Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Monety z PRL dalej zalegają w szufladach Polaków. Niektóre warte są krocie
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 04.02.2021 01:00

Monety z PRL dalej zalegają w szufladach Polaków. Niektóre warte są krocie

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 13.09.2020. n/z Stare monety z okresu PRL.
East News, Arkadiusz Ziolek

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile może być warta pojedyncza moneta

  • Od czego zależy jej wartość

  • Gdzie możemy znaleźć pomoc w związku z wyceną monety

Moneta warta fortunę

Denominacja waluty uznawana była przez wielu za symbol nowego początku, czegoś, co zbliża Polskę w stronę kapitalizmu. Okazuje się, że uznane za niepotrzebne monety z czasów PRL mogą być warte mnóstwo pieniędzy.

O wartości monety decyduje wiele czynników, a do najważniejszych możemy zaliczyć datę jej wybicia. Im moneta jest starsza, tym będzie warta więcej. Przypomnijmy, że monety z 1958 roku są bardzo chodliwe.

"Fakt" przestrzega, że jeśli znajdziemy taką monetę u siebie w domu nie próbujmy jej czyścić. W momencie, w którym zedrzemy jej patynę, straci na wartości. Jednakże to nie wszystko, bowiem na wartość monety wpływają także inne czynniki. Jej wady, zalety, a nawet uszkodzenia fabryczne mają ogromne znaczenie.

Moneta może przynieść bogactwo

"Na aukcji Damiana Marciniaka jest 20 gr z 1957 roku z ceną wywoławczą 400 zł, a takie monety osiągały już cenę 1000 zł. Z kolei trzy monety 1 zł z 1957 roku mają cenę wywoławczą po 1000 zł każda, a zdarzało się już, że ktoś płacił za nie kilka tysięcy zł" - pisze Fakt.

Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu na jednej aukcji moneta została sprzedana za prawie 10 tys. zł. Co więcej, na wartości zyskują nie tylko monety z czasów PRL, ale także inne przedmioty. Charakterystyczne dla tamtego okresu meble czy inne dodatki mogą być warte kilka tysięcy złotych. Z kolei klisze z bajkami czy inne drobiazgi osiągają wartość kilkuset złotych.

Jeśli nie jesteśmy znawcami numizmatycznymi, najlepiej o wartość monety zapytać specjalistę. W tym celu możemy udać się do najbliższego antykwariatu, gdzie fachowiec dokładnie wyceni wartość naszego pieniądza. Oczywiście możemy posługiwać się filmikami dostępnymi w serwisie YouTube, jednakże są one dość ogólne, a nie szczegółowe.