Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ograniczenie plastiku w Polsce nieprędko? Mamy komentarz ministerstwa
Radosław Święcki
Radosław Święcki 28.06.2021 02:00

Ograniczenie plastiku w Polsce nieprędko? Mamy komentarz ministerstwa

zakaz plastiku
Pixabay/dennis

W tym tygodniu w krajach unijnych mają zacząć obowiązywać regulacje związane z tzw. dyrektywą plastikową za sprawą których ma dojść do ograniczenia stosowania plastikowych przedmiotów takich jak m.in. sztućce, talerze czy słomki. W Polsce nowe zasady będą stosowane z opóźnieniem. Jak znaczącym? Zapytaliśmy o to Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W tym tygodniu w krajach UE zacznie obowiązywać tzw. dyrektywa plastikowa

  • Kiedy można spodziewać się jej wprowadzenia w Polsce

  • Jakie opłaty czekają nas w związku z tzw. opłatą produktową

Kiedy ograniczenie plastiku w Polsce?

Wiosną w Rządowym Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Nowela ta miała związek z koniecznością dostosowania krajowych przepisów do tzw. dyrektywy plastikowej przyjętej przez Parlament Europejski w czerwcu 2019 roku w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Celem dyrektywy jest ograniczenie stosowania plastikowych przedmiotów jak m.in. sztućce, talerze, czy słomki.

Wspomniana opłata produktowa (zwana również opakowaniową) zakłada, że od osób kupujących przykładowo piwo czy kawę w plastikowych opakowaniach pobierana będzie opłata w maksymalnej wysokości 1 zł za jedną sztukę opakowania.

Opłata ma na celu zniechęcenie Polaków do kupowania produktów w jednorazowych opakowaniach z plastiku i zachęcenie ich do korzystania z rozwiązań alternatywnych. Owe rozwiązania, czyli opakowania wielokrotnego użytku bądź opakowania wytworzone z materiałów innych niż tworzywa sztuczne będą musieli zapewnić sprzedawcy.

Unijna dyrektywa do której mają być dostosowane znowelizowane przepisy ma wejść w życie w krajach unijnych na początku lipca, czyli jeszcze w tym tygodniu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Komentarz ministerstwa

Czy tak będzie również w Polsce? Nie będzie. Media od pewnego czasu informowały, że prace nad wdrożeniem krajowych przepisów - mówiąc kolokwialnie - ślimaczą się. Redakcja Biznes Info postanowiła zwrócić się w tej sprawie do Ministerstwa Klimatu i Środowiska z pytaniem, o to kiedy można spodziewać się przełomu w tej sprawie.

- Ministerstwo Klimatu i Środowiska podjęło prace legislacyjne nad projektem ustawy o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej. Obecnie analizowane są uwagi przekazane w ramach uzgodnień, opiniowania i konsultacji publicznych. W najbliższym czasie projekt zostanie skierowany do kolejnego etapu prac legislacyjnych - informuje nas Wydział Komunikacji Medialnej resortu.

- Przekazanie projektu do Parlamentu RP przewidziano na jesień br. Trudno jednak jest na obecnym etapie stwierdzić jak długo potrwają prace nad projektem ustawy w Sejmie oraz Senacie, a tym samym kiedy dokładnie ustawa wejdzie w życie - dodaje ministerstwo.

Z powyższego komentarza wynika, że na ustawowe regulacje w zakresie ograniczania plastiku przyjdzie nam jeszcze poczekać. Póki co możemy to robić sami, poszukując bardziej ekologicznych odpowiedników, co zresztą wiele osób już czyni. A jak wynika z badań agencji IQS aż 75 proc. Polaków popiera zakaz produkcji plastikowych sztućców, talerzy czy słomek. Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: Plastik