Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > PKP zainwestuje ponad 2 mld zł w dworce. W planach jest ich 200, część trzeba postawić od zera
Konrad Karpiuk
Konrad Karpiuk 09.08.2020 02:00

PKP zainwestuje ponad 2 mld zł w dworce. W planach jest ich 200, część trzeba postawić od zera

PKP rekordowe inwestycje
Wikimedia Commons Andrzej Błaszczak CC4.0

PKP planuje nowe dworce, oraz przebudowę istniejących

PKP przeprowadza właśnie największą w swojej historii inwestycję. Według informacji rzecznika kolei projekt zakłada przebudowanie lub budowę 200 dworców. Zakończono już inwestycje na 18 obiektach, obecnie w trakcie realizacji jest 75 kolejnych.

Dwa miliardy brutto na przebudowę dworców pochodzi z budżetu państwa oraz  ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Programu Operacyjnego Polska Wschodnia oraz Regionalnego Programu Operacyjnego. 

Jak pisze portal wnp.pl, zmiany mają podnieść jakość obsługi podróżnych na dworcach, szczególnie w mniejszych miejscowościach, w których perony są z reguły dosyć skromnie urządzone. Modernizacja czeka również perony w miejscach ważnych połączeń.

Ambitne plany PKP

Na liście dworców, w których mają być przeprowadzone modernizacje, znalazły się dworce w miastach satelickich, a także kluczowe aglomeracje takie jak Białystok, Olsztyn, Kielce, czy Poznań, w którym zostanie przebudowany stary dworzec główny. 100 milionów złotych wyniesie z kolei modernizacja dworca Gdańsk Główny (mającego status zabytku).

Szczególnym problemem są dworce zabytkowe, około połowa z tych, które mają być zmodernizowane, jest pod ochroną konserwatora. W takich wypadkach prace nie będą zbyt mocno ingerowały w sam charakteru budynków, modernizacja skupi się przede wszystkim na ich renowacji i zwiększeniu ich funkcjonalności.

W ramach autorskiego programu PKP powstaną także Innowacyjne Dworce Systemowe, inwestycja zakłada budowę czterdziestu do końca 2023 roku. Jak czytamy na wnp.pl, projekt przewiduje budowę dworców z proekologicznym rozwiązaniami takimi jak panele fotowoltaiczne, odzysk wody deszczowej do spłukiwania toalet, pompy ciepła, czy oświetlenie LED. 

<