BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Nazwiska zakażonych Polaków trafią do specjalnego rejestru ministerstwa. Od dziś obowiązuje nowe rozporządzenie

10 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Nazwiska pacjentów chorych na koronawirusa trafią do specjalnego rejestru, który powstanie na zlecenie Ministerstwa Zdrowia. Resort podkreśla, że spis ma na celu zwiększenie kontroli nad potencjalnymi ogniskami zakażenia, a także długoterminowej obserwac

Nazwiska pacjentów w rejestrze

Nazwiska pacjentów chorych na koronawirusa znajdą się w rejestrze, który powstanie w związku z wydanym przez Ministerstwo Zdrowia rozporządzeniem.

Rozporządzenie wchodzi w życie 9 kwietnia. Rejestr – jak podaje serwis medonet.pl – powstaje w związku z potrzebą uporządkowania danych pacjentów chorych na koronawirusa. Za prowadzenie rejestru odpowiadać będzie Narodowy Instytut Kardiologii Stefana Kardynała Wyszyńskiego – Państwowy Instytut Badawczy. Spis zostanie utworzony na 12 miesięcy.

W rejestrze znajdą się wszyscy pacjenci zarażeni koronawirusem SARS-CoV-2, nawet ci, którym świadczeń udzielano przed dniem wejścia w życie rozporządzenia.

Jakie dane w rejestrze?

Jakie dane znajdą się w rejestrze? Będą to: imię, nazwisko, numer PESEL (lub seria i numer paszportu), data urodzenia, obywatelstwo, adres zamieszkania lub adres do korespondencji (w tym adres e-mail) i numer telefonu kontaktowego.

Ponadto przetwarzane będą też dane medyczne: informacje o stanie zdrowia pacjenta w chwili postawienia diagnozy, informacje na temat badań wykonywanych w trakcie diagnostyki COVID-19, zastosowanego leczenia i hospitalizacji.

Resort zdrowia podkreśla, że zebranie tych danych w jednym rejestrze ma pomóc w zwiększeniu kontroli nad potencjalnymi ogniskami zakażenia, a także długoterminowej obserwacji chorych po wypisie ze szpitala lub izolatorium. Dane posłużą też m.in. do porównania efektów terapeutycznych.

Przypomnijmy, że z danych udostępnionych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że zakażonych koronawirusem w Polsce jest obecnie 5341 osób (stan na popołudnie 9 kwietnia). Dotychczas z powodu wirusa zmarły 164 osoby.

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pilne

Polska i Świat

UE chce zmienić prawo azylowe dla Polski. Sytuacja na granicy z Białorusią ma się polepszyć

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Obowiązki podatkowe i urzędowe w grudniu 2021 r. Lepiej zapisać sobie daty

Czytaj więcej >
jura krakowsko-częstochowska

Polska i Świat

Unikatowe odkrycie w Polsce. Znaleziono najstarszy przykład biżuterii w Eurazji

Czytaj więcej >
pukanie do drzwi

Polska i Świat

Rząd zapowiedział wzmożone kontrole od dzisiaj. Przedsiębiorcy mają się czym martwić

Czytaj więcej >
Fot. Arkadiusz Ziołek East News

Polska i Świat

ZUS wypłaca 14. emerytury. Przelew otrzymało już 7,8 mln emerytów

Czytaj więcej >
ważne

Polska i Świat

MSWiA wprowadziło zakaz zbliżania się do granicy z Białorusią

Czytaj więcej >