Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Orange zapowiedziało wyłączanie sieci 3G. Niektórzy klienci będą musieli wymienić telefony
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 21.03.2023 15:16

Orange zapowiedziało wyłączanie sieci 3G. Niektórzy klienci będą musieli wymienić telefony

telefon-komórka
Biznesinfo

W drugiej połowie września Orange Polska rozpocznie proces wygaszania sieci 3G. Najpierw nastąpi to w powiatach: wieruszowskim, wieluńskim, pajęczańskim, złotowskim oraz częściowo – w pilskim i wałeckim. Od wtorku 21 marca klienci operatora mogą samodzielnie sprawdzić, czy w przypadku ich karty SIM i telefonu możliwe jest bezproblemowe przejście na sieć 4G, czy też konieczna będzie wymiana karty lub nawet smartfona.

Orange żegna się z siecią 3G

Zgodnie ze swoimi wcześniejszymi zapowiedziami niedługo po wakacjach Orange Polska rozpocznie wygaszanie swojej sieci 3G, a w zamian zapewni klientom dostęp do 4G. W praktyce ma to oznaczać większy komfort korzystania z telefonu tzn. sprawniejsze działanie sieci i lepszą jakość rozmów.

Proces wygaszania rozpocznie się w połowie września od następujących powiatów: wieruszowskiego, wieluńskiego, pajęczańskiego, złotowskiego oraz częściowo pilskiego i wałeckiego. W kolejnym miesiącu sieć 3G zostanie wyłączona na pozostałych obszarach powiatów: wałeckiego i pilskiego, a także w powiecie sieradzkim, zduńskowolskim, łaskim, poddębickim, czarnkowsko-trzcianeckim, chodzieskim, obornickim i wągrowieckim.

Orange-wylacza-3G-Pila-Sieradz-jesien-2023-scaled.jpg

To początek działań Orange Polska, które umożliwią klientom przejście z 3G do 4G. Kolejny etap prac przewidziany jest na 2024 rok. Operator planuje, że wygaszanie 3G w całym kraju potrwa do końca 2025 roku – informuje Orange Polska w komunikacie prasowym.

Mapa: Biuro Prasowe Orange.

Jak sprawdzić, czy wymiana telefonu lub karty SIM będzie konieczna?

W celu sprawdzenia, czy karta SIM oraz telefon umożliwiają korzystanie z sieci 4G i przeprowadzanie połączeń głosowych przez mobilny internet, czyli VoLTE, należy wysłać bezpłatny SMS o treści KARTA na numer 80233. Operator podkreśla, że usługa jest dostępna dla klientów indywidualnych, małych i średnich firm (korzystających z ofert abonamentowych i prepaid), klientów korporacyjnych oraz użytkowników nju mobile. Z kolei użytkownicy Orange Flex mogą sprawdzić kartę SIM i telefon za pomocą dostępnego w aplikacji czatu. W przypadku, gdy kartę SIM będzie trzeba wymienić, można złożyć zlecenie od razu w aplikacji. Wówczas nowa karta zostanie bezpłatnie dostarczona przez kuriera. 

Natomiast za pośrednictwem strony internetowej www.orange.pl/zobacz/wylaczamy-3g każdy klient może samodzielnie sprawdzić, czy jego telefon jest rekomendowany do obsługi VoLTE w Orange Polska.

Co zrobić, jeśli wymiana jest konieczna?

Orange zapewnia, że starsze karty SIM można za darmo wymienić w każdym salonie Orange Polska. Z kolei klienci nju mobile mogą również wymienić je bezpłatnie, ale poprzez wypełnienie formularza dostępnego po zalogowaniu na swoje konto lub kontaktując się przez infolinię (*610). 

Wymieniając telefon warto przynieść do salonu stary model – Orange przyjmie go i przekaże do bezpiecznego recyklingu lub utylizacji. W przypadku nowszych urządzeń, które wymagają jednak wymiany, konsultanci sprawdzą, czy dostępna będzie opcja odkupu, dzięki której można zyskać bon za zakup nowego telefonu – wyjaśnia operator.