Ogłoszono oficjalną żałobę. W Polsce znów zawisną czarne flagi, o 12 zapadnie cisza

Ostatnie tygodnie zostały naznaczone wielkimi tragediami, które przeżywają miliony Polaków. To śmierć papieża Franciszka, głowy Kościoła katolickiego, czyli najpowszechniejszej religii w naszym kraju, a także brutalne zabójstwo uwielbianego krakowskiego ortopedy. Teraz po raz kolejny społecznością wstrząsnął dramat. Ogłoszono oficjalną żałobę.
Żałoba narodowa po śmierci papieża
Śmierć papieża Franciszka w Poniedziałek Wielkanocny 2025 roku o godzinie 7:35 w Domu Świętej Marty była wydarzeniem o ogromnym znaczeniu dla Kościoła katolickiego i całego świata, w tym również dla Polski, gdzie papież cieszył się dużym szacunkiem — nie tylko jako głowa Kościoła, ale także jako symbol moralnego autorytetu i dialogu społecznego.
W odpowiedzi na to wydarzenie Prezydent RP Andrzej Duda ogłosił żałobę narodową, która odbyła się w sobotę 26 kwietnia 2025 roku, w dzień ostatniego pożegnania papieża Franciszka. Głowa państwa wraz z delegacją wybrała się na uroczystość, tymczasem w Polsce zorganizowano ceremonie żałobne, które obejmowały między innymi:
- opuszczenie flag państwowych do połowy masztu,
- odwołanie lub ograniczenie wydarzeń rozrywkowych i sportowych,
- zmiany ramówek w mediach publicznych, umożliwiające transmisję pogrzebu papieża Franciszka.

W wielu miastach odbywały się msze żałobne i nabożeństwa upamiętniające zmarłego papieża, a kościoły były pełne wiernych, którzy gromadzili się, by wspólnie się modlić i oddać mu hołd. Zmarła głowa kościoła została pochowana w Bazylice Matki Bożej Większej, zgodnie ze swoją ostatnią wolą.
Żałoba narodowa jest wykorzystywana przy okazji różnych tragicznych wydarzeń, które mają większy lub mniejszy związek z Polską. Od tamtego czasu w kraju ogłoszono dwie kolejne żałoby, które miały upamiętnić osoby, które poniosły tragiczną śmierć.

