BiznesINFO.pl > Finanse > Najmłodsza emerytka w rządzie ma 49 lat. Wiadomo ile wynosi jej świadczenie
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 03.06.2023 12:22

Najmłodsza emerytka w rządzie ma 49 lat. Wiadomo ile wynosi jej świadczenie

Magdalena Rzeczkowska
East News

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska mimo że ma 49 lat już pobiera emeryturę. Jest to możliwe ze względu na wcześniejsze stanowisko szefowej resortu. 

Najmłodsza emerytka w rządzie

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska ma 49 lat i już jest emerytką. Tak wynika z jej oświadczenia majątkowego. Jak wyjaśnia “Super Express” wcześniej minister pracowała jako funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej, a funkcjonariusze służb mundurowych na mocy ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy mogą przejść na emeryturę po 15 latach służby, co pozwala im na otrzymanie emerytury w wysokości 40 proc. podstawy wymiaru.

Emerytura Magdaleny Rzeczkowskiej

W odpowiedzi na pytania “Faktu” Ministerstwo Finansów potwierdziło, że Rzeczkowska pobiera emeryturę od lipca 2022 roku. W ciągu sześciu miesięcy otrzymała łącznie 29 293,43 zł, oznacza to, że jej miesięczne świadczenie wynosi ok. 4800 zł brutto. 

W oświadczeniu majątkowym można znaleźć także informację o otrzymanych świadczeniach z programu 500 plus i wynagrodzeniu za pracę w ministerstwie, w 2022 roku wyniosło ono 375 028,83 zł. 

Emeryci w rządzie

Magdalena Rzeczkowska nie jest jedyną emerytką w rządzie. Obecny szef KPRM Marek Kuchciński także łączy pracę z emeryturą. Jak wynika z jego oświadczenia majątkowego za 2022 roku, średnio miesięcznie jego świadczenie wynosiło 4 800 zł. 

Dziennik porównał też emeryturę obecnej minister finansów z jej poprzednikiem. Jak pisze “Fakt” Tadeusz Kościński ma prawo do brytyjskiej emerytury, która wynosi 1726,33 funtów miesięcznie, czyli w przeliczeniu na złote ok. 9080 zł. 

Tagi: Emerytura
Polecane