Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Miliarder Petr Kellner nie żyje. Był najbogatszym Czechem
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 29.03.2021 02:00

Miliarder Petr Kellner nie żyje. Był najbogatszym Czechem

Petr Kellner, czeski miliarder nie żyje
Pixabay/_Alicja_

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kim był Petr Kellner

  • Jak doszło do wypadku

  • Jakim majątek zarządzał czeski miliarder

Petr Kellner - czeski miliarder nie żyje

Petr Kellner uważany za najbogatszego Czecha zginął w sobotę w katastrofie śmigłowca na Alasce w wieku 56 lat. Oprócz miliardera w śmigłowcu znajdowało się 5 osób. Czworo z nich nie żyje. Jedna osoba przeżyła wypadek i jest w szpitalu w Anchorage. Ofiarami są uczestnicy wycieczki narciarskiej, ich przewodnicy oraz pilot.

Śmierć Petra Kellnera potwierdziła należąca do niego grupa inwestycyjna PPF. "Informujemy z najgłębszym smutkiem, że w sobotę 27 marca w wypadku śmigłowca w górach na Alasce zginął tragicznie założyciel i właściciel większościowy grupy PPF Pan Petr Kellner" - podano w komunikacie.

Oprócz Petra Kellnera w wypadku zginęli: przewodnik Gregory Harms, mieszkaniec Czech Benjamin Larochaix oraz dwóch mieszkańców Alaski, Sean McMannany i 33-letni pilot Zachary Russell. Katastrofa miała miejsce 80 km od największego miasta Alaski - Anchorage.

[EMBED-11]

Najbogatszy Czech

Majątek miliardera był wyceniany przez Forbesa na 17,5 mld dolarów. Biznesmen dorobił się wraz z partnerami na prywatyzacji firm państwowych w ramach transformacji ustrojowej. Dzięki pomocy swojej spółki PPF stał się m.in. właścicielem operatora komórkowego O2, właścicielem telewizji TV Nova, a także banku i firm ubezpieczeniowych.

Wiele inwestycji Petra Kellnera wiązało się z energetyką. Jak podaje portal energetyka24.pl, miliarder był zaangażowany w PG Silesia, a w 2015 roku chciał kupić od PKN Orlen 63% akcji Unipetrolu.

Petr Kellner brał też aktywny udział w świecie wielkiej polityki. Kiedy Czechy zacieśniły swoją współpracę z Chinami, Petr Kellner lub jego współpracownicy wielokrotnie towarzyszyli prezydentowi Miloszowi Zemanowi podczas jego wizyt w Państwie Środka.

Tagi: miliarderzy