BiznesINFO.pl > Praca > Niemieccy rolnicy boją się, że Polacy nie przyjadą. Nie będzie miał kto zbierać szparagów
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 22.03.2022 08:27

Niemieccy rolnicy boją się, że Polacy nie przyjadą. Nie będzie miał kto zbierać szparagów

Niemcy boją się o zbiory szparagów
Pixabay/tvjoern

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czego obawiają się Niemcy

  • Jak obostrzenia wpłynęły na zbiory szparagów

  • Ile pracownik z poslki kosztuje niemieckiego przedsiębiorcę

Niemcy boją się o zbiory szparagów

- Mamy wiele zapytań od pracowników sezonowych z Polski i Rumunii, którzy chcą przyjechać do pracy - mówił "Die Welt" prezes Stowarzyszenia Beelitz Asparagus Juergen Jakobs. - Będziemy zadowoleni, jeśli przyjadą wszyscy, którzy to zasygnalizowali - cytuje dalej PAP.

Do tej pory nie wiadomo jak będą wyglądały obostrzenia w związku z epidemią, dlatego nie wiadomo, czy wszyscy chętni pracownicy będą mogli wjechać na teren Niemiec.

Możliwe, że w tym roku pracownicy będą mieli możliwość podróżować samochodami, jednak w ubiegłym roku było to niemożliwe z powodu blokady granic, w związku z czym pracownicy musieli podróżować wyczarterowanymi przez swoich pracodawców samolotami, przypomina gazeta, na którą powołuje się PAP.

Surowe obostrzenia w Niemczech

- Wielu pracowników bało się przyjechać do Niemiec [...] ze względu na wymagania dotyczące kwarantanny i podawane w ich krajach różne informacje o rzeczywistych warunkach pracy - zwraca uwagę Jakobs. Aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa, wiele niemieckich landów zdecydowało się zamknąć granice lub wprowadzić surowe restrykcje dotyczące kwarantanny.

Większe koszty

W związku z tym, na każdego pracownika przyjeżdżającego do Niemiec przedsiębiorcy musieli zapłacić 800 euro więcej, zaznaczył Jakobs. Do dodatkowych kosztów włączały się: przelot i konieczność zapewnienia odpowiedniego zakwaterowania, które byłoby zgodne z wprowadzonymi przepisami sanitarnymi.

W 2020 r. pracę na brandenburskich polach szparagów w Niemczech podjęło ok. 20 proc. mniej pracowników z Polski i Rumunii, podczas gdy przedsiębiorcy spodziewali się 6-7 tys. pracowników.

Urząd statystyczny Brandenburgii przekazał dane, zgodnie z którymi zbiory szparagów w 2020 roku wyniosły ok. 19,1 tys. ton i były o 17 proc. mniejsze niż w 2019 r.

Tagi: Niemcy
Polecane