Nie żyje Joseph Safra
PASCAL GUYOT/AFP/East News
Autor Konrad Karpiuk - 10 Grudnia 2020

Zmarł najbogatszy bankier na świecie. Miał 82 lata

Nie żyje Joseph Safra, człowiek uznawany za najbogatszego bankiera na świecie. Według informacji jego pełnomocników zmarł z przyczyn naturalnych w wieku 82 lat. Miał majątek szacowany na ponad 23,2 miliardy dolarów.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaki był szacowany majątek Josepha Safry
  • Co wchodziło w skład jego majątku
  • Jak doszedł do ogromnej fortuny

Zmarł najbogatszy bankier na świecie. Miał 82 lata

Informacje o śmierci Josepha Safry potwierdził Reuters. Bankier przez lata rozwijał Banco Safra, zajmując się głównie bankowością prywatną z ofertą dla zamożnych osób z całego świata. Jak podaje agencja, instytucja finansowa 82-latka była uznawana za jeden z najlepiej zarządzanych banków w Brazylii.

Bankier posiadał posiadał także Safra National Bank of New York w USA, J. Safra Sarasin Bank w Szwajcarii oraz 50 proc. własności producenta bananów Chiquita Brands International. Joseph budował finansową potęgę wraz z braćmi, Moise i Edmondem. W rodzinie Safry tradycje bankierskie sięgają aż pięciu pokoleń, ich przodkowie zajmowali się bankowością jeszcze w Imperium Osmańskim.

Edmond Safra zmarł w pożarze swojego apartamentu w Monaco w 1999 roku. Później jego pielęgniarka sama przyznała się do podpalenia, a połowa fortuny tragicznie zmarłego trafiła do jego żony, Lily Safry.

Natomiast Joseph Safra wraz z bratem Moise zadebiutowali na liście Forbesa w 2000 roku, z majątkiem wysokości 3 miliardów dolarów. W 2006 bracia rozdzielili się, a Joseph Safra stał się wyłącznym posiadaczem połowy ich wspólnego dorobku. W 2014 roku Moise zmarł.

Forbes szacuje, że majątek Josepha Safry w chwili śmierci był wart 23,2 miliardy dolarów, co czyniło go nie tylko najbogatszym bankierem na świecie, ale również najbogatszym Brazylijczykiem. W majątek bankiera wliczają się także nieruchomości na Manhattanie, oraz drapacz chmur w Londynie o nazwie Gherkin. W 2019 roku próbował zbudować drugi wieżowiec, ale władze miasta odrzuciły jego propozycję.

Majątek bankiera trafi do jego synów, którzy kontynuują rodzinne tradycje. Joseph Safra miał wraz z żoną Vicky (z którą ożenił się w 1969 roku) czwórkę dzieci i czternaście wnuków. Jego najstarszy syn Jacob jest odpowiedzialny za bank w Szwajcarii w Nowym Jorku i agencje nieruchomości w USA. Z kolei syn Dawid zajmuje się Banco Safra w Sao Paolo.

Joseph Safra prywatnie

Joseph Safra urodził się w Bejrucie (Liban) w 1938 roku. Jeszcze jako nastolatek, wraz z całą rodziną wyjechał do Brazylii. Wtedy też jego ojciec zaczął pracę w bankowości.

Bankier nie udzielał zbyt wielu wywiadów dla lokalnej prasy, gdyż był niezadowolony z poziomu swojego portugalskiego. Znał za to sześć języków, w tym angielski i arabski.

Safra był też bardzo zaangażowany w sprawy społeczności żydowskiej w Brazylii. Nie żałował na nią pieniędzy, sfinansował wiele synagog oraz ośrodków kultury. Znany jest również ze swojej działalności charytatywnej.

Mieszkał w Genewie (Szwajcaria) tak jak większość najmajętniejszych ludzi biznesu. W chwili śmierci był według Forbesa 52. najbogatszą osobą na świecie.

W Rossmannie święta już się zaczęły. Ponad 18 tys. osób może liczyć na piękny prezent od sieciW Rossmannie święta już się zaczęły. Ponad 18 tys. osób może liczyć na piękny prezent od sieciCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Próba zamachu w Warszawie. Młody mężczyzna chciał się wysadzić
  2. Zbigniew Boniek jest załamany. Stracił przyjaciela, popłynęły łzy
  3. Nie zarejestrowałeś się? Poniesiesz karę 1000 zł

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News