BiznesINFO.pl
Jest nowa moneta kolekcjonerska

Obraz _Alicja_ z Pixabay

NBP wprowadził do obiegu nową monetę kolekcjonerską "Wielcy Polscy Ekonomiści - Adam Heydel"

25 Marca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Narodowy Bank Polski (NBP) wprowadził dziś do obiegu srebrną monetą kolekcjonerską z serii "Wielcy polscy ekonomiści" – "Adam Heydel". Nominał może zaskakiwać.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • NBP wprowadziła dziś do obiegu monetę kolekcjonerską przedstawiającą Adama Heydla

  • Kim był Adam Heydel

  • Jaki nominał ma nowa moneta i w jakiej cenie będzie można ją nabyć

Jest nowa moneta kolekcjonerska

Wprowadzona 25 marca do obiegu przez Narodowy Bank Polski (NBP) moneta przedstawiająca Adama Heydla jest dziewiątym tematem w serii „Wielcy polscy ekonomiści” emitowanej od 2017 roku. Kolekcja jak przypomina w komunikacie Bank Centralny jest poświęcona wybitnym polskim ekonomistom, których koncepcje i dorobek naukowy mają niebagatelne znaczenie dla rozwoju naszej gospodarki, finansów i społeczeństwa.

Srebrna moneta o nominale 10 zł zostanie wyemitowana w nakładzie do 10 000 sztuk.  Będzie można ją nabyć w cenie 150 zł brutto w Oddziałach Okręgowych NBP i w sklepie internetowym Kolekcjoner.

Adam Heydel (żył w latach 1893–1941) jak przypomina NBP w sylwetce przygotowanej przez Grzegorza Jeża był polskim ekonomistą i publicystą politycznym. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim i od 1927 r. wykładał na tej uczelni ekonomię. Szefował również Instytutowi Ekonomicznemu przy Polskiej Akademii Umiejętności, w którym redagował czasopismo „Studia Ekonomiczne”.

- Heydel był zadeklarowanym liberałem gospodarczym. Opowiadał się za ideą wolnego rynku i energicznie przeciwstawiał się polityce interwencyjnej państwa. Swój sprzeciw wobec nadmiernych regulacji argumentował ekonomicznie i politycznie, podkreślając, że gospodarcza działalność państwa na dłuższą metę będzie nieopłacalna, a ograniczenie praw jednostek przyniesie uwiąd demokracji parlamentarnej – pisze Grzegorz Jeż.

- Heydel jako sympatyk austriackiej szkoły ekonomii główną przyczynę zaburzeń gospodarczych upatrywał w nadmiernej podaży pieniądza prowadzącej do przeinwestowania, a w konsekwencji do spadku produkcji i wzrostu bezrobocia – dodaje.

Zainteresowania Heydla nie ograniczały się jedynie do ekonomii. Pasjonowała głównie sztuka, czego wyrazem - jak wskazuje Jeż - jest obszerna monografia poświęcona twórczości Jacka Malczewskiego.

Wśród prac zmarłego 80 lat temu ekonomisty NBP zwraca uwagę m.in. na „Podstawowe zagadnienia metodologiczne ekonomii”, „Przyczynowość w ekonomii”, „Kapitalizm i socjalizm wobec etyki”, czy „Myśli o kulturze”.

Bank Centralny informuje, że na rewersie monety znajdują się wizerunek Adama Heydla oraz daty jego urodzin i śmierci. Na awersie widnieje natomiast cytat pochodzący z artykułu Kapitalizm i socjalizm wobec etyki.

W kwietniu pojawią się kolejne monety

W połowie kwietnia NBP planuje wprowadzenie do obiegu srebrnej monety o nominale 10 zł oraz złotej monety o nominale 200 zł „100. rocznica III Powstania Śląskiego”

Bank Centralny przypomina, że monety i banknoty kolekcjonerskie NBP są sprzedawane w opakowaniu handlowym wraz z certyfikatem. Monety kolekcjonerskie i okolicznościowe, a także banknoty kolekcjonerskie oraz grafiki NBP można oglądać w wersji 3D w aplikacji Moje NBP.

Tagi:

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fajerwerki w Warszawie

Polska i Świat

Największe polskie miasta odwołują imprezy sylwestrowe. Chcą zaoszczędzić

Czytaj więcej >
Ceny węgla rosną

Polska i Świat

Dłuższy termin wymiany pieców w województwie małopolskim. Do końca kwietnia 2024 roku

Czytaj więcej >
Senat przyjął rezolucję ws. Białorusi

Polska i Świat

Nowa strona internetowa Senatu pochłonie prawie milion złotych

Czytaj więcej >
Niemcy planują kolejne zakazy. Tym razem wszystko dotyczy podróży.

Polska i Świat

Niemcy szykują nowy rodzaj sankcji. Uderzą we własnych obywateli

Czytaj więcej >
Podkomisja smoleńska słono kosztuje polskiego podatnika. W 3 miesiące wydano ponad pół miliona złotych

Polska i Świat

Antoni Macierewicz, Piotr Naimski i Mirosław Chojecki odznaczeni Orderem Orła Białego

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Niemcy za przyjęciem obywateli Rosji, którzy uciekają z Rosji

Czytaj więcej >