BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Polacy wynajmują mieszkania na 14-dniową kwarantannę. Ceny zwalają z nóg, totalna przesada?

5 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Jak zrobić interes na kwarantannie? Wynajmij mieszkanie osobie, która musi przez dwa tygodnie pozostać w odosobnieniu. Z tej opcji korzysta coraz więcej Polaków, a ceny który oferują za 14-dniowy wynajem mogą szokować.

Mieszkanie na 2 tygodnie

Przypomnijmy, że w ostatnim tygodniu marca Ministerstwo Rozwoju uchyliło obowiązujący od 13 marca zakaz najmu krótkoterminowego. Od początku kwietnia mieszkanie można wynajmować osobom zmuszonym do odbycia kwarantanny, podróżującym służbowo, lekarzom, pielęgniarkom i ratownikom medycznym.

Coraz więcej Polaków udostępnia swój lokal, próbując na 14-dniowym wynajmie zrobić niezły interes. Jak ujawnia „Fakt”, w największych polskich miastach za dwa tygodnie wynajmu trzeba zapłacić nawet 2400 zł, czyli mniej więcej tyle, ile płaci się za klasyczny najem, tyle, że za miesiąc. Choć część właścicieli mieszkań wlicza w cenę zrobienie i dowóz zakupów, to i tak wysokość oferowanych stawek za 14 dni najmu może szokować.

Dlaczego tak drogo?

Jak właściciele mieszkań tłumaczą ofertę najmu za tak wysoką cenę?

- Mnie nie interesuje wynajem długoterminowy, to jest mieszkanie, które normalnie wynajmowane jest na krótki termin. Nikt, kto jest zainteresowany wynajmem na dłużej nie zaoferuje panu mieszkania na 2 tygodnie za połowę typowej miesięcznej stawki – mówi w rozmowie z taboidem właściciel mieszkania  z Olsztyna.

W podobnym tonie wypowiada się rozmówca „Faktu” z Wrocławia.

- Normalnie wynajmuję turystom, którzy przyjeżdżają na 2-3 dni. Płacą 100 zł za dzień, co wychodzi taniej niż w hotelu, ale siłą rzeczy, przy dłuższym okresie najmu, wychodzi drożej niż przy klasycznej umowie na miesiąc – mówi mężczyzna.

 - Do tego, jeśli to kwarantanna, to mieszkanie musi być niezależne, samodzielne, musi być pan tu sam, nie mogą przebywać inne osoby, z którymi mógłby pan podzielić się kosztami – dodaje.

Przypomnijmy, że 14-dniowej kwarantannie poddane są osoby, które wróciły do Polski z zagranicy, a także osoby, które mogły mieć styczność z zakażonymi. 1 kwietnia rozszerzono ta listę również o osoby, które przebywają w jednym mieszkaniu z obywatelem skierowanym na odosobnienie.

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

W styczniu końcowe wnioski, co do strat, jakie Polska poniosła w czasie II wojny światowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Sejm uchwalił ustawę modernizacyjną. 12 mld złotych na rozwój służb

Czytaj więcej >
Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Polska i Świat

Prezydent podpisał ustawę o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska i Świat

ZUS pokazał dane z obowiązkowego rejestru. Nadal nie wszyscy wykonali zadanie

Czytaj więcej >
NBP monety kolekcjonerskie

Polska i Świat

NBP wydał nowe monety kolekcjonerskie. Widnieje na nich król Michał Korybut Wiśniowiecki

Czytaj więcej >
YOSHIKAZU TSUNO

Polska i Świat

Topnieje lodowa zapora oddzielająca skażoną wodę od wód gruntowych

Czytaj więcej >