BiznesINFO.pl > Polska i Świat > NFZ wprowadza ostre ograniczenia. Dostać się po pomoc to będzie prawie cud?
Konrad Karpiuk
Konrad Karpiuk 22.03.2022 08:43

NFZ wprowadza ostre ograniczenia. Dostać się po pomoc to będzie prawie cud?

NFZ ogranicza zabiegi
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

NFZ będzie ograniczać zabiegi, będzie coraz trudniej się dostać

Centrala NFZ zalecił placówkom regionalnym ograniczyć do niezbędnego minimum lub czasowo zawiesić udzielanie świadczeń wykonywanych planowo. Zalecono także brać pod uwagę przyjęty plan leczenia i prawdopodobieństwo pobytu pacjenta po zabiegu w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii. W poszczególnych miastach NFZ ogłosił ograniczenia. W województwie lubelskim, w kilku placówkach ograniczono już tradycyjną obsługę interesantów, ograniczając ją do kontaktu telefonicznego. Z kolei Białymstoku i Suwałkach osobiście obsługuje się osoby tylko z pilnymi zleceniami, o ile umówili się telefonicznie.

Na stronie NFZ opublikowano listę ograniczonych zabiegów. Co jednak istotne, wyjęto spod niego diagnostykę i leczenie chorób nowotworowych, więc oddziały onkologiczne dalej będą normalnie funkcjonować. Zastrzega się także, aby w każdym przypadku decyzja o odroczeniu była podejmowana indywidualnie, biorąc pod uwagę stan zdrowia pacjenta, stan jego zdrowia, czy też pogorszenie. Zalecenia ograniczeń dotyczą pobytów szpitalu w celu:

  • przeprowadzenia diagnostyki,

  • zabiegów diagnostycznych, leczniczych i operacyjnych, w szczególności:

  • endoprotezoplastyki dużych stawów

  • dużych zabiegów korekcyjnych kręgosłupa

  • zabiegów naczyniowych na aorcie brzusznej i piersiowej

  • pomostowania naczyń wieńcowych

  • zabiegi wewnątrzczaszkowe

  • dużych zabiegów torakochirurgicznych

  • nefrektomii

  • histerektomii

Minister zdrowia komentuje ograniczenia zabiegów NFZ

Szef resortu zdrowia, Adam Niedzielski odniósł się do ostatnich działań zaleconych przez NFZ. Jak sam przyznał, że w ten sposób służba zdrowia przygotowuje się na "czarny scenariusz". Stąd też przekształcenie Stadionu Narodowego w szpital zakaźny, czy planowane podobne działania w innych województwach. Ograniczenie działania szpitali ma służyć przeniesieniu części personelu do jednostek polowych i zakaźnych.

- Nie może być tak, że mając na uwadze wzrosty zakażeń, nie przygotowujemy się na czarny scenariusz. Szpitale tymczasowe będą w każdym województwie [...] Personel, który zasili szpitale tymczasowe, musi pochodzić z innych miejsc. Intensywna terapia z pacjentami chorymi na COVID-19 wymaga konkretnych umiejętności od personelu - zapowiadał Niedzielski.

Polecane