Pakiet wyborczy dostarczony do rąk własnych
Pixabay/jaroslawczarnecki0
Autor Maria Glinka - 27 Kwietnia 2020

GW: Koronawirus do rąk własnych. Pakiet wyborczy trafi do skrzynki, ale listonosz będzie i tak wymagał pokwitowania

Pakiet wyborczy dostarczony do rąk własnych lub skrzynki będzie wymagał wylegitymowania się przed listonoszem i złożenia podpisu. Dlaczego? Ponieważ w pędzie modyfikacji kodeksu wyborczego PiS zapomniał zmienić zasady dotyczące dostarczania kart wyborczych.

Pakiet wyborczy – sposób doręczania według przepisów

Pakiet wyborczy, zgodnie z art. 53e p. 6 ustawy „Kodeks wyborczy”, musi być doręczony wyłącznie do rąk własnych wyborcy, po okazaniu dokumentu potwierdzającego tożsamość i pisemnym pokwitowaniu odbioru.

Jest to kluczowy przepis, którego nie modyfikuje żadna z trzech uchwalonych przez PiS nowelizacja kodeksu wyborczego. Co więcej, w efekcie zmian z 31 marca obowiązek wynikający z art. 53e p.6 dotyczy wszystkich głosujących, również tych objętych kwarantanną, pacjentów szpitali czy osób przebywających w domach opieki społecznej.

Dlaczego? Ponieważ wtedy partia rządząca przygotowywała się do wyborów częściowo korespondencyjnych, a zmieniając strategię na początku kwietnia zapomniała o zmodyfikowaniu tego przepisu.

Niemcy krytykują Polskę za obowiązek 14-dniowej kwarantanny. Premier Saksonii: polski rząd się zagalopowałNiemcy krytykują Polskę za obowiązek 14-dniowej kwarantanny. Premier Saksonii: polski rząd się zagalopowałCzytaj dalej

Miliony bliskich kontaktów w dniu wyborów

Najnowsza nowelizacja sepcustawy, która jest obecnie procedowana w senacie, pochyla się tylko nad jedną częścią wspomnianego artykułu. Mowa jest o doręczaniu pakietu wyborczego „bezpośrednio do oddawczej skrzynki pocztowej wyborcy lub pod adres wyborcy”. Dalsza część procedury pozostanie nietknięta, wobec czego podtrzymano obowiązek weryfikacji tożsamości wyborców.

W przypadku nieobecności odbiorcy listonosz jest zobowiązany zostawić awizo. Po drugiej nieudanej próbie pakiet trafia do komisji wyborczej.

Efektem tych przepisów będą dziesiątki milionów bliskich kontaktów między obywatelami, ponieważ do głosowania jest uprawnionych 30 milionów osób. A zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia koronawirus utrzymuje się na papierze do 24 godzin. Zatem przekazywanie z rąk do rąk pakietów wyborczych, dokumentów tożsamości, spisu wyborczego czy nawet długopisu może stanowić zagrożenie dla zdrowia wielu Polaków – pisze Gazeta Wyborcza.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Jest opinia Sądu Najwyższego. "Zagrożenie dla bezpieczeństwa w ogromnej skali"

Przepis utknął w martwym punkcie

W trzeciej wersji specustawy z 6 kwietnia zapisano, że „minister właściwy do spraw aktywów państwowych w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw zdrowia określi, w drodze rozporządzenia szczegółowy tryb (…) doręczania pakietów wyborczych przez operatora wyznaczonego do wyborcy”.

Jednak nawet gdyby powstał taki dokument i znosiłby wymóg wylegitymowania się przed listonoszem to sytuacja pozostałaby bez zmian, ponieważ w hierarchii źródeł prawa rozporządzenie znajduje się niżej niż ustawa.

Zatem jedyną drogą modyfikacji tego zapisu byłoby na ten moment ponowne zwołanie sejmu, przejęcie odpowiedniej nowelizacji i przekazanie jej do senatu, który ponownie miałby 30 dni na jej analizę. Nawet przy niezwykle szybkim tempie procedowania, do którego przez 5 lat przyzwyczaiła nas partia rządząca, nowe prawo mogłoby wejść w życie dopiero pod koniec maja, czyli już po drugiej turze wyborów prezydenckich, która miałaby się odbyć 24 maja.

Nieoficjalne: Rząd da 1500 zł dopłaty do rachunków na mieszkanie. Możesz otrzymać pomoc w dwóch przypadkachNieoficjalne: Rząd da 1500 zł dopłaty do rachunków na mieszkanie. Możesz otrzymać pomoc w dwóch przypadkachCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 72-latka zabiła swojego brata, potem sama zginęła. Prokuratura ujawnia pierwsze szczegóły, wbijają w fotel
  2. Zaskakujące wyniki badań. Naukowcy sprawdzą czy nikotyna zapobiega rozprzestrzenianiu się komórek wirusa
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Niewielu wie, że Kim Dzong Un ma troje dzieci. Wiadomo, czemu żadne nie może przejąć po nim władzy
Dzisiaj wyjątkowa niedziela handlowa. Niektóre sklepy są otwarte, pomimo ograniczeńDzisiaj wyjątkowa niedziela handlowa. Niektóre sklepy są otwarte, pomimo ograniczeńCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News