BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Dwa rodzaje produktów będą zwolnione z podatku cukrowego. Ceny nie powinny wzrosnąć

16 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Podatek od cukru nie obejmie niektórych wymienianych wcześniej produktów? W ostatniej chwili ekipa rządząca podjęła decyzję o uprzywilejowaniu dwóch rodzajów artykułów. Przedstawiciele branży w dalszym ciągu protestują przeciwko nowej daninie.

Podatek cukrowy powrócił do sejmu

Podatek cukrowy od napojów i nałożenie daniny na wysokoprocentowe „małpki” będą poddane głosowaniu w trakcie jutrzejszego posiedzenia sejmu. Rządowa ustawa powróciła z senatu, który całkowicie ją odtrącił.

Odrzucenie senackiej uchwały wydaje się być wysoce prawdopodobne nie tylko z powodów stricte politycznych. Rząd liczy na pieniądze z „prozdrowotnych podatków”, które według szacunków mają przynieść 3,2 mld zł rocznie. Już w tej chwili jest jasne, że od tej kwoty należy odliczyć ok. 700 mln zł.

Dlaczego? Ponieważ w trakcie dzisiejszych obrad izby niższej polskiego parlamentu posłowie PiS zaproponowali wykreślenie jogurtów i napojów mlecznych z listy opodatkowanych kategorii – podaje Puls Biznesu.

O jakich produktach mówią posłowie?

Poprawkę zgłosiła posłanka PiS Barbara Dziuk, kierując się „stanowiskiem Instytutu Żywienia i Żywności, które wskazuje, że w produktach mlecznych korzyści zdrowotne z wapnia przeważają nad kaloriami”.

Zgodnie z propozycją z dodatkowych opłat mają być zwolnione mleko, przetwory mleczne oraz mleczne przetwory fermentowane (jogurty, kefiry, maślanki, zsiadłe mleko). Wszystkie te artykuły spożywcze są „ważnym elementem codziennej diety” – mówiła dzisiaj w sejmie posłanka.

Produkty z cukrem będą tańsze

Jan Kolański, prezes firmy Colian wyznał, że „nieobjęcie podatkiem wszystkich napojów zawierających cukier jest mało konsekwentne”.

Powoływanie się na argumenty o kaloryczności jest jego zdaniem bezzasadne, ponieważ brak ujednoliconego traktowania wszystkich produktów nie przyczyni się do walki z otyłością. Taki zabieg spowoduje, że Polacy będą kupować produkty zawierające większe ilości cukru, bo będą tańsze” – dodaje szef spółki.

Senat popiera przedstawicieli branży

Nie jest to pierwszy raz, kiedy przedstawiciele branży zwracają uwagę, że nałożenie podatku na poszczególne napoje wcale nie zniechęci Polaków do ich zakupu.

Z takim podejściem zgadza się senat, który stoi na stanowisku, że wprowadzenie nowego podatku ma być po prostu dodatkowym źródłem czerpania pieniędzy przez rząd i nie ma nic wspólnego z polityką prozdrowotną.

Eksperci zwracają uwagę, że jogurty, które PiS chce zwolnić z podatku cukrowego, zawierają więcej cukru niż inne napoje słodzone np. coca-cola.

Niekończące się apeli do władz

Producenci napojów apelowali do rządu, aby danina weszła w życie nie wcześniej niż 1 stycznia 2021 r., jednak ten zadecydował o wprowadzeniu nowych przepisów już 1 lipca 2020 r.

Firmy postanowiły jeszcze raz zawnioskować do rządzących i zgłosiły z apelem do samego prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. W piśmie oznajmiono, że podatek cukrowy będzie miał „katastrofalne skutki dla polskich firm napojowych”.

Zgodnie z ich przewidywaniami, w wyniku wejścia w życie tej daniny pracę może stracić około 15 tys. osób - dla wielu z nich będzie to utrata jedynego źródła utrzymania rodziny, które w połączeniu ze złą sytuacją gospodarki w związku z koronawirusem „może doprowadzić do bankructwa większości polskich przedsiębiorstw z branży napojowej, nawet kilkuset” – czytamy w oświadczeniu.

Przedstawiciele zwracają uwagę na brak spójności w działaniach rządu. „Z jednej strony budowana jest warta dziesiątki miliardów złotych tarcza antykryzysowa, a z drugiej wprowadzane są nowe podatki, które w obecnych warunkach oznaczają zniszczenie całej polskiej branży napojowej – przyznał Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności.

Podobne artykuły

Ostatni dzwonek dla produkujących wyroby z akcyzą

Finanse

Do końca czerwca możesz zgłosić się do rejestru. Później nie wyprodukujesz produktów obłożonych akcyzą

Czytaj więcej >
Biznes Info

Finanse

Ulga podatkowa na 500 zł. Odebrać mogą tylko kierowcy

Czytaj więcej >

Finanse

Kreatywna księgowość – czym jest i co ma na celu

Czytaj więcej >

Finanse

Jakie są najczęstsze metody wyceny przedsiębiorstw?

Czytaj więcej >

Finanse

Działalność gospodarcza w mieszkaniu - jak rozliczyć koszty?

Czytaj więcej >

Finanse

Bony świąteczne - jak je dać pracownikom?

Czytaj więcej >