Podatek cukrowy nie obejmie wszystkich produktów
Pixabay/igorovsyannykov
Autor Maria Glinka - 16 Kwietnia 2020

Dwa rodzaje produktów będą zwolnione z podatku cukrowego. Ceny nie powinny wzrosnąć

Podatek od cukru nie obejmie niektórych wymienianych wcześniej produktów? W ostatniej chwili ekipa rządząca podjęła decyzję o uprzywilejowaniu dwóch rodzajów artykułów. Przedstawiciele branży w dalszym ciągu protestują przeciwko nowej daninie.

Podatek cukrowy powrócił do sejmu

Podatek cukrowy od napojów i nałożenie daniny na wysokoprocentowe „małpki” będą poddane głosowaniu w trakcie jutrzejszego posiedzenia sejmu. Rządowa ustawa powróciła z senatu, który całkowicie ją odtrącił.

7 lat kadencji dla obecnego prezydenta. Partia rządząca już złożyła projekt zmiany Konstytucji RP7 lat kadencji dla obecnego prezydenta. Partia rządząca już złożyła projekt zmiany Konstytucji RPCzytaj dalej

Odrzucenie senackiej uchwały wydaje się być wysoce prawdopodobne nie tylko z powodów stricte politycznych. Rząd liczy na pieniądze z „prozdrowotnych podatków”, które według szacunków mają przynieść 3,2 mld zł rocznie. Już w tej chwili jest jasne, że od tej kwoty należy odliczyć ok. 700 mln zł.

Dlaczego? Ponieważ w trakcie dzisiejszych obrad izby niższej polskiego parlamentu posłowie PiS zaproponowali wykreślenie jogurtów i napojów mlecznych z listy opodatkowanych kategorii – podaje Puls Biznesu.

O jakich produktach mówią posłowie?

Poprawkę zgłosiła posłanka PiS Barbara Dziuk, kierując się „stanowiskiem Instytutu Żywienia i Żywności, które wskazuje, że w produktach mlecznych korzyści zdrowotne z wapnia przeważają nad kaloriami”.

Lepiej sobie zapisać i przekazać znajomym. Prawnik tłumaczy, co robić, jak zatrzyma was policjaLepiej sobie zapisać i przekazać znajomym. Prawnik tłumaczy, co robić, jak zatrzyma was policjaCzytaj dalej

Zgodnie z propozycją z dodatkowych opłat mają być zwolnione mleko, przetwory mleczne oraz mleczne przetwory fermentowane (jogurty, kefiry, maślanki, zsiadłe mleko). Wszystkie te artykuły spożywcze są „ważnym elementem codziennej diety” – mówiła dzisiaj w sejmie posłanka.

Produkty z cukrem będą tańsze

Jan Kolański, prezes firmy Colian wyznał, że „nieobjęcie podatkiem wszystkich napojów zawierających cukier jest mało konsekwentne”.

Powoływanie się na argumenty o kaloryczności jest jego zdaniem bezzasadne, ponieważ brak ujednoliconego traktowania wszystkich produktów nie przyczyni się do walki z otyłością. Taki zabieg spowoduje, że Polacy będą kupować produkty zawierające większe ilości cukru, bo będą tańsze” – dodaje szef spółki.

Senat popiera przedstawicieli branży

Nie jest to pierwszy raz, kiedy przedstawiciele branży zwracają uwagę, że nałożenie podatku na poszczególne napoje wcale nie zniechęci Polaków do ich zakupu.

Z takim podejściem zgadza się senat, który stoi na stanowisku, że wprowadzenie nowego podatku ma być po prostu dodatkowym źródłem czerpania pieniędzy przez rząd i nie ma nic wspólnego z polityką prozdrowotną.

Eksperci zwracają uwagę, że jogurty, które PiS chce zwolnić z podatku cukrowego, zawierają więcej cukru niż inne napoje słodzone np. coca-cola.

Niekończące się apeli do władz

Producenci napojów apelowali do rządu, aby danina weszła w życie nie wcześniej niż 1 stycznia 2021 r., jednak ten zadecydował o wprowadzeniu nowych przepisów już 1 lipca 2020 r.

Firmy postanowiły jeszcze raz zawnioskować do rządzących i zgłosiły z apelem do samego prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. W piśmie oznajmiono, że podatek cukrowy będzie miał „katastrofalne skutki dla polskich firm napojowych”.

Zgodnie z ich przewidywaniami, w wyniku wejścia w życie tej daniny pracę może stracić około 15 tys. osób - dla wielu z nich będzie to utrata jedynego źródła utrzymania rodziny, które w połączeniu ze złą sytuacją gospodarki w związku z koronawirusem „może doprowadzić do bankructwa większości polskich przedsiębiorstw z branży napojowej, nawet kilkuset” – czytamy w oświadczeniu.

Przedstawiciele zwracają uwagę na brak spójności w działaniach rządu. „Z jednej strony budowana jest warta dziesiątki miliardów złotych tarcza antykryzysowa, a z drugiej wprowadzane są nowe podatki, które w obecnych warunkach oznaczają zniszczenie całej polskiej branży napojowej – przyznał Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kto nie musi zasłaniać ust? Jest najnowszy rządowy dokument, wszystko wyjaśnia
  2. Sanepid opublikował miejsca w których Polacy zarażają się wirusem. Wizyty w niektórych nie możesz uniknąć
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Wojciech Cejrowski podał swój dokładny plan na pokonanie koronawirusa. Ostre słowa wobec rządu
Przełomowy sondaż prezydencki. Duda bez triumfu w pierwszej turze, potrzebna drugaPrzełomowy sondaż prezydencki. Duda bez triumfu w pierwszej turze, potrzebna drugaCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News