BiznesINFO.pl
PGNiG-logo PGNiG-gaz-iberion

Domena publiczna

PGNiG zabezpieczyło kontrakty na zakup gazu do Baltic Pipe

24 Września 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

23 września 2022 roku PGNiG i Grupa Equinor zawały umowy kupna-sprzedaży gazu ziemnego wydobywanego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, podało PGNiG w komunikacie prasowym. 

Kontrakty na gaz z Norwegii

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA oraz spółki z grupy Equinor ASA zawarły 23 września br. umowy kupna-sprzedaży gazu ziemnego wydobywanego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.  

Kontrakty przewidują dostawę do 2,4 mld m3 gazu rocznie w okresie od 1 stycznia 2023 roku do 1 stycznia 2033 roku.

Podpisane umowy zapewnią PGNiG dodatkowe wolumeny paliwa, które będą przesyłane do Polski za pomocą gazociągu Baltic Pipe. Gazociąg ten łączy Norweski Szelf Kontynentalny z Polską poprzez Danię. Jego inwestorami są polski GAZ-SYSTEM i duński Energinet. Przesył gazu rozpocznie się 1 października 2022 roku

Docelowo gazociąg będzie miał przepustowość ok. 10 mld m3, z czego PGNiG zarezerwowało 8,0 mld m3 rocznie. Podstawą wykorzystania rezerwacji ma być wydobycie własne PGNiG w Norwegii. W tym roku wyniesie ono 3 mld m3, w ciągu kilku lat może wzrosnąć do 4 mld m3 rocznie. 

PGNiG zapewnia, że dostawy gazu na cały sezon grzewczy 2022/23 są zabezpieczone, a spółka wykorzysta przepustowość gazociągu Baltic Pipe zaplanowaną na ten rok w 100 procentach. W komunikacie przekonuje, że rozpowszechnianie informacji o tym, że gazociąg będzie pusty należy traktować jako dezinformację mającą wzbudzać niepokój i niepewność opinii publicznej.

Współpraca PGNiG i Equinor

– Equinor jest dla GK PGNiG strategicznym partnerem biznesowym, który wpisuje się w politykę dywersyfikacji dostaw gazu do Polski. Podpisane kontrakty na dostawy gazu, który będzie przesyłany gazociągiem Baltic Pipe, to istotne wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju – mówi Iwona Waksmundzka-Olejniczak, Prezes Zarządu PGNiG SA. – Cieszę się, że firma o takiej pozycji i renomie jak Equinor, z którą PGNiG dotychczas współpracowało w obszarze poszukiwań i wydobycia na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, będzie również dostawcą gazu do Polski. Wierzę, że to kolejny krok do dalszego rozwoju współpracy między naszymi firmami w przyszłości – dodaje Prezes Waksmundzka-Olejniczak.

- Podpisane kontrakty na dostawy gazu, który będzie przesyłany gazociągiem Baltic Pipe, to istotne wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju — komentuje podpisaną umowę Iwona Waksmundzka-Olejniczak, prezeska PGNiG.

Tagi:

PGNiGgaz

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

NIK skontrolowała biomasę. Widzi w niej potencjał dla produkcji energii

Czytaj więcej >

Energetyka

Baltic Pipe osiągnął pełną przepustowość

Czytaj więcej >

Energetyka

Tauron apeluje do części klientów. Jeśli chcą płacić mniej za prąd, muszą zmienić umowy

Czytaj więcej >
Dostawcy kombinują, podwyżki ceny prądu stają się faktem

Energetyka

Rachunki za prąd będą wyższe pomimo zamrożenia cen

Czytaj więcej >
Program "Mój prąd" rozpocznie się już wkrótce. Fot. pxhere.com

Energetyka

Urząd Regulacji Energetyki wyzerował stawkę opłaty OZE

Czytaj więcej >

Energetyka

Biedaszyby w Wałbrzychu. Mieszkańcy wykopują węgiel z… ogródka

Czytaj więcej >