BiznesINFO.pl > Energetyka > Minister Moskwa: Planujemy dodatek energetyczny dla użytkowników pomp ciepła i klasycznych grzejników
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 22.09.2022 16:39

Minister Moskwa: Planujemy dodatek energetyczny dla użytkowników pomp ciepła i klasycznych grzejników

Liczniki energii elektrycznej
public domain

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że rząd planuje dodatek energetyczny dla użytkowników pomp ciepła i klasycznych grzejników.

Importowany węgiel

Podczas spotkania z Komisją Krajową NSZZ Solidarność minister poinformowała również, że węgiel z importu płynie i będzie płynął do końca sezonu grzewczego.

Dodała, że spółki, które otrzymały polecenie importu węgla, zakontraktowały już 80% planowanej ilości. Jest to tyle, że po przesianiu sprowadzonego węgla powinno pozostać około 5 mln ton węgla nadającego się do użytku w gospodarstwach domowych.

W trakcie spotkania minister omówiła rozwiązania, które wdrożył rząd. Omawiane były również plany Unii Europejskiej w kwestii poradzenia sobie z kryzysem energetycznym.

Ceny kształtuje Putin

Zdaniem minister Moskwy za wysokimi cenami stoi Putin.

W planach UE jest zdjęcie gazu z systemu wyznaczania cen, ale to za mało. Strona Polska proponuje mechanizm uniezależnienia cen od rynków surowców. Polska jest za ustaleniem maksymalnej ceny gazu importowanego, wspiera nas Belgia – poinformowała minister.

Nasz mechanizm, który proponujemy, jest bardzo prosty. W pierwszej fazie jest to analiza wszystkich ofert które wpływają, wyznaczenie ceny wytwarzania, czyli przyjrzenie się wnętrzu tej taryfy spojrzenie jaka jest faktyczna cena wytwarzania. Następnie wyznaczenie tej średniej ceny na rynku i różnicowanie tych kosztów pomiędzy poszczególnymi źródłami – przekazała prasie Moskwa.

Tagi: ceny energii
Polecane