Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Mieszkanie wyremontujesz za darmo. Szykuje się dużo zmian w rządowym programie
Paulina Antoniak
Paulina Antoniak 20.09.2023 18:31

Mieszkanie wyremontujesz za darmo. Szykuje się dużo zmian w rządowym programie

remont mieszkania
unsplash.com

Okazuje się, że teraz więcej osób będzie mogło skorzystać z rządowego programu Ciepłe Mieszkanie, który ma na celu wsparcie wymiany źródeł ciepła oraz stolarki okiennej i drzwiowej. Już od września planowane są zmiany, dzięki którym mają wzrosnąć progi dochodowe umożliwiające otrzymanie dotacji. Gwarantuje się też wzrost kwot dotacji, a dla niektórych całkowity zwrot kosztów.  

Szykują się spore zmiany w rządowym programie Ciepłe Mieszkanie

Rządowy program Ciepłe Mieszkanie uruchomiono rok temu, a ma on na celu wsparcie wymiany źródeł ciepła, a także stolarki okiennej i drzwiowej w budynkach wielorodzinnych. Program powstał jako opcja zamienna dla programu Czyste Powietrze, dzięki któremu możliwa jest termomodernizacja i wymiana źródeł ciepła w domach jednorodzinnych. 

W programie Ciepłe Mieszkanie chodzi o współpracę z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska, przy czym umowy podpisują gminy biorące udział w programie. 

Zmienią się progi dochodowe umożliwiające ubieganie się o dotację

Zapowiada się, że od września mają się zmienić progi dochodowe umożliwiające otrzymanie dotacji. Program jest podzielony na 3 części. Od września próg dochodowy ze 120 tys. zł rocznie w pierwszej części ma wzrosnąć do 135 tys. zł. 

W drugiej części programu podniesiono progi dochodów na osobę. Z 1673 zł w gospodarstwie wieloosobowym na 1894 zł oraz z 2342 zł w gospodarstwie jednoosobowym na 2651 zł. 

Z trzeciej części programu mogli skorzystać właściciele mieszkań, których dochód nie przekraczał 900 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym lub 1260 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Progi wzrosły odpowiednio do 1090 zł i 1526 zł.  

Do tej pory w pierwszym progu dofinansowania kwota wsparcia wynosiła do 15 tys. zł na mieszkanie oraz do 17,5 tys. zł na mieszkanie znajdujące się w miejscowości znajdującej się na liście najbardziej zanieczyszczonych gmin. Nabór wniosków ma ruszyć wraz z końcem września. 

Z programu Ciepłe Mieszkanie będą mogli skorzystać nowi beneficjenci. Część z nich będzie mogła się ubiegać o całkowity zwrot kosztów

Z programu będą mogli skorzystać także nowi beneficjenci. O dofinansowanie będą mogły się starać także małe wspólnoty mieszkaniowe – liczące od 3 do 7 lokali. Będą one mogły także ubiegać się o wsparcie kupna i instalacji paneli fotowoltaicznych na budynku oraz wymiany kilku źródeł ciepła. 

Na wsparcie będą mogły też liczyć osoby o najniższych dochodach. Będą mogły ubiegać się o zwrot pełnej kwoty netto poniesionych kosztów. Także ci, którzy zmniejszyli zapotrzebowanie na ciepło o co najmniej 40% mogą ubiegać się o wsparcie. Dotyczy to budynków mających więcej niż 10 lat.