Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Niektóre sklepy ”zamrażają VAT”. Jest odpowiedź Żabki
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 28.03.2024 15:37

Niektóre sklepy ”zamrażają VAT”. Jest odpowiedź Żabki

paragon, zakupy
Fot. Pixabay/stevepb

Chociaż 1 kwietnia to prima aprilis, ta wiadomość to nie żart: ceny żywności pójdą w górę. Kilka sklepów postanowiło jednak na zaskakujący krok. Które sieci zamrożą VAT na dłużej? Wiemy, czy Żabka do nich dołączy.

Ceny pójdą w górę… ale nie wszędzie

Już w poniedziałek, 1 kwietnia, tarcza ”antydrożyźniana” zostanie zniesiona. Oznacza to, że VAT na żywność, który przez kilka ostatnich miesięcy wynosił 0% wróci do tradycyjnego poziomu 5%. W teorii oznacza to, że ceny natychmiast pójdą w górę.

W praktyce jednak kilka sieci zdecydowało się na własną tarczę. Wiemy, które sklepy obejmie akcja mrożenia VAT-u i co o tym pomyśle sądzi Żabka.
 

Wydał 10 zł na zdrapkę, zgarnął fortunę. Rekordowa wygrana w Lotto

Te sklepy nie podniosą cen

Na utrzymanie cen na poziomie sprzed 1 kwietnia zdecydowały się do tej pory Aldi, Lidl i Kaufland. Zależnie od sklepu ”promocja” będzie obejmować inne produkty, sieci jednak są zgodne co do tego, by tańsze pozostały te najbardziej potrzebne. Będzie to więc pieczywo, mięso, jajka, warzywa i owoce czy produkty dla najmłodszych. Teraz sieci prześcigają się w tym, która obniży VAT na więcej produktów — Lidl — na 1,6 tys., Kaufland — na 10 tysięcy produktów. Ile rzeczy kupimy taniej w Żabce?
 

Znamy odpowiedź Żabki

Również Żabka — którą przecież możemy znaleźć na niemal każdej ulicy — zabrała stanowisko w tej sprawie.

Informujemy, że w związku z decyzją rządu o powrocie do 5-procentowej stawki VAT na niektóre produkty spożywcze, ceny części produktów w sklepach sieci Żabka mogą ulec zmianie — przyznała sieć w rozmowie z Faktem.

Kluczowe produkty mają jednak pozostać w tej samej cenie lub zdrożeć o mniej, niż wskazane przez rząd 5% podatku VAT. I tak jak w przypadku większych marketów sieci zdecydowały się wziąć koszt podatku ”na siebie”, tak podwyżki mają nie dotknąć ani klientów Żabki, ani franczyzobiorców.

Jest jednak pewien haczyk. Sklepy, owszem, zamrożą VAT, ale tylko do końca kwietnia. Z początkiem maja wszystkie ceny mają już zostać podniesione o 5% podatku.

źródło: fakt.pl
 

Tagi: Lidl Żabka VAT