pieniadze-pixabay-tomaszsupel
Obraz TomaszSupel z Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 26 Maja 2020

Płaca minimalna 2021 miała wynosić 3 tys. zł. Teraz mowa już nie o jej zamrożeniu, ale obniżce

Płaca minimalna za rok miała wynosić 3 tys. zł, za cztery lata 4 tys. zł. Takie były obietnice rządu Prawa i Sprawiedliwości. Ale obliczu kryzysu gospodarczego wywołanego przez pandemię koronawirusa te deklaracje będą raczej niemożliwe do spełnienia.

Płaca minimalna nie wzrośnie? Eksperci spodziewają się raczej obniżki

Głośne obietnice wyborcze Prawa i Sprawiedliwości już przed wyborami parlamentarnymi wydawały się nieprawdopodobne. Płaca minimalna miała rosnąć, ale wygląda na to, że nic z tego. Zamiast podwyżki płacy minimalnej może dojść nawet do jej obniżenia - ostrzegają specjaliści na łamach serwisu money.pl.

Aktualnie płaca minimalna w Polsce wynosi 2600 zł brutto. Rząd PiS obiecał, że już w przyszłym roku płaca minimalna będzie wynosić przynajmniej 3000 zł brutto, czyli ponad 2150 zł na rękę. Z kolei na koniec 2023 roku PiS planował podnieść płacę minimalną do poziomu 4000 zł, co przy zatrudnieniu na umowie o pracę gwarantowałoby na rękę ok. 2850 zł.

Możesz mieć dobre auto i nie wydać więcej niż 5 tys. zł. Propozycje dla oszczędnychMożesz mieć dobre auto i nie wydać więcej niż 5 tys. zł. Propozycje dla oszczędnychCzytaj dalej

Eksperci o płacy minimalnej: to nie czas na podwyżki

Ale specjaliści pytani o tę kwestię przez money.pl twierdzą, że to nie czas na podwyżki płacy minimalnej, ponieważ Polska stoi u progu kryzysu gospodarczego. Z danych Ministerstwa Finansów, które przytacza portal, wynika, że PKB do końca tego roku może spaść o 3,4 proc., co odbije się na rynku pracy.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Pilna konferencja Morawieckiego i Szumowskiego. Niewielu mogło się spodziewać ich słów

Co wydarzy się w tej sytuacji? - Scenariusz wyjściowy to brak zmiany płacy minimalnej, ponieważ jej relacja do przeciętnego wynagrodzenia i tak zostanie utrzymana. Oczywiście poczekajmy na liczby i fakty, ale jestem przekonany, że pokażą one, iż nie ma przestrzeni dla podwyżek - mówi na łamach money.pl główny ekonomista Pracodawców RP dr Sławomir Dudek.

Szumowski o opcji ponownego zamknięcia gospodarki. Zaskakujące stanowisko ministraSzumowski o opcji ponownego zamknięcia gospodarki. Zaskakujące stanowisko ministraCzytaj dalej

Choć resort finansów jest świadomy problemu, to jednocześnie twierdzi, że jest jeszcze czas na decyzje w sprawie zmiany wysokości płacy minimalnej. Z kolei przedstawiciele biznesu chcą, żeby płaca minimalna stała się elastyczna i dostosowana do realiów w obliczu kryzysu.

Płaca minimalna do obniżenia? Są też i takie pomysły

Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan zwraca uwagę, że podwyższenie płacy minimalnej do poziomu 3000 zł brutto od początku przyszłego roku byłoby „nieodpowiedzialnym krokiem”.

- Przypomnę tylko, że dopiero wchodzimy w kryzys. Ja bym w ogóle wrócił do dyskusji o mechanizmie kształtowania pensji minimalnej. Bardzo bym chciał, by debata toczyła się na Radzie Dialogu Społecznego. Pewne deklaracje wyborcze mogą być niebezpieczne - mówi na łamach money.pl ekspert.

Sławomir Dudek dodaje, że w Polsce nie było recesji, a krajowe regulacje płacowe są dostosowane do sytuacji, gdy “wszystko pięknie rośnie”. I ostrzega przed kolejną falą kryzysu wywołanego przez koronawirusa. A niektórzy eksperci zwracają uwagę, że już niedługo może być konieczna dyskusja na temat obniżenia płacy minimalnej.

Tych marketów w Polsce już nie zobaczysz. Wykoszone przez konkurencję i problemy, pamiętasz je jeszcze?Tych marketów w Polsce już nie zobaczysz. Wykoszone przez konkurencję i problemy, pamiętasz je jeszcze?Czytaj dalej

Takie rozwiązanie popiera m.in Business Centre Club. - Trzeba zastanowić się, co zrobić z płacą minimalną. Jednym z naszym pomysłów jest odstąpienie od podwyżki do 4 tys. zł za dwa lata. Drugą kwestią jest zweryfikowane tegorocznego poziomu. Przy tak dramatycznym PKB może się to okazać konieczne. Warto o tym porozmawiać - mówi na łamach money.pl Zbigniew W. Żurek z BCC.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Biskupi wydali ważny komunikat. Koniec tradycji. W tym roku zmieni się wiele w Boże Ciało
  2. Doda wyjawiła fanom sekret swojej diety. Wiemy już, czemu zawdzięcza swoją figurę
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Organizatorzy wakacji mówią o największym zagrożeniu. Trzeba brać je pod uwagę

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News