pieniadze-pixabay-tomaszsupel
Obraz TomaszSupel z Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 26 Maja 2020

Płaca minimalna 2021 miała wynosić 3 tys. zł. Teraz mowa już nie o jej zamrożeniu, ale obniżce

Płaca minimalna za rok miała wynosić 3 tys. zł, za cztery lata 4 tys. zł. Takie były obietnice rządu Prawa i Sprawiedliwości. Ale obliczu kryzysu gospodarczego wywołanego przez pandemię koronawirusa te deklaracje będą raczej niemożliwe do spełnienia.

Płaca minimalna nie wzrośnie? Eksperci spodziewają się raczej obniżki

Głośne obietnice wyborcze Prawa i Sprawiedliwości już przed wyborami parlamentarnymi wydawały się nieprawdopodobne. Płaca minimalna miała rosnąć, ale wygląda na to, że nic z tego. Zamiast podwyżki płacy minimalnej może dojść nawet do jej obniżenia - ostrzegają specjaliści na łamach serwisu money.pl.

Aktualnie płaca minimalna w Polsce wynosi 2600 zł brutto. Rząd PiS obiecał, że już w przyszłym roku płaca minimalna będzie wynosić przynajmniej 3000 zł brutto, czyli ponad 2150 zł na rękę. Z kolei na koniec 2023 roku PiS planował podnieść płacę minimalną do poziomu 4000 zł, co przy zatrudnieniu na umowie o pracę gwarantowałoby na rękę ok. 2850 zł.

Możesz mieć dobre auto i nie wydać więcej niż 5 tys. zł. Propozycje dla oszczędnychMożesz mieć dobre auto i nie wydać więcej niż 5 tys. zł. Propozycje dla oszczędnychCzytaj dalej

Eksperci o płacy minimalnej: to nie czas na podwyżki

Ale specjaliści pytani o tę kwestię przez money.pl twierdzą, że to nie czas na podwyżki płacy minimalnej, ponieważ Polska stoi u progu kryzysu gospodarczego. Z danych Ministerstwa Finansów, które przytacza portal, wynika, że PKB do końca tego roku może spaść o 3,4 proc., co odbije się na rynku pracy.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Przynajmniej 2400 zł emerytury i szereg ulg dla seniorów. Sejm właśnie przyjął ustawę niemal jednogłośnie
2. Andrzej Duda przeżywa śmierć. W poruszających słowach postanowił publicznie ją pożegnać: "Jej odejście jest wielką stratą"

Co wydarzy się w tej sytuacji? - Scenariusz wyjściowy to brak zmiany płacy minimalnej, ponieważ jej relacja do przeciętnego wynagrodzenia i tak zostanie utrzymana. Oczywiście poczekajmy na liczby i fakty, ale jestem przekonany, że pokażą one, iż nie ma przestrzeni dla podwyżek - mówi na łamach money.pl główny ekonomista Pracodawców RP dr Sławomir Dudek.

Szumowski o opcji ponownego zamknięcia gospodarki. Zaskakujące stanowisko ministraSzumowski o opcji ponownego zamknięcia gospodarki. Zaskakujące stanowisko ministraCzytaj dalej

Choć resort finansów jest świadomy problemu, to jednocześnie twierdzi, że jest jeszcze czas na decyzje w sprawie zmiany wysokości płacy minimalnej. Z kolei przedstawiciele biznesu chcą, żeby płaca minimalna stała się elastyczna i dostosowana do realiów w obliczu kryzysu.

Płaca minimalna do obniżenia? Są też i takie pomysły

Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan zwraca uwagę, że podwyższenie płacy minimalnej do poziomu 3000 zł brutto od początku przyszłego roku byłoby „nieodpowiedzialnym krokiem”.

- Przypomnę tylko, że dopiero wchodzimy w kryzys. Ja bym w ogóle wrócił do dyskusji o mechanizmie kształtowania pensji minimalnej. Bardzo bym chciał, by debata toczyła się na Radzie Dialogu Społecznego. Pewne deklaracje wyborcze mogą być niebezpieczne - mówi na łamach money.pl ekspert.

Sławomir Dudek dodaje, że w Polsce nie było recesji, a krajowe regulacje płacowe są dostosowane do sytuacji, gdy “wszystko pięknie rośnie”. I ostrzega przed kolejną falą kryzysu wywołanego przez koronawirusa. A niektórzy eksperci zwracają uwagę, że już niedługo może być konieczna dyskusja na temat obniżenia płacy minimalnej.

Tych marketów w Polsce już nie zobaczysz. Wykoszone przez konkurencję i problemy, pamiętasz je jeszcze?Tych marketów w Polsce już nie zobaczysz. Wykoszone przez konkurencję i problemy, pamiętasz je jeszcze?Czytaj dalej

Takie rozwiązanie popiera m.in Business Centre Club. - Trzeba zastanowić się, co zrobić z płacą minimalną. Jednym z naszym pomysłów jest odstąpienie od podwyżki do 4 tys. zł za dwa lata. Drugą kwestią jest zweryfikowane tegorocznego poziomu. Przy tak dramatycznym PKB może się to okazać konieczne. Warto o tym porozmawiać - mówi na łamach money.pl Zbigniew W. Żurek z BCC.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Złe wieści dla osób wybierających się na urlop. Pojawiły się nowe zakazy
  2. Trzęsienie ziemi w Grecji. Wiadomość obiegła media
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Chciała zawstydzić Rozenek. Na długo zapamięta, co odpisała

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News