Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nietrzeźwy kierowca skazany na więzienie za jazdę samochodem po swoim podwórku. RPO interweniuje
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 07.09.2023 08:46

Nietrzeźwy kierowca skazany na więzienie za jazdę samochodem po swoim podwórku. RPO interweniuje

Sędzia, wyrok, akta
Domena publiczna

Kierowanie samochodem pod wpływem alkoholu jest surowo karane, bo to największe zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Auto Świat opisuje przypadek pijanego kierowcy, który został skazany na rok i 10 miesięcy pozbawienia wolności. W obronie mężczyzny stanął Rzecznik Praw Obywatelskich.

Statystyki nie są zadowalające

Wsiadanie “za kółko” po spożyciu alkoholu jest tematem wielu kampanii informacyjnych w Polsce. Choć z danych wynika, że liczba wypadków drogowych z udziałem osób po spożyciu alkoholu spada, nadal nie są one zadowalające. Serwis motofakty.pl podaje, że w ubiegłym roku pijani kierowcy brali udział w ponad 2,2 tys. wypadków drogowych. Dla porównania w 2013 r. takich zdarzeń było ponad 4 tys. Auto Świat przedstawia historię kierowcy, który został skazany za jazdę pod wpływem alkoholu … na swoim podwórku.

Autostrada A1 jest darmowa. Są jednak ukryte haczyki

Kierował autem na swoim podwórku, został surowo ukarany

Auto Świat wyjaśnia, że w lipcu 2020 r. pewien kierowca został ukarany przez sąd za to, że będąc w stanie nietrzeźwości (badanie alkomatem wykazało od 1,49 do 1,59 promila) prowadził samochód w ruchu lądowym. Serwis podaje, że mężczyzna manewrował autem na swoim podwórku. Otrzymał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych i został zobowiązany do zapłacenia świadczenia pieniężnego w wysokości 10 tys. zł. Okazuje się, że kierowca był już wcześniej prawomocnie skazany za podobny czyn. "W 2022 r. inny Sąd Rejonowy wydał wyrok łączny i wymierzył obywatelowi karę łączoną roku i 10 miesięcy pozbawienia wolności" - podaje cytowany przez serwis RPO.

Zara zamyka kolejne sklepy w Polsce. Hiszpańska marka zapowiada zmiany.

RPO staje w obronie kierowcy

W sprawie nie wniesiono apelacji, wobec czego wyrok się uprawomocnił. Rzecznik wystąpił do Sądu Najwyższego o jego kasację. RPO wskazuje na "rażące naruszenie przepisów prawa materialnego”. Rzecznik podkreśla, że zebrany w sprawie materiał dowodowy jasno wskazuje, iż samochód skazanego przez cały czas zdarzenia nie opuszczał jego prywatnej posesji. „Skazany po spożyciu alkoholu wsiadł wprawdzie do auta i próbował nim manewrować, lecz bez wątpienia nie wyjechał poza teren podwórka” - zauważa RPO. Jak się okazuje, to wiele zmienia.

Wielu Polaków nie wie o tym dodatku. 553 zł bez względu na wiek, decyzja zapada już w 30 dni.

Ogromne znaczenie ma definicja "ruchu lądowego"

Sąd uznał, że kierujący prowadził w ruchu lądowym samochód będąc w stanie nietrzeźwości. Rzecznik stwierdził, że pojęcie "ruchu lądowego" nie ma definicji legalnej, a wypracowana na ten temat linia orzecznicza pozwala stwierdzić, iż kierowcy nie można oskarżyć o prowadzenie pojazdu mechanicznego w ruchu lądowym. Prowadzenie w "ruchu lądowym” nastąpiłoby, gdyby kierowca wyjechał poza teren prywatnej posesji, czego nie zrobił. Teraz pozostaje czekać na rozpatrzenie skargi.

Tagi: sąd