Niemcy oburzeni polską kampanią dotyczącą mleka
Pixabay/WagnerAnne
Autor Maria Glinka - 17 Lipca 2020

Niemcy poskarżyli się na Polskę. Możemy znaleźć się w sporych tarapatach

Niemcy są oburzeni polską kampanią potępiania firm, które importują mleko z zagranicy. Nie dość, że działania polskiego rządu mogą utrudniać funkcjonowanie rynku wewnętrznego UE, to naruszają prawo unijne. Dlatego też, niemiecki związek przemysłu mleczarskiego wysłał skargę na Polskę do Komisji Europejskiej.

Mleko kością niezgody między Polską a Niemcami

Koronakryzys sprawił, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi stara się wspierać rodzime przedsiębiorstwa odpowiadające za import mleka. Wątpliwości może wzbudzać fakt, że kampania ratująca polskie spółki została opatrzona hasłem "Jedni wspierają, a dla innych liczy się tylko zysk". Co więcej, na stronie resortu opublikowano listę kilkunastu firm sprowadzających mleko z zagranicy, głównie z Niemiec, Czech, Litwy, Holandii i Słowacji.

Niemiecki związek przemysłu mleczarskiego MIV poczuł się dotknięty tą strategią i wysłał oficjalną skargę na polski rząd do Komisji Europejskiej. Dziennik "Die Welt" pisze, że kampania resortu rolnictwa to kolejna odsłona wspierania patriotyzmu gospodarczego, w której posunięto się o krok za daleko. Rządowymi działaniami oburzeni są nie tylko niemieccy, ale i polscy przedsiębiorcy - prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka Marcin Hydzik wysłał otwarty list do ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Emerycie, znamy już kwotę twojej kolejnej trzynastki. Ucieszysz się i to bardzoEmerycie, znamy już kwotę twojej kolejnej trzynastki. Ucieszysz się i to bardzoCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Masowe obniżki w popularnej sieciówce. Aż 3000 produktów kupisz taniej
2. Wszyscy tańczyliśmy do jego piosenki. Niestety, nie żyje słynny gwiazdor

Polskie działania naruszają unijne regulacje i uderzają w rynek wewnętrzny

Zdaniem niemieckiego resortu rolnictwa, opublikowana lista, która zachęca do kupowania mleka wyłącznie polskiego pochodzenia stanowi naruszenie art. 34 Traktatu o funkcjonowaniu UE, który traktuje o zakazie ograniczeń ilościowych w przywozie towarów między państwami członkowskimi. O łamanie tego zapisu została oskarżona w 1982 r. Irlandia, która pod hasłem "Buy Irish" namawiała do kupowania rodzimych artykułów. TSUE ocenił, że takie działanie było jednoznaczne z ograniczeniem importu.

Poza tym, że patriotyczna kampania polskiego rządu może nie być zgodna z unijnym prawem, to godzi w "polsko-niemiecką przyjaźń", która "wygląda inaczej" - wyznał przewodniczący niemieckiej organizacji branżowej Eckhard Heuser. Jego zdaniem tego typu działania mogą znacznie utrudnić funkcjonowanie rynku wewnętrznego UE. Die Welt przedstawiło wyliczenia, które wskazują, że polskie przedsiębiorstwa są uzależnione od zagranicznych rynków - na eksport trafia ok. 30 proc. rocznej produkcji mleka, ponad 260 tys. ton sera i niemal 67 tys. ton masła.

Nowe świadczenie ze zgodą całego Sejmu. Seniorzy mogą liczyć przynajmniej na 2,4 tys. zł, ale nie wszyscyNowe świadczenie ze zgodą całego Sejmu. Seniorzy mogą liczyć przynajmniej na 2,4 tys. zł, ale nie wszyscyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Matka celowo podtruwała małego synka, żeby zyskać sławę. Niestety historia zakończyła się w najgorszy możliwy sposób
  3. Jasnowidz Jackowski dokonał porażającego wyznania. Wakacje w 2020 roku mogą zostać przerwane. Tragedia
  4. PKW podało frekwencję do południa. Wyniki, jakich nie było od dawna
  5. Dodatkowe 4 tys. zł co miesiąc do emerytury. ZUS: coraz więcej Polaków może się załapać
  6. Aż 40 tys. polskich kierowców może mówić o wielkim szczęściu. Przepisy będą dla nich dużo bardziej korzystne
  7. Najlepsza od wielu lat wiadomość z polskich lasów. Elżbieta i Tomasz przekazali piorunujące wieści

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News