BiznesINFO.pl
Jakub Kaminski/East News

Jakub Kaminski/East News

“Negocjacje to fascynująca podróż” - Zbyszek Dzideczek tłumaczy jak nie dać się zmanipulować

6 Października 2021

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

W ubiegłym miesiącu Instytut GEBO wydał książkę “Negocjacje to fascynująca podróż” autorstwa Zbyszka Dzideczka. Publikacja traktuje o strategiach negocjacyjnych, które zaprezentowane zostały na podstawie faktycznych zdarzeń, które przytrafiły się autorowi podczas długiej kariery zawodowej.

Zbyszek Dzideczek pracuje obecnie jako trener negocjacji i mentor w firmie doradczej i szkoleniowej EnGrandE Polska, gdzie pełni obowiązki dyrektora zarządzającego. “Negocjacje to fascynująca podróż” sięgają jednak w większości czasów dużo wcześniejszych, a mianowicie do czasów PRL-u. Autor zabiera nas ze sobą w podróże na Daleki Wschód i do krajów Maghrebu, gdzie negocjował kontrakty m.in. dla takich firm jak URSUS czy PZL. 

Nie zakładaj - pytaj 

Z książki szybko dowiemy się, że nie ma jednego klucza na udane negocjacje. Jeżeli ktoś poszukuje więc gotowej recepty, która uczyni z niego wybitnego negocjatora, to nie trafił właściwie. Dzideczek przedstawia kilka arcyważnych sposobów na uczynienie procesu negocjacji dużo bardziej skutecznym, jednak szczerze przyznaje, że nie rozwiążą one wszystkiego. 

W procesie negocjacji powinniśmy zatem wystrzegać się zakładania, że druga strona myśli o tym samym, co my. Nigdy nie zaszkodzi dopytać, a możemy zaoszczędzić dzięki temu wiele czasu i nerwów. 

Autor wskazuje znacznie więcej potencjalnych błędów, ale także kieruje na właściwe tory myślowe. Lwia część całego procesu negocjacji, to w końcu nasze nastawienie i uczucia. 

Fakt, że książką zawiera elementy biograficzne i jest zlepkiem prawdziwych wydarzeń z życia bohatera, pozwala na dużą swobodę w czytaniu. Śmiało możemy zacząć książkę w dowolnym interesującym nas momencie. 

Nie zakładaj więc, że w negocjacjach poradzisz sobie wybornie lub że nie masz do tego kompletnie talentu. Zbyszek Dzideczek odczarowuje wiele mitów i zaprasza nas w podróż po świecie negocjacji, które w każdej kulturze wyglądają nieco inaczej. 

Jeszcze jedna ważna rzecz, której niby jesteśmy wszyscy świadomi, a jednak często o tym zapominamy - negocjujemy właściwie każdego dnia. Techniki skutecznej negocjacji przydadzą nam się więc we wszystkich rozmowach służbowych i prywatnych. Co więcej, odróżnimy negocjacje od manipulacji.

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Zakaz handlu

Handel

Sejm uszczelnił zakaz handlu w niedzielę. Nie będzie już tak łatwo otwierać sklepy

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Emeryt liczy pieniadze.

Handel

Nadwyżki z pieniędzy na kartach SIM mają trafić w ręce państwa. UOKiK ma inną wizję

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/z Zakup nieruchomosci, pismo Sadu Rejonowego Wydzial Ksiag Wieczystych i pieniadze, oplata skarbowa

Handel

Sky Tower sprzedany. Ma już nie kojarzyć się z Leszkiem Czarneckim

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Handel

LPG długo nie będzie tanieć. Wszystko z powodów politycznych

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa 01.10.2018. n/z Starsza kobieta idzie z wozkiem na zakupy.

Handel

3 podstawowe produkty spożywcze zdrożeją. Wszystko przez suszę

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa ulica Lewandow N/Z Jedyny w Polsce ekologiczny sklep "Zabka" zasilany w calosci odnawialnymi zrodlami energii - przed sklepem antysmogowa kostka brukowa o fotokatalitycznej powierzchni, skladajaca sie z nanoczasteczek dwutlenku wegla oraz EKOmat, stojak na rowery i stacja napraw rowerow

Handel

Żabka prezentuje totalną nowość. Sklepy będą też "przychodniami lekarskimi"

Czytaj więcej >