Kolejny apel o zniesienie zakazu handlu
Marek Bazak/East News
Autor Maria Glinka - 13 Października 2020

Zakaz handlu źle wpływa na odbudowę gospodarki. Jest kolejny apel o zniesienie, popierasz?

Zakaz handlu to kontrowersyjny temat w trakcie koronakryzysu. Wobec pogarszającej się sytuacji epidemicznej i widma nowych obostrzeń powrócił postulat czasowego odwieszenia handlu w niedziele. W ocenie Polskiej Rady Centrów Handlowych ograniczenia w zakupach spowalniają proces odrabiania strat po wiosennym lockdownie.

Zakaz handlu do zniesienia

Zakaz handlu w niedziele został wprowadzony w Polsce w 2018 r. Na początku zakupy w niedziele można było kompletować wyłącznie w pierwszy i ostatni weekend każdego miesiąca. W 2019 r. sklepy pozostawały otwarte już tylko w ostatnią niedziele miesiąca. Do surowego zaostrzenia zasad zakazu handlu doszło niefortunnie w roku zawładniętym przez koronawirusa – w 2020 r. niedziel handlowych mamy tylko siedem (26 stycznia, 5 i 26 kwietnia, 28 czerwca, 30 sierpnia, 13 i 20 grudnia).

Trudna kondycja finansowa wielu firm spowodowana nadejściem koronakryzysu sprawiła, że po raz kolejny powrócił postulat czasowego zawieszenia zakazu handlu. Apel w tej sprawie wystosowała Polska Rada Centrów Handlowych. W ocenie jej przedstawicieli ponowne otwarcie sklepów w niedziele umożliwi branży odbudowanie pozycji po wiosennym lockdownie.

Zakaz handlu spowalnia odrabianie strat i zwiastuje falę bezrobocia

„Dzisiaj każda inicjatywa pobudzająca handel ma ogromne znaczenie, ponieważ może przyczynić się do poprawienia sytuacji w gospodarce i co najważniejsze na rynku pracy, któremu grozi wzrost bezrobocia”, czytamy w oficjalnym komunikacie PRCH. Według wyliczeń organizacji w galeriach handlowych pracuje ok. 400 tys. osób. Interia podaje, że jeżeli firmom nie uda się odrobić strat po wiosennym lockdownie, to część z nich z pewnością będzie zmuszona zredukować zatrudnienie. W ocenie PRCH skutki takiej strategii odczują przede wszystkim lokalne rynki pracy w małych i dużych miastach.

Dlatego też organizacja podkreśla, ze słuszną koncepcją byłoby odwieszenie zakazu handlu. „Przywrócenie handlu w niedziele może pozytywnie wpłynąć na obroty najemców szczególnie z tych branż, które dziś najmocniej zmagają się ze skutkami pandemii: gastronomicznej, rozrywkowej czy usługowej. Należy podkreślić, że w dalszym ciągu obiekty handlowe nie odbudowały wskaźników odwiedzalności (footfall) do poziomów sprzed pandemii”, wskazano w komunikacie. Organizacja podnosi, że czasowa rezygnacja z niedzielnego zakazu handlu przełożyłaby się także na ograniczenie sobotnich tłumów w sklepach, co może mieć kluczowe znaczenie w obliczu coraz bardziej niepokojącej sytuacji epidemicznej.

Czy uważasz, że zniesienie zakazu handlu to dobry ruch?

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News