Żałoba po zabójstwie lekarza w Krakowie
W Polsce oprócz żałoby narodowej, ogłaszanej przez Prezydenta RP w związku z wydarzeniami o wyjątkowym znaczeniu ogólnokrajowym (np. śmierć głowy państwa, katastrofy, tragedie masowe), istnieją również inne formy oficjalnej żałoby o charakterze lokalnym lub instytucjonalnym. Mogą je ogłaszać m.in. samorządy, uczelnie, czy konkretne instytucje publiczne.
Decyzję w tym zakresie podejmują między innymi prezydenci miast, burmistrzowie czy wójtowie w związku z lokalnymi tragediami (wypadek autobusowy, pożar, katastrofa budowlana itp.), a także uczelnie, szkoły, instytucje publiczne i prywatne. O ogłoszeniu takiego wydarzenia dowiedzieliśmy się 4 maja, a dotyczyło ono tragicznych wydarzeń w krakowskim szpitalu.
To wtedy w wyniku brutalnego ataku ze strony pacjenta życie stracił lekarz Tomasz Solecki — ceniony ortopeda i pracownik placówki. Napastnik wtargnął do gabinetu lekarskiego i podczas wykonywania przez doktora obowiązków służbowych ugodził go nożem. Wydarzenie to poruszyło nie tylko środowisko lekarskie w Krakowie, ale także opinię publiczną w całym kraju. Wydano oficjalny komunikat, w którym nie tylko wyrażono głęboki żal i wskazano na trudności, z którymi zmagają się pracownicy ochrony zdrowia, ale również ogłoszono żałobę.
Decyzją władz Szpitala Uniwersyteckiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Okręgowej Rady Lekarskiej, 6 maja 2025 roku ogłoszono dzień żałoby w tych instytucjach. O godzinie 12:00 przed budynkiem szpitala zaplanowano ceremonię upamiętniającą Tomasza Soleckiego. Wydarzeniu towarzyszyła również manifestacja, a także zawyły syreny alarmowe, po których nastąpiła minuta ciszy poświęcona pamięci zamordowanego lekarza.
Teraz pojawiła się kolejna przykra okazja do ogłoszenia żałoby na terenie Polski. Ostatnie wydarzenia wywołały ogromne emocje.
Zobacz: Karol Nawrocki podjął decyzję w sprawie mieszkania. Ogłosił ją na konferencji prasowej
Kolejna żałoba w Polsce. Obejmie znany kampus
W wieczór 7 maja 2025 roku na kampusie Uniwersytetu Warszawskiego doszło do dramatycznego i wstrząsającego zdarzenia, które głęboko poruszyło społeczność akademicką w całym kraju. Około godziny 18:40, w pobliżu gmachu Auditorium Maximum — budynku należącego do Wydziału Prawa i Administracji — doszło do brutalnego ataku. Młody mężczyzna, będący studentem trzeciego roku prawa, zaatakował siekierą kobietę — portierkę, która właśnie kończyła obchód budynku przed jego zamknięciem. Niestety, kobieta zginęła na miejscu, nie mając żadnych szans na ratunek.
W trakcie interwencji ranny został również strażnik uniwersytecki, który próbował powstrzymać napastnika. Jego stan był początkowo bardzo ciężki, ale później lekarze przekazali, że jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Do zatrzymania sprawcy doszło szybko dzięki interwencji strażników uczelni oraz funkcjonariusza Służby Ochrony Państwa, który przebywał na kampusie w związku z wizytą ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Ten opublikował później na portalu X wpis komentujący całą sytuację:
Jestem głęboko poruszony dzisiejszym makabrycznym zdarzeniem na Uniwersytecie Warszawskim. Składam kondolencje bliskim osoby zmarłej oraz całej społeczności uniwersyteckiej. Życzę szybkiego powrotu do zdrowia rannemu strażnikowi.
Dziękuję funkcjonariuszowi SOP, który był obecny w pobliżu pracując w zespole zabezpieczającym moją wizytę na Uniwersytecie. Został zaalarmowany o wydarzeniu, pobiegł na miejsce i skutecznie wsparł straż uniwersytecką w interwencji - czytamy.
Zabójstwo zostało nagrane przez kamery monitoringu uczelnianego. Śledczy potwierdzili, że mają do dyspozycji nagrania, ale zastrzegli, że na pełne wyjaśnienie okoliczności tragedii potrzeba jeszcze czasu. Tymczasem w mediach społecznościowych Uniwersytetu Warszawskiego pojawił się oficjalny wpis:
Szanowni Państwo, w dniu dzisiejszym w godzinach popołudniowych Społeczność Uniwersytetu Warszawskiego dotknęła ogromna tragedia. Zamordowana została w bestialski sposób nasza Koleżanka, Pracownica UW. Sprawca został ujęty. Rodzinie i najbliższym wyrażamy ogromny żal i współczucie. Ciężko ranny został także pracownik straży uniwersyteckiej. W związku z zaistniałą sytuacją dzień jutrzejszy 8 maja 2025 roku ogłaszam dniem żałoby na Uniwersytecie Warszawskim - czytamy.
Władze uczelni zapowiedziały wzmocnienie ochrony na terenie kampusu. Samorząd studencki odwołał wszystkie zaplanowane na ten dzień imprezy związane z juwenaliami. O godzinie 13:00 odbędzie się oficjalna uroczystość upamiętniająca zamordowaną pracowniczkę — zaplanowana dokładnie w miejscu, w którym doszło do tragedii.



































