BiznesINFO.pl
Obostrzenia w kościołach będą tematem rozmowy ministra zdrowia z hierarchami

wikimedia.org/Zygmunt Put

Nowe obostrzenia w kościołach. Pilne spotkanie ministra z hierarchami

24 Marca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Jutro rząd ma ogłosić nowe restrykcje w związku z rosnąca liczbą nowych zakażeń koronawirusem. Wypowiedzi członków rządu wskazują, że nie należy spodziewać się zamknięcia kościołów. Dziś ma jednak dojść do spotkania ministra zdrowia Adama Niedzielskiego z

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dziś dojdzie do spotkania ministra zdrowia z władzami kościelnymi nt. obostrzeń

  • Czego można spodziewać się po tym spotkaniu

  • Czy możliwe jest zamknięcie kościołów na święta

Obostrzenia w kościołach. Jeszcze dziś spotkanie minister - hierarchowie

29 978 – tyle zakażeń koronawirusem odnotowano ostatniej doby w Polsce. To największa liczba dziennych zachorowań od początku pandemii. Niebezpiecznie zbliżamy się zatem do granicy 30 tys. zakażeń, co jak powiedział kilka dni temu w Polsat News prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. walki z COVID-19 oznacza, że „pora zacząć się bać”.

Prof. Horban podkreślił, że możliwy jest wówczas scenariusz wprowadzenia od niedzieli całkowitego lockdownu, który powinien objąć również kościoły. - Nie będzie zabawy, walczymy o ludzkie życie –  mówił doradca premiera.

Rząd ma jutro ogłosić nowe restrykcje, które jak zapowiedział wczoraj w Wadowicach premier Mateusz Morawiecki zostaną wprowadzone na dwa tygodnie, czyli na okres Wielkanocy. Czy wzorem ubiegłego roku dojdzie do zamknięcia kościołów? Wypowiedzi przedstawicieli rządu mogą wskazywać, że nie należy spodziewać się takiej decyzji.

Podczas wczorajszej konferencji prasowej szef kancelarii premiera Michał Dworczyk zwracał uwagę, że w kościoły funkcjonują na podobnych zasadach jak sklepy, w których obowiązują limity – jedna osoba na 15 metrów kwadratowych.

- Tak samo jest w kościele – podkreślał szef kancelarii premiera, dodając, że "nie można dyskryminować instytucji ze względu na to, że jedna prowadzi taką, a druga inną działalność".

[EMBED-11]

O obostrzeniach w kościołach ma rozmawiać jeszcze dziś z władzami kościelnymi minister zdrowia Adam Niedzielski. Poinformował o tym szef resortu zdrowia w programie Wirtualnej Polski „Tlit”.

- Chciałbym, żeby rozwiązania, które są stosowane względem różnych obiektów, nie były dyskryminujące. Na razie mamy rozwiązanie analogiczne do przestrzeni sklepowej - 1 osoba na 15 m2. Docierają do mnie sygnały nt. weryfikacji realności tych limitów, że są one prawdopodobnie nieprzestrzegane. Dlatego dziś będę rozmawiał z władzami kościelnymi na ten temat przestrzegania tych obostrzeń – powiedział minister zdrowia.

Niedzielski podkreślił również, że w jego rekomendacjach w przypadku przyjęcia mocniejszych obostrzeń dla gospodarki będzie to, że powinna być zachowana proporcjonalność, czyli, że „wszyscy powinni być dotknięci nimi w ten sam sposób”.

Szczegóły spotkania ministra zdrowia z władzami kościelnymi nie są znane. Nie wiadomo, czy będzie ono dotyczyło jedynie funkcjonowania dotychczasowych obostrzeń, czy być może szef resortu zdrowia zwróci się do hierarchów, by wystąpili z apelem do wiernych, by w okresie świątecznym ograniczyli swoją obecność w kościołach.

Będzie apel do wiernych?

Redakcja Biznes Info zwróciła się tydzień temu do Konferencji Episkopatu Polski z pytaniem, czy w obliczu braku rządowych decyzji odnośnie zamknięcia kościołów, Episkopat zaapeluje do wiernych, by zrezygnowali z udziału w wydarzeniach zazwyczaj gromadzących tłumy jak rezurekcja czy święcenie pokarmów. Otrzymaliśmy odpowiedź następującej treści:

- W związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją epidemiczną, nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy zostaną wydane przez Konferencję Episkopatu Polski nowe wytyczne dotyczące obostrzeń sanitarnych. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej - episkopat.pl i naszych mediów społecznościowych, na których publikowane są na bieżąco dokumenty KEP i nowe informacje – odpowiedziało we wtorek wieczorem biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

Kilka dni później na profilu EpiskopatNews na Twitterze pojawił się komunikat w którym mogliśmy przeczytać: „Biskupi zachęcają wiernych, by z zachowaniem koniecznej troski o zdrowie i bezpieczeństwo w czasie pandemii uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii i korzystać z sakramentu pokuty”.

Tagi:

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Prezes oraz pracownicy banku podejrzani o kradzież 55 mln zł

Czytaj więcej >
NFZ pod lupą

Polska i Świat

Afera wokół MamyGinekolog. Nfz żąda wyjaśnień od szpitala

Czytaj więcej >

Polska i Świat

PKP Intercity wycofuje się z podwyżki cen biletów

Czytaj więcej >
Zakaz sprzedaży alkoholu w Polsce. Biskupi naciskają.

Polska i Świat

Wydatki Polaków na alkohol. Pod względem kwoty jesteśmy w europejskiej czołówce

Czytaj więcej >
Pixabay/beauty_of_nature

Polska i Świat

Eksperci o wieku emerytalnym. Według danych co siódmy emeryt pracuje

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Rynek nieruchomości czeka rewolucja. Nowy przepis może wywindować w górę ceny mieszkań

Czytaj więcej >