BiznesINFO.pl
Niemcy oburzeni polską kampanią dotyczącą mleka

Pixabay/WagnerAnne

Niemcy poskarżyli się na Polskę. Możemy znaleźć się w sporych tarapatach

17 Lipca 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Niemcy są oburzeni polską kampanią potępiania firm, które importują mleko z zagranicy. Nie dość, że działania polskiego rządu mogą utrudniać funkcjonowanie rynku wewnętrznego UE, to naruszają prawo unijne. Dlatego też, niemiecki związek przemysłu mleczars

Mleko kością niezgody między Polską a Niemcami

Koronakryzys sprawił, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi stara się wspierać rodzime przedsiębiorstwa odpowiadające za import mleka. Wątpliwości może wzbudzać fakt, że kampania ratująca polskie spółki została opatrzona hasłem "Jedni wspierają, a dla innych liczy się tylko zysk". Co więcej, na stronie resortu opublikowano listę kilkunastu firm sprowadzających mleko z zagranicy, głównie z Niemiec, Czech, Litwy, Holandii i Słowacji.

Niemiecki związek przemysłu mleczarskiego MIV poczuł się dotknięty tą strategią i wysłał oficjalną skargę na polski rząd do Komisji Europejskiej. Dziennik "Die Welt" pisze, że kampania resortu rolnictwa to kolejna odsłona wspierania patriotyzmu gospodarczego, w której posunięto się o krok za daleko. Rządowymi działaniami oburzeni są nie tylko niemieccy, ale i polscy przedsiębiorcy - prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka Marcin Hydzik wysłał otwarty list do ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Polskie działania naruszają unijne regulacje i uderzają w rynek wewnętrzny

Zdaniem niemieckiego resortu rolnictwa, opublikowana lista, która zachęca do kupowania mleka wyłącznie polskiego pochodzenia stanowi naruszenie art. 34 Traktatu o funkcjonowaniu UE, który traktuje o zakazie ograniczeń ilościowych w przywozie towarów między państwami członkowskimi. O łamanie tego zapisu została oskarżona w 1982 r. Irlandia, która pod hasłem "Buy Irish" namawiała do kupowania rodzimych artykułów. TSUE ocenił, że takie działanie było jednoznaczne z ograniczeniem importu.

Poza tym, że patriotyczna kampania polskiego rządu może nie być zgodna z unijnym prawem, to godzi w "polsko-niemiecką przyjaźń", która "wygląda inaczej" - wyznał przewodniczący niemieckiej organizacji branżowej Eckhard Heuser. Jego zdaniem tego typu działania mogą znacznie utrudnić funkcjonowanie rynku wewnętrznego UE. Die Welt przedstawiło wyliczenia, które wskazują, że polskie przedsiębiorstwa są uzależnione od zagranicznych rynków - na eksport trafia ok. 30 proc. rocznej produkcji mleka, ponad 260 tys. ton sera i niemal 67 tys. ton masła.

Tagi:

NiemcyKomisja Europejska

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Tablice rejestracyjne rowery i hulajnogi

Polska i Świat

W tym kraju UE pracodawca zapłaci więcej, jeżeli dojeżdżasz do pracy rowerem

Czytaj więcej >

Polska i Świat

W 2024 r. stare samochody nie będą mogły wjechać do centrum miasta

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ekspert: Za 7 lat Polacy będą tak bogaci jak Francuzi

Czytaj więcej >

Polska i Świat

UOKiK nakłada ogromną karę na Pocztę Kwiatową. Nie dostarczali kwiatów na czas

Czytaj więcej >
Laptop

Polska i Świat

Setki tysięcy Polaków dostanie od państwa darmowe laptopy

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zwrot w sprawie GetBacku. Będzie można odzyskać więcej pieniędzy

Czytaj więcej >