BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Ograniczenie prędkości na drogach z powodu pandemii. Nie widzą innej możliwości

5 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Ograniczenie prędkości na drogach jest konieczne, aby odciążyć służbę zdrowia podczas pandemii koronawirusa. Tak uważają specjaliści, którzy złożyli wniosek w tej sprawie do resortów zdrowia i infrastruktury.

Ograniczenie prędkości konieczne? Jest wniosek ekspertów

Jak podaje Interia.pl, wniosek do szefów ministerstwa zdrowia oraz infrastruktury o ograniczenie prędkości na drogach opracowali eksperci cyklu “Konferencje Specjalistyczne nauka-praktyka-biznes” i naukowcy m.in. z Polskiej Akademii Nauk, Politechniki Krakowskiej czy Politechniki Lubelskiej.

Zdaniem specjalistów ograniczenie prędkości pomoże odciążyć służbę zdrowia. Jak to ma się przekładać na walkę z koronawirusem? Chodzi o to, że jeśli uda się ograniczyć liczbę ofiar wypadków drogowych, większy nacisk będzie można postawić na działania związane z epidemią, co jest możliwe dzięki ograniczeniu dozwolonej prędkości jazdy.

Ograniczenie prędkości szansą na zmniejszenie liczby wypadków?

Eksperci proponują, aby maksymalna prędkość na autostradzie wynosiła 120 km/h, z kolei na dwujezdniowej ekspresówce 110 km/h. Jednojezdniowa droga ekspresowa miałaby mieć limit 90 km/h. We wniosku postulują też o ograniczenie prędkości poza obszarem zabudowanym do 80 km/h, a w zabudowanym do 50 km/h.

Wniosek o ograniczenie prędkości specjaliści popierają statystykami policji, które mają potwierdzać wzrost liczby wypadków drogowych w trakcie mniejszego natężenia ruchu drogowego.

- Nadmierna prędkość to główny czynnik sprzyjający powstawaniu wypadków drogowych. Kierowcy jeżdżą zbyt szybko zarówno w miastach, poza obszarami zabudowanymi, jak i na drogach szybkiego ruchu. Potwierdzają to m.in. cykliczne wyniki badań ITS, realizowane na zlecenie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego - podkreśla cytowany przez Interię prof. Marcin Ślęzak.

Ograniczenie prędkości wpłynie na postawę kierowców? Niekoniecznie

Czy ograniczenie prędkości rzeczywiście może zmienić sytuację na polskich drogach? Warto podkreślić, że przecież limity prędkości nie uległy zmianie, więc ciężko na tej podstawie uzasadniać większą liczbę wypadków. Wydaje się, że na to największy wpływ może mieć jednak niskie natężenie ruchu, co sprawia, że wielu kierowców pozwala sobie na szybszą jazdę, a to prowadzi do niebezpiecznych sytuacji na drogach. Nie ma więc pewności, że dalsze ograniczenia zmienią przyzwyczajenia polskich kierowców.

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >