucharskiego z Pracodawców RP, było to dobre posuniecie, gdyż w momencie zamrożenia gospodarki dużo firm z dnia na dzień straciło możliwość zarobku.

Minister zdrowia ostrzega, że niewykluczone jest ponowne zamknięcie niektórych usług. Być może już w lipcuMinister zdrowia ostrzega, że niewykluczone jest ponowne zamknięcie niektórych usług. Być może już w lipcuCzytaj dalej

- Sytuacja przedsiębiorców od tego czasu jednak się nie poprawiła. Wielu ciągle nie może prowadzić normalnej działalności – ekspert Pracodawców RP.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Nowe ognisko koronawirusa w Polsce? Niepokojące doniesienia

„Rz” zwraca uwagę, że poza koniecznością zapłaty odroczonych podatków, przedsiębiorcy będą musieli w czerwcu uporać się również z bieżącymi zobowiązaniami, przede wszystkim podatkiem VAT, który za maja należy odprowadzić do 25 czerwca.

– Pracodawcy muszą też, już na normalnych zasadach, rozliczyć pensje wypłacone w maju. Termin na wpłatę zaliczki na PIT to 22 czerwca, bo 20 przypada w sobotę – mówi Alicja Borowska-Woźniak.

Jak otrzymać pieniądze na zbieranie deszczówki? Programy dofinansowania, wyjaśniamy krok po krokuJak otrzymać pieniądze na zbieranie deszczówki? Programy dofinansowania, wyjaśniamy krok po krokuCzytaj dalej

Na tym jednak nie koniec, bo do 22 czerwca przedsiębiorcy powinni zapłacić zaliczki na PIT/CIT od swoich własnych dochodów.

Podatki pogrążą firmy?

Zdaniem eksperta Pracodawców RP wiele firm może nie wytrzymać czerwcowej kumulacji podatkowej.

–Potrzebne jest chociażby kolejne przesunięcie terminów na odprowadzenie zaliczek na PIT od pracowniczych wynagrodzeń. Generalnie zresztą uważam, że dla firm, które najbardziej odczuły skutki lockdownu, wszystkie terminy na zapłatę podatków powinny być wydłużone aż do zakończenia stanu epidemii i całkowitego odmrożenia gospodarki – tłumaczy Łukasz Czucharski.

Ministerstwo Finansów póki co nie odpowiedziało na pytanie gazety o ewentualne odroczenie terminów zapłaty podatków.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Policja tłumaczy się z mandatów po pogrzebie zamordowanej Kornelii. Mamy oświadczenie
  2. Polskie media podały przykre informacje. Poważny wypadek w skateparku zakończył się tragedią, nie żyje młody chłopak
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Polacy muszą się przygotować. Wielkie zmiany w lotach po Polsce, trzeba znać szczegóły

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News