Obostrzenia zmiana
pxhere.com
Autor Wiktoria Pękalak - 21 Listopada 2020

Rząd wprowadza zmiany w obostrzeniach. Trzy branże zamknięte do 27 grudnia

Wiemy już, które obostrzenia zostaną poluzowane. Wczoraj odbyła się narada Mateusza Morawieckiego z Adamem Niedzielskim oraz innymi ministrami i specjalistami, podczas której ważyły się losy wielu Polaków, ponieważ to od tego, jakie strefy gospodarki zostaną ponownie uruchomione, zależy być albo nie być wielu podmiotów. Dziś odbyła się konferencja prasowa, podczas której premier zdradził, co przyniosą kolejne dni.

Luzowanie obostrzeń

Wczoraj pisaliśmy o tym, że Wirtualna Polska dotarła do nieoficjalnych informacji, z których wynikało, że w kolejnych tygodniach rząd powoli będzie odmrażał gospodarkę. Uruchomione miały zostać ponownie m.in.: gastronomia, branża fitness i niektóre sklepy w galeriach handlowych. Które z doniesień WP okazały się prawdziwe?

- Zdecydowaliśmy, że od przyszłej soboty placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym - powiedział premier podczas dzisiejszej konferencji, cytowany przez Polsat News.

Szef rządu powiedział też, że mimo że w ostatnich dniach widzimy powolny spadek zachorowań, powinniśmy pozostać czujni. Morawiecki podkreślił, że "sytuacja nadal jest bardzo poważna" - Obecnie siedmiodniowa krocząca średnia to powyżej 20 tys. [zakażeń], ok. 22-22,5 tys. dziennie, a więc sytuacja nadal jest bardzo, bardzo poważna - powiedział podczas konferencji.

Premier mówił też o tym, że okres, który się rozpoczął to "100 dni solidarności": - Wszyscy dysponujemy bronią: jest nią dyscyplina i solidarność. Przed nami okres, który nazywamy 100 dni solidarności - na koniec tego etapu powinna być dostępna szczepionka - wyjaśnił Morawiecki.

Obostrzenia, które ulegną poluzowaniu, zostaną przedstawione jeszcze dzisiaj. Jednocześnie premier wraz z ministrem zdrowia; wicepremierem, ministrem rozwoju, pracy i technologii Jarosławem Gowinem mają przedstawić zasady, które mają towarzyszyć luzowaniu obostrzeń w poszczególnych branżach.

Polsat News dowiedział się, że plan "odmrażania gospodarki" będzie rozpisany od 30 listopada do połowy stycznia. W ten sposób rząd chce uniknąć pomyłek, które popełnił w ostatnich tygodniach.

- Dzisiaj wiemy też, że wiele naszych przewidywań było błędnych. Wiele analiz, prognoz, które my i nasi eksperci przygotowywaliśmy nie sprawdziło się - powiedział premier.

Z ostatniej chwili

Premier Morawiecki przedstawił plan rządu na najbliższy miesiąc. Niestety wczorajsze doniesienia Wirtualnej Polski okazały się nie do końca zgodne z prawdą. Według doniesień portalu obostrzenia miały zostać zdjęte z galerii w handlowych, restauracji, które miały zostać otwarte w określonych godzinach, a także branży fitness, która mogłaby funkcjonować pod warunkiem, że przedsiębiorcy będą przestrzegać szeregu zaleceń sanitarnych.

Tymczasem lokale z trzech różnych branż: lokale gastronomiczne, ośrodki kultury i punkty fitness pozostaną zamknięte do 27 grudnia, ale centra handlowe ponownie otworzą się od 28 listopada. Kontynuowane ma być także nauczanie zdalne.

- Będzie kontynuacja zamknięcia szkół do 23-24 grudnia. Ferie będą skumulowane w jednym okresie między 4 stycznia a 17-18 stycznia - powiedział premier.

Na ten moment liczba zakażeń koronawirusem wynosi 24213 osób. Z powodu wirusa zmarło 574 chorych. Premier zaznaczył, że każdego dnia zwiększana jest liczba łóżek i dostępnych respiratorów. Według jego informacji szpitale dysponują 37 tys. łóżek, z czego ok. 40 proc. jest wolnych i czeka na pacjentów. Morawiecki dodał też, że dysponujemy 3 tys. respiratorów, a kilkaset z nich jest nieużywanych.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News