Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Zakaz obowiązuje od 20 maja. Ale w sklepach wciąż możesz znaleźć alternatywy
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 14.06.2020 02:00

Zakaz obowiązuje od 20 maja. Ale w sklepach wciąż możesz znaleźć alternatywy

By Krzysztoferski - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29842461
By Krzysztoferski - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29842461

Papierosy mentolowe zakazane

20 maja wszedł w życie zakaz sprzedaży papierosów mentolowych. Zarówno dla palaczy, jak i sprzedawców to duży cios. Według badań Forum Konsumentów, które przytacza agencja Newseria Biznes, w Polsce papierosy pali ok. 9 mln osób, wśród których 42 proc. sięga po papierosy mentolowe. Są jednak alternatywy.

- Na rynku pozostają papierosy elektroniczne, podgrzewacze tytoniu oraz cygara lub cygaretki o smaku mentolowym. Te produkty nie podlegają wycofaniu - mówi w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Maciej Ptaszyński, wiceprezes zarządu Polskiej Izby Handlu.

Papierosy mentolowe niezwykle popularne w Polsce

Wycofanie papierosów mentolowych to duża zmiana dla polskiego rynku. Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych wskazuje, że papierosy mentolowe stanowią ok. 30 proc. wszystkich sprzedawanych w Polsce papierosów, co jest jednym z najwyższych wskaźników konsumpcji w Europie. 

Zakaz ich sprzedaży może się odbić na drobnym handlu, ponieważ papierosy mentolowe odpowiadają za 15 do nawet 40 proc. obrotów mniejszych sklepów i kiosków. Ta kategoria wyrobów tytoniowych dawała przychody budżetowe na poziomie 7-9 mld zł z podatków.

Zmianę przepisów odczują także konsumenci. Z badania Forum Konsumentów, które przytacza Newseria Biznes wynika, że papierosy pali ponad jedna czwarta dorosłych Polaków, czyli ok. 9 mln osób. W tej grupie aż 42 proc. sięgało właśnie po papierosy mentolowe lub z kapsułką. 28 proc. kupowało je regularnie.

Jak już palić papierosy, to legalne. Lepiej nie kupuj na czarnym rynku

Zakaz sprzedaży papierosów mentolowych może przyczynić się do rozwoju szarej strefy. Z badania Forum Konsumentów wynika, że ponad 20 proc. palaczy jest gotowa sięgnąć po papierosy mentolowe z czarnego rynku.

Specjaliści przestrzegają przed kupowaniem papierosów mentolowych z szarej strefy, ponieważ jest to niebezpieczne dla zdrowia. Ryzyko jest większe, bo takie papierosy są wytwarzane bez żadnej kontroli, nie spełniają norm jakości i mogą zawierać różne groźne dla zdrowia substancje. Legalną alternatywą dla papierosów mentolowych pozostają podgrzewacze tytoniu i elektroniczne papierosy, także o smaku mentolowym, które nadal będą dostępne na polskim rynku.