Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nowe świadczenie z ZUS już od stycznia. Można dostać nawet 3495 złotych
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 04.12.2023 16:57

Nowe świadczenie z ZUS już od stycznia. Można dostać nawet 3495 złotych

Pieniądze
Iberion

Już od 1 stycznia 2024 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wypłacał nowe świadczenie wspierające, na które mogą liczyć dorosłe osoby niepełnosprawne. Kwota tego zasiłku będzie zależała od różnych czynników.

Od stycznia nowe świadczenie wspierające

Świadczenie wspierające jest nową formą wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami. Będzie przysługiwać osobom, której mają co najmniej 18 lat oraz posiadają decyzję określającą poziom potrzeby wsparcia. Taki dokument będzie wydawany przez komisję lekarską, a poziom wsparcia będzie ustalany w punktach. Zajmą się tym specjalne zespoły składające się ze specjalistów.

Waloryzacja świadczeń w 2024. O ile wzrosną emerytury Polaków?

Dla kogo świadczenie wspierające?

Świadczenie wspierające otrzymają osoby, których poziom potrzeby wsparcia zostanie ustalony od 87 do 100 punktów. Kryteria są precyzyjnie określone i punkty będą zależały od wielu różnych czynników takich jak chociażby wiek czy zdolność do samodzielnego funkcjonowania.

Taka ocena będzie mogła odbywać się w miejscu zamieszkania danej osoby lub w innym miejscu dostosowanym do jej potrzeb. Nie jest więc konieczne udanie się do ZUS-u, ale należy to odpowiednio wcześniej zgłosić.

Ile będzie wynosiło nowe świadczenie?

Jeśli chodzi o kwotę świadczenia wspierającego, to będzie ona zależała od ustalonej liczby punktów, ale także będzie związana z rentą socjalną. Na przykład, jeśli dana osoba uzyska 100 punktów, to taki zasiłek będzie wynosił 220 proc. renty socjalnej, co daje 3495 złotych. Poziom potrzeby wsparcia nie będzie miał żadnego wpływu na posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności, bo jest to odrębna procedura.

Tagi: ZUS Pieniądze