BiznesINFO.pl
Obostrzenia zmiana

pxhere.com

Rząd wprowadza zmiany w obostrzeniach. Trzy branże zamknięte do 27 grudnia

21 Listopada 2020

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Wiemy już, które obostrzenia zostaną poluzowane. Wczoraj odbyła się narada Mateusza Morawieckiego z Adamem Niedzielskim oraz innymi ministrami i specjalistami, podczas której ważyły się losy wielu Polaków, ponieważ to od tego, jakie strefy gospodarki zost

Luzowanie obostrzeń

Wczoraj pisaliśmy o tym, że Wirtualna Polska dotarła do nieoficjalnych informacji, z których wynikało, że w kolejnych tygodniach rząd powoli będzie odmrażał gospodarkę. Uruchomione miały zostać ponownie m.in.: gastronomia, branża fitness i niektóre sklepy w galeriach handlowych. Które z doniesień WP okazały się prawdziwe?

- Zdecydowaliśmy, że od przyszłej soboty placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym - powiedział premier podczas dzisiejszej konferencji, cytowany przez Polsat News.

Szef rządu powiedział też, że mimo że w ostatnich dniach widzimy powolny spadek zachorowań, powinniśmy pozostać czujni. Morawiecki podkreślił, że "sytuacja nadal jest bardzo poważna" - Obecnie siedmiodniowa krocząca średnia to powyżej 20 tys. [zakażeń], ok. 22-22,5 tys. dziennie, a więc sytuacja nadal jest bardzo, bardzo poważna - powiedział podczas konferencji.

Premier mówił też o tym, że okres, który się rozpoczął to "100 dni solidarności": - Wszyscy dysponujemy bronią: jest nią dyscyplina i solidarność. Przed nami okres, który nazywamy 100 dni solidarności - na koniec tego etapu powinna być dostępna szczepionka - wyjaśnił Morawiecki.

Obostrzenia, które ulegną poluzowaniu, zostaną przedstawione jeszcze dzisiaj. Jednocześnie premier wraz z ministrem zdrowia; wicepremierem, ministrem rozwoju, pracy i technologii Jarosławem Gowinem mają przedstawić zasady, które mają towarzyszyć luzowaniu obostrzeń w poszczególnych branżach.

Polsat News dowiedział się, że plan "odmrażania gospodarki" będzie rozpisany od 30 listopada do połowy stycznia. W ten sposób rząd chce uniknąć pomyłek, które popełnił w ostatnich tygodniach.

- Dzisiaj wiemy też, że wiele naszych przewidywań było błędnych. Wiele analiz, prognoz, które my i nasi eksperci przygotowywaliśmy nie sprawdziło się - powiedział premier.

Z ostatniej chwili

Premier Morawiecki przedstawił plan rządu na najbliższy miesiąc. Niestety wczorajsze doniesienia Wirtualnej Polski okazały się nie do końca zgodne z prawdą. Według doniesień portalu obostrzenia miały zostać zdjęte z galerii w handlowych, restauracji, które miały zostać otwarte w określonych godzinach, a także branży fitness, która mogłaby funkcjonować pod warunkiem, że przedsiębiorcy będą przestrzegać szeregu zaleceń sanitarnych.

Tymczasem lokale z trzech różnych branż: lokale gastronomiczne, ośrodki kultury i punkty fitness pozostaną zamknięte do 27 grudnia, ale centra handlowe ponownie otworzą się od 28 listopada. Kontynuowane ma być także nauczanie zdalne.

- Będzie kontynuacja zamknięcia szkół do 23-24 grudnia. Ferie będą skumulowane w jednym okresie między 4 stycznia a 17-18 stycznia - powiedział premier.

Na ten moment liczba zakażeń koronawirusem wynosi 24213 osób. Z powodu wirusa zmarło 574 chorych. Premier zaznaczył, że każdego dnia zwiększana jest liczba łóżek i dostępnych respiratorów. Według jego informacji szpitale dysponują 37 tys. łóżek, z czego ok. 40 proc. jest wolnych i czeka na pacjentów. Morawiecki dodał też, że dysponujemy 3 tys. respiratorów, a kilkaset z nich jest nieużywanych.

Tagi:

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wikimedia Commons/Rakoon

Polska i Świat

Ważna zmiana w aptekach od 1 grudnia. Możesz mieć problemy z kupieniem leków na receptę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Walka ze smogiem w Krakowie. Najstarsze auta nie wjadą do miasta

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Z Warszawy do Łodzi pociągiem już niedługo pojedziesz z prędkością 350km/h

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polska i Świat

Dopłaty do gazu. Premier Mateusz Morawiecki mówi o prawdopodobnych scenariuszach

Czytaj więcej >
Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję ws. dodatku węglowego. Polacy mogą szykować wnioski

Polska i Świat

Prezydent podpisał ustawę wydłużającą kadencję samorządów

Czytaj więcej >
Przewodów: dziennikarz dotarł do wstępnych ustaleń śledczych, nowe przecieki

Polska i Świat

Associated Press zwolniła reportera. Podał mylącą informację

Czytaj więcej >