BiznesINFO.pl
Pierwsza niedziela handlowa w 2021 r.

Pexels/Jack Sparrow

Czy 10 stycznia jest niedziela handlowa? Ujawniamy pełny kalendarz niedziel bez zakazu handlu

8 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Niedziela handlowa wypada w tym roku wyjątkowo rzadko. Zgodnie z zasadami w 2021 r. będzie tylko siedem niedziel wyjętych spod zakazu handlu. Na najbliższą z nich klienci będą musieli jeszcze zaczekać.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy wypada pierwsza niedziela handlowa w 2021 r.

  • Jak wygląda tegoroczny kalendarz niedziel bez handlu

  • Jakie wyjątki od zakazu handlu przewiduje prawo

Najbliższa niedziela handlowa

Pierwsza niedziela handlowa w 2021 r. wypada dopiero za trzy tygodnie - 31 stycznia. Ma to związek z drastycznym zaostrzeniem zasad na mocy ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.

Na początku niedziela handlowa przypadała w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca. W 2019 r. zakupy można było kompletować już tylko w ostatnią niedzielę danego miesiąca.

Co do zasady w 2020 r. miało być siedem niedziel handlowych, jednak z uwagi na trwającą pandemię rząd wprowadził dodatkowy dzień na zakupy 6 grudnia. Zapisy ustawy pozostają bez zmian, co oznacza, że również w 2021 r. będziemy mieć tylko siedem okazji na kompletowanie zakupów w niedziele.

Kalendarz niedziel handlowych prezentuje się w tym roku następująco:

  • 31 stycznia 2021 r.;

  • 28 marca 2021 r. - ostatnia niedziela handlowa przed Wielkanocą;

  • 25 kwietnia 2021 r. - ostatnia niedziela handlowa przed majówką;

  • 27 czerwca 2021 r.;

  • 29 sierpnia 2021 r. - ostatnia niedziela handlowa przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego;

  • 12 grudnia 2021 r.;

  • 19 grudnia 2021 r. - ostatnia niedziela handlowa przed świętami Bożego Narodzenia.

Dotkliwe kary za łamanie zapisów ustawy

Na osoby nieprzestrzegające zakazu handlu czekają poważne konsekwencje. Pracodawca, który powierza wykonywanie pracy w handlu lub wykonywanie czynności związanych z handlem pracownikowi lub zatrudnionemu podlega karze grzywny w wysokości od 1 tys. do 100 tys. zł. Za notoryczne łamanie zasad grozi kara ograniczenia wolności. Funkcjonariusze najczęściej wystawiają mandaty rzędu 5 tys. zł.

Kontrole Państwowej Inspekcji Pracy przeprowadzone w latach 2018-2019 wskazują, że zdecydowana większość przedsiębiorców przystosowała się do zasad, choć zdarzały się przypadki omijania zapisów. Dziennik Bałtycki donosi, że w 2019 r. na Pomorzu wystawiono 46 mandatów na łączną kwotę 48,7 tys. zł.

Zakaz handlu nie dla wszystkich

Jednak nie wszystkim przedsiębiorcom grożą konsekwencje finansowe i prawne. Ustawa wprowadza bowiem obszerny katalog podmiotów, które mogą prowadzić działalność nie tylko w niedziele handlowe. Wirtualna Polska podaje, że spod zakazu handlu wyjęte są m.in. stacje benzynowe, apteki, zakłady lecznicze dla zwierząt, sklepy osiedlowe, w których obsługuje właściciel i lokale gastronomiczne (które w dobie pandemii serwują dania wyłącznie na wynos lub dowóz).

Na uprzywilejowanej pozycji są także sklepy działające na zasadzie franczyzy np. Żabka czy Carrefour Express. Decyzja o otwarciu oddziału w niedzielę niehandlową należy do franczyzobiorcy. Większość z nich gości klientów nawet w dni objęte zakazem handlu, choć czasami w skróconych godzinach.  

Czy niedziela handlowa uratuje polskie firmy? Apele pozostają bez odpowiedzi

Zakaz handlu podlega nieustannej krytyce. W 2020 r. brak niedziel handlowych okazał się ogromnym problemem dla wielu polskich spółek, które w dobie koronakryzysu walczą o przetrwanie. Pojawiło się wyjątkowo dużo apeli o zmodyfikowanie zasad.

Portal gazeta.pl donosi, że własną propozycję przedstawili m.in. Pracodawcy RP, Polska Rada Centrów Handlowych, Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji oraz Rada Przedsiębiorczości. 1 czerwca 2020 r. branża wystosowała pismo, w którym domagała się czasowego zawieszenia zakazu handlu w niedziele.

Zgodnie z propozycją sklepy miałyby pozostać otwarte w niedziele przez cały czas obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego oraz 180 dni po jego ustaniu. Ówczesna minister rozwoju Jadwiga Emilewicz kategorycznie odrzuciła koncepcję zwiększenia liczby niedziel handlowych, nawet w dobie pandemii.

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

góry tatry

Handel

Zakopane wprowadzą zakaz sprzedaży alkoholu w nocy

Czytaj więcej >

Handel

IKEA otwiera nowy rok wraz z sezonem jesienno-zimowym. Debata „Domy przyszłości – relacje a innowacje"

Czytaj więcej >

Handel

Nowe Ferrari zaskoczyło świat. Włosi zaprezentowali całkiem inne auto niż dotychczas

Czytaj więcej >
Czego Polska eksportuje najwięcej?

Handel

Polski eksport i import mocno rośnie. Najnowsze dane za lipiec

Czytaj więcej >
Żywność i podwyżki cen

Handel

Maspex zapowiada podwyżki cen. Wysokie koszty produkcji

Czytaj więcej >

Handel

Czy braki energii wpłyną na produkcję Coca-Cola w Polsce?

Czytaj więcej >