By Krzysztoferski - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29842461
By Krzysztoferski - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29842461
Autor Stanisław Węgrowski - 14 Czerwca 2020

Zakaz obowiązuje od 20 maja. Ale w sklepach wciąż możesz znaleźć alternatywy

Papierosy mentolowe są zakazane od 20 maja. Na mocy unijnej dyrektywy z 2014 roku nie można już sprzedawać papierosów mentolowych, z kapsułką mentolową oraz tytoniu do samodzielnego skręcania o aromacie mentolowym. Specjaliści przestrzegają przed szukaniem takich produktów w szarej strefie i przypominają, że na rynku pozostają legalne alternatywy, jak podgrzewacze tytoniu.

Papierosy mentolowe zakazane

20 maja wszedł w życie zakaz sprzedaży papierosów mentolowych. Zarówno dla palaczy, jak i sprzedawców to duży cios. Według badań Forum Konsumentów, które przytacza agencja Newseria Biznes, w Polsce papierosy pali ok. 9 mln osób, wśród których 42 proc. sięga po papierosy mentolowe. Są jednak alternatywy.

2120 zł więcej do emerytury. Tyle mają dostać polscy seniorzy, ale jeszcze nie w tym roku2120 zł więcej do emerytury. Tyle mają dostać polscy seniorzy, ale jeszcze nie w tym rokuCzytaj dalej

- Na rynku pozostają papierosy elektroniczne, podgrzewacze tytoniu oraz cygara lub cygaretki o smaku mentolowym. Te produkty nie podlegają wycofaniu - mówi w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Maciej Ptaszyński, wiceprezes zarządu Polskiej Izby Handlu.

Papierosy mentolowe niezwykle popularne w Polsce

Wycofanie papierosów mentolowych to duża zmiana dla polskiego rynku. Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych wskazuje, że papierosy mentolowe stanowią ok. 30 proc. wszystkich sprzedawanych w Polsce papierosów, co jest jednym z najwyższych wskaźników konsumpcji w Europie.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Nowy mandat ukarze, ale nie za prędkość lub pasy. Policja zwróci uwagę na jeden szczegół, do zapłaty 150 zł
2. Czego boi się Jarosław Kaczyński? Ujawniono przelewy, które rodzą bardzo wiele pytań

Zakaz ich sprzedaży może się odbić na drobnym handlu, ponieważ papierosy mentolowe odpowiadają za 15 do nawet 40 proc. obrotów mniejszych sklepów i kiosków. Ta kategoria wyrobów tytoniowych dawała przychody budżetowe na poziomie 7-9 mld zł z podatków.

Zmianę przepisów odczują także konsumenci. Z badania Forum Konsumentów, które przytacza Newseria Biznes wynika, że papierosy pali ponad jedna czwarta dorosłych Polaków, czyli ok. 9 mln osób. W tej grupie aż 42 proc. sięgało właśnie po papierosy mentolowe lub z kapsułką. 28 proc. kupowało je regularnie.

Mandat 500 zł w trakcie burzy. Każdy kierowca powinien wiedzieć, co robić w tym momencieMandat 500 zł w trakcie burzy. Każdy kierowca powinien wiedzieć, co robić w tym momencieCzytaj dalej

Jak już palić papierosy, to legalne. Lepiej nie kupuj na czarnym rynku

Zakaz sprzedaży papierosów mentolowych może przyczynić się do rozwoju szarej strefy. Z badania Forum Konsumentów wynika, że ponad 20 proc. palaczy jest gotowa sięgnąć po papierosy mentolowe z czarnego rynku.

Specjaliści przestrzegają przed kupowaniem papierosów mentolowych z szarej strefy, ponieważ jest to niebezpieczne dla zdrowia. Ryzyko jest większe, bo takie papierosy są wytwarzane bez żadnej kontroli, nie spełniają norm jakości i mogą zawierać różne groźne dla zdrowia substancje. Legalną alternatywą dla papierosów mentolowych pozostają podgrzewacze tytoniu i elektroniczne papierosy, także o smaku mentolowym, które nadal będą dostępne na polskim rynku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Profesor Horban ostrzega. Epidemia powróci jesienią, musimy być dobrze przygotowani
  2. Podczas sesji ciążowej na jej brzuch położono tysiące pszczół. W internecie zawrzało
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Kolejne odmrożenia w Polsce już na długi weekend. Jest decyzja, wspaniała wiadomość
Bak zatankuj lepiej jeszcze dzisiaj. Po weekendzie 4,57 zł za popularne paliwoBak zatankuj lepiej jeszcze dzisiaj. Po weekendzie 4,57 zł za popularne paliwoCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News