BiznesINFO.pl
Obostrzenia zmiana

pxhere.com

Rząd wprowadza zmiany w obostrzeniach. Trzy branże zamknięte do 27 grudnia

21 Listopada 2020

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

Wiemy już, które obostrzenia zostaną poluzowane. Wczoraj odbyła się narada Mateusza Morawieckiego z Adamem Niedzielskim oraz innymi ministrami i specjalistami, podczas której ważyły się losy wielu Polaków, ponieważ to od tego, jakie strefy gospodarki zost

Luzowanie obostrzeń

Wczoraj pisaliśmy o tym, że Wirtualna Polska dotarła do nieoficjalnych informacji, z których wynikało, że w kolejnych tygodniach rząd powoli będzie odmrażał gospodarkę. Uruchomione miały zostać ponownie m.in.: gastronomia, branża fitness i niektóre sklepy w galeriach handlowych. Które z doniesień WP okazały się prawdziwe?

- Zdecydowaliśmy, że od przyszłej soboty placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym - powiedział premier podczas dzisiejszej konferencji, cytowany przez Polsat News.

Szef rządu powiedział też, że mimo że w ostatnich dniach widzimy powolny spadek zachorowań, powinniśmy pozostać czujni. Morawiecki podkreślił, że "sytuacja nadal jest bardzo poważna" - Obecnie siedmiodniowa krocząca średnia to powyżej 20 tys. [zakażeń], ok. 22-22,5 tys. dziennie, a więc sytuacja nadal jest bardzo, bardzo poważna - powiedział podczas konferencji.

Premier mówił też o tym, że okres, który się rozpoczął to "100 dni solidarności": - Wszyscy dysponujemy bronią: jest nią dyscyplina i solidarność. Przed nami okres, który nazywamy 100 dni solidarności - na koniec tego etapu powinna być dostępna szczepionka - wyjaśnił Morawiecki.

Obostrzenia, które ulegną poluzowaniu, zostaną przedstawione jeszcze dzisiaj. Jednocześnie premier wraz z ministrem zdrowia; wicepremierem, ministrem rozwoju, pracy i technologii Jarosławem Gowinem mają przedstawić zasady, które mają towarzyszyć luzowaniu obostrzeń w poszczególnych branżach.

Polsat News dowiedział się, że plan "odmrażania gospodarki" będzie rozpisany od 30 listopada do połowy stycznia. W ten sposób rząd chce uniknąć pomyłek, które popełnił w ostatnich tygodniach.

- Dzisiaj wiemy też, że wiele naszych przewidywań było błędnych. Wiele analiz, prognoz, które my i nasi eksperci przygotowywaliśmy nie sprawdziło się - powiedział premier.

Z ostatniej chwili

Premier Morawiecki przedstawił plan rządu na najbliższy miesiąc. Niestety wczorajsze doniesienia Wirtualnej Polski okazały się nie do końca zgodne z prawdą. Według doniesień portalu obostrzenia miały zostać zdjęte z galerii w handlowych, restauracji, które miały zostać otwarte w określonych godzinach, a także branży fitness, która mogłaby funkcjonować pod warunkiem, że przedsiębiorcy będą przestrzegać szeregu zaleceń sanitarnych.

Tymczasem lokale z trzech różnych branż: lokale gastronomiczne, ośrodki kultury i punkty fitness pozostaną zamknięte do 27 grudnia, ale centra handlowe ponownie otworzą się od 28 listopada. Kontynuowane ma być także nauczanie zdalne.

- Będzie kontynuacja zamknięcia szkół do 23-24 grudnia. Ferie będą skumulowane w jednym okresie między 4 stycznia a 17-18 stycznia - powiedział premier.

Na ten moment liczba zakażeń koronawirusem wynosi 24213 osób. Z powodu wirusa zmarło 574 chorych. Premier zaznaczył, że każdego dnia zwiększana jest liczba łóżek i dostępnych respiratorów. Według jego informacji szpitale dysponują 37 tys. łóżek, z czego ok. 40 proc. jest wolnych i czeka na pacjentów. Morawiecki dodał też, że dysponujemy 3 tys. respiratorów, a kilkaset z nich jest nieużywanych.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >