BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Niemcy poskarżyli się na Polskę. Możemy znaleźć się w sporych tarapatach
Maria Glinka
Maria Glinka 22.03.2022 08:55

Niemcy poskarżyli się na Polskę. Możemy znaleźć się w sporych tarapatach

Niemcy oburzeni polską kampanią dotyczącą mleka
Pixabay/WagnerAnne

Mleko kością niezgody między Polską a Niemcami

Koronakryzys sprawił, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi stara się wspierać rodzime przedsiębiorstwa odpowiadające za import mleka. Wątpliwości może wzbudzać fakt, że kampania ratująca polskie spółki została opatrzona hasłem "Jedni wspierają, a dla innych liczy się tylko zysk". Co więcej, na stronie resortu opublikowano listę kilkunastu firm sprowadzających mleko z zagranicy, głównie z Niemiec, Czech, Litwy, Holandii i Słowacji.

Niemiecki związek przemysłu mleczarskiego MIV poczuł się dotknięty tą strategią i wysłał oficjalną skargę na polski rząd do Komisji Europejskiej. Dziennik "Die Welt" pisze, że kampania resortu rolnictwa to kolejna odsłona wspierania patriotyzmu gospodarczego, w której posunięto się o krok za daleko. Rządowymi działaniami oburzeni są nie tylko niemieccy, ale i polscy przedsiębiorcy - prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka Marcin Hydzik wysłał otwarty list do ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Polskie działania naruszają unijne regulacje i uderzają w rynek wewnętrzny

Zdaniem niemieckiego resortu rolnictwa, opublikowana lista, która zachęca do kupowania mleka wyłącznie polskiego pochodzenia stanowi naruszenie art. 34 Traktatu o funkcjonowaniu UE, który traktuje o zakazie ograniczeń ilościowych w przywozie towarów między państwami członkowskimi. O łamanie tego zapisu została oskarżona w 1982 r. Irlandia, która pod hasłem "Buy Irish" namawiała do kupowania rodzimych artykułów. TSUE ocenił, że takie działanie było jednoznaczne z ograniczeniem importu.

Poza tym, że patriotyczna kampania polskiego rządu może nie być zgodna z unijnym prawem, to godzi w "polsko-niemiecką przyjaźń", która "wygląda inaczej" - wyznał przewodniczący niemieckiej organizacji branżowej Eckhard Heuser. Jego zdaniem tego typu działania mogą znacznie utrudnić funkcjonowanie rynku wewnętrznego UE. Die Welt przedstawiło wyliczenia, które wskazują, że polskie przedsiębiorstwa są uzależnione od zagranicznych rynków - na eksport trafia ok. 30 proc. rocznej produkcji mleka, ponad 260 tys. ton sera i niemal 67 tys. ton masła.