Pensja minimalna 2021
Obraz Michal Jarmoluk z Pixabay
Autor Oktawian Góral - 7 Września 2020

Płaca minimalna 2021, znamy już stawkę. Ujawniamy też kwotę na rękę

Pensja minimalna w 2021, znamy stawki netto i brutto najniższej krajowej w nowym roku. Co oznaczają nowe kwoty dla pracowników i pracodawców?

Pensja minimalna od nowego roku znów pójdzie w górę. Rząd chce byśmy zarabiali minimalnie nawet 2800 zł brutto. Co oznacza podwyższenie najniższej krajowej i jak podwyżka będzie się przekładała na kwoty "na rękę"? Wyliczamy w jaki sposób podwyżka płacy minimalnej wpłynie na nasze portfele.

Pensja minimalna w górę

Najniższa krajowa ma od 1 stycznia 2021 roku wzrosnąć o 200 zł brutto, z 2600 zł do poziomu 2800 zł. Co to oznacza? Podwyżki dostaną nie tylko osoby zatrudnione na etatach, ale również wykonujący umowy cywilno-prawne, czyli zlecenia i o dzieło. Związane jest to z wprowadzeniem kilka lat temu minimalnej stawki godzinowej, której wysokość jest powiązana z najniższą krajową. Jak zatem będą kształtowały się zarobki w Polsce i w jaki uplasuje to nasz kraj na zarobkowej mapie Europy? Sprawdzamy warianty wypłat "na rękę" dla najsłabiej zarabiających po proponowanych przez rząd podwyżkach.

142 zł na rękę więcej, cięcie urlopów i nowe odszkodowania. Idą zmiany w Kodeksie pracy142 zł na rękę więcej, cięcie urlopów i nowe odszkodowania. Idą zmiany w Kodeksie pracyCzytaj dalej

Pensja minimalna na poziomie 2800 zł brutto to propozycja rządu, która została wynegocjowana przez rząd, związki zawodowe i pracodawców. A łatwo nie było. W czasach pandemicznych pracodawcy apelowali o zamrożenie najniższej krajowej na poziomie 2600 zł, związki domagały się wprowadzenia kwoty nawet 3100 zł brutto, a sam PiS w trakcie kampanii obiecywał 3000 zł najniższego wynagrodzenia. Osiągnięty kompromis nie jest jednak jeszcze niczym pewnym. Teraz propozycja musi przejść przez Radę Dialogu Społecznego. Brak porozumienia w radzie da wolną rękę rządzącymi i to oni uchwalą ostateczną podwyżkę. Wydaje się jednak, że poziom 2800 zł jest najbardziej realnym scenariuszem i to właśnie ta kwota została przyjęta do naszych wyliczeń.

2800 zł najniższej krajowej? Tak, ale brutto

Co oznacza dla pracowników podwyższenie najniższej krajowej do 2800 zł brutto? Poniżej prezentujemy wyliczenia, ile realnie "na rękę" otrzymają osoby zatrudnione na najniższe możliwe stawki. Pod uwagę bierzemy następujące scenariusze - umowa o pracę, umowa-zlecenie i umowa o dzieło. Dodatkowo sprawdzamy stawki dla studentów do 26 roku życia, którzy zwolnieni są z podatku dochodowego.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Jak masz szczęście skończy się na pouczeniu. Możesz jednak stracić 5 tys. zł z głupiego powodu
2. Smutne informacje. Jerzy Stuhr przerwał milczenie

W przypadku osób zatrudnionych na podstawie umów cywilno-prawnych, czyli zleceń i o dzieło minimalna stawka godzinowa od nowego roku wynosić ma 18,20 zł brutto.

Pensja minimalna 2021

Jak podwyższenie pensji minimalnej będzie plasowało Polskę na europejskiej mapie zarobków? Polska płaca minimalna na poziomie 2800 zł brutto, czyli około 630 euro wskaże Polsce miejsce za takimi krajami jak Niemcy, Holandia, czy Francja, ale przed Rumunią, Litwą, Węgrami, Bułgarią.

W swojej skrzynce znalazł proste wezwanie, ty też możesz. 20 groszy albo czeka sądW swojej skrzynce znalazł proste wezwanie, ty też możesz. 20 groszy albo czeka sądCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Liga Narodów: Bośnia i Hercegowina-Polska. Gdzie oglądać? Transmisja na żywo, stream online, TV
  2. Osobisty dramat gwiazdy "M jak miłość". Wiemy, co przeżyła i co się stało
  3. Emeryci na bruk? Minister Emilewicz ostro o przyszłości starszych Polaków
  4. Nie ominie cię rejestracja jeśli używasz jednego gadżetu. Czasu coraz mniej
  5. Już pewne, szykują się kolejne obniżki cen mięsa. Winne dwa czynniki
  6. Kobieta zostawiła torebkę na bulwarach. Strażnicy miejscy zajrzeli do środka. "Zestaw" zaskoczył funkcjonariuszy
Nawet ponad 1 tys. zł za niedopałek wyrzucony na ulicy. Bezlitosna grzywna ma nauczyć nowych zwyczajówNawet ponad 1 tys. zł za niedopałek wyrzucony na ulicy. Bezlitosna grzywna ma nauczyć nowych zwyczajówCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News