BiznesINFO.pl
Banknoty 1000 zł - kiedy miałyby zostać wprowadzone

flickr/Narodowy Bank Polski, (CC BY-ND 2.0)

Nowy banknot zapowiedziany przez prezesa NBP. Będzie najwyższym nominałem

15 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

Banknot o nominale 500 zł został wprowadzony do obiegu prawie trzy lata temu. Prezes NBP Adam Glapiński jest zdania, że to kwestia czasu, kiedy będziemy posługiwać się banknotami 1000-złotowymi.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile wydrukowano banknotów o nominale 500 zł

  • Kiedy zostanie wprowadzony banknot 1000-złotowy

  • Dlaczego Glapiński chce wprowadzać banknoty o wysokich nominałach

Banknot 500 zł

Od wprowadzenia banknotów 500-złotowych minęły już prawie trzy lata. Od tego czasu NBP wprowadził do obiegu 46,5 mln banknotów o tym nominale, poinformował Glapiński.

Banknot o nominale 500 zł cieszył się szczególną popularnością w 2020 roku. Wszystko ze względu na pandemię, ponieważ ze względu na pandemię i obawę przed kryzysem popyt na gotówkę w Polsce znacząco wzrósł, jednak to według Glapińskiego niejedyna zaleta wart więcej banknotów.

Zdaniem prezesa NBP banknoty o wyższych nominałach ułatwiają bankowi centralnemu zarządzanie rezerwami gotówki.

- Musi być zawsze jakiś magazyn, w którym rezerwy pieniędzy są trzymane. Bank centralny ma ograniczone możliwości ich składowania – nie możemy trzymać wszystkich rezerw w pięciozłotówkach - powiedział cytowany przez portal Bankier Glapiński.

Prezes NBP odnosił się także do obaw sprzed kilku miesięcy, dotyczących tego, czy w banku centralnym nie zabraknie pieniędzy.

- Kiedy na początku kryzysu powiedziałem, że nie ma obaw i nie ma co stać w kolejkach do bankomatów. Powiedziałem, że Narodowemu Bankowi Polskiemu nie zabraknie pieniędzy i powiedziałem to wyraźnie i dokładnie w tym sensie, że mamy ogromny rezerwuar zapasu gotówkowego i obsłużymy wszystkich ludzi. Oczywiście posiadamy zapas o odpowiednich nominałach – nie wszystko jest w stuzłotówkach i pięćdziesięciozłotówkach. Duża część zapasu to właśnie banknoty o nominale 500 zł - przekazał Glapiński.

Banknoty 1000-złotowe to kwestia czasu

Glapiński odnosił się do wygody, jaką daje przechowywanie oszczędności w banknotach o wysokich nominałach. W związku z tym prezes banku centralnego zasugerował wprowadzenie banknotów o jeszcze wyższym nominale - tysiąc złotych.

- Myślę, że następny prezes, a mam nadzieję ja w następnej kadencji, ale każdy prezes, który przyjdzie, będzie wprowadzał banknot 1000 zł w pewnym momencie - powiedział Glapiński.

Przypomnijmy, że kadencja Adama Glapińskiego na fotelu prezesa NBP kończy się niebawem. Na 6-letnią kadencję w sterowaniu polskim bankiem centralnym ten został bowiem wybrany 10 czerwca 2015 roku.

- Po prostu jest wygodnie składać w nim rezerwę, ale ludzie się już przyzwyczaili do tego. Jak ktoś chowa banknoty gdzieś w bieliźniarce, boi się tego co się stanie z jakichś powodów, to wygodniej jest odłożyć 500 zł czy 1000 zł niż tę samą kwotę w banknotach 50 zł - dodał.

Tagi:

pieniądze

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Ceny prądu w górę

Finanse

Samorządy chcą oszczędzać na oświetleniu ulic. Rząd zabrał głos

Czytaj więcej >

Finanse

Rząd przygotował już po 1500 zł z powodu drogiej energii. Skorzysta ponad 800 tys. domów

Czytaj więcej >
Eksperci przestrzegają przed możliwymi przerwami w dostawie prądu zimą.

Finanse

Zamrożenie cen prądu. Rząd przyjął projekt ustawy. Wiemy kto skorzysta

Czytaj więcej >
Podatek od zysków nadmiarowych. Rzeczpospolita donosi, że Rząd po cichu pracuje nad nowym podatkiem

Finanse

Rząd wprowadzi nowy podatek od nadzwyczajnych zysków dużych firm

Czytaj więcej >
Koszty pozaodsetkowe kredytów

Finanse

Polacy masowo biorą pożyczki. Takiego wyniku nie było od 5 lat

Czytaj więcej >
US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP) / AFP)

Finanse

Donald Trump oraz jego dzieci oskarżeni o masowe oszustwa. Grozi im gigantyczna kara

Czytaj więcej >