BiznesINFO.pl
Niemcy granica z Polska

Piotr Blawicki/East News

Niemcy chcą odgrodzić się od Polaków. Obecne zabezpieczenia nie wystarczą

19 Lipca 2020

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Niemcy rozważają dodatkowe ogrodzenie na granicy z Polską, ich zdaniem obecne zabezpieczenia nie starczają. Powodem takiej decyzji ma być niebezpieczeństwo rozprzestrzeniania się choroby.

Niemcy po naciskach związku rolników, może rozważyć budowę stałego ogrodzenia na granicy z Polską. Niemieccy rolnicy obawiają się afrykańskiego pomoru świń, który może masowo wybijać szkodę chlewną. Przedstawiciel związkowców wypowiedział się dla Der Spiegela.

Niemcy chcą płotu na granicy z Polską

- Prowizoryczne środki są niewystarczające [...] Uciekająca przed bezpańskimi psami wataha dzików w mgnieniu oka przedrze się przez istniejące przeszkody [...] Bundestag musi pilnie wyrazić zgodę na stałe ogrodzenie na granicy z Polską - mówił wiceprzewodniczący związku i hodowca świń w Niemczech Werner Schwarz.

Jak podaje portal DW, obecne zabezpieczenia to przenośne przeszkody elektryczne wydzielające odstraszający zwierzęta zapach. Takie rozwiązanie zastosowane na 248 odcinku granicy Saksonii i Brandenburgii z Polską. Zdaniem rolników, należy postawić metalowy płot.

Jedna izba niemieckiego parlamentu wydała już zgodę

Zgodę na budowę zasieków na granicy, 3 lipca wydał Bundesrat, trzecia izba parlamentu w Niemczech. To wyjątkowo dobra wiadomość dla niemieckich rolników, którzy już dwa lata temu walczyli o płot, ze względu na rozprzestrzenianie się świńskiej grypy. Politycy odrzucali wnioski, obawiając się skojarzeń z żelazną kurtyną - czytamy na portalu DW.

Jeszcze niedawno obawy rolników z Niemiec rozbudziło znalezienie martwego dzika w powiecie Żary, 10 kilometrów od granicy Polski z Branderburgią. Późniejsze badania wykazały, że zwierzę było ofiarą afrykańskiego pomoru świń. Gdyby do znalezienia takiego doszło po stronie niemieckiej, krajowy rynek mięsny w Niemczech mógłby ponieść ogromne straty.

Tagi:

rolnictwoNiemcy

Konrad KarpiukAutor

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Opłaty za wodę i ścieki. Wyższe taryfy w podwarszawskich gminach

Czytaj więcej >
Budowa domu z państwową pomocą

Polska i Świat

Ważny dokument dla właścicieli nieruchomości. Za jego brak zapłacisz krocie, a czas ucieka

Czytaj więcej >
Bill Gates

Polska i Świat

Niespodziewane słowa Gates'a. Mówi na kiedy najlepiej zaplanować rodzenie dzieci

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dofinansowanie ratownictwa medycznego. Minister zdrowia ogłasza konkurs

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dane dotyczące podróży posłów. Ci posłowie latali samolotami najczęściej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Uruchomiono elektroniczny dziennik budowy. W 2030 roku całkowicie zastąpi on wersję papierową

Czytaj więcej >