BiznesINFO.pl
Media o protestach

Piotr Molecki/East News

Zagraniczne media nie pozostawiają suchej nitki na Polsce. Jesteśmy pośmiewiskiem

26 Października 2020

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Media światowe znów zainteresowały się sprawą polityki w Polsce, tym razem poszło o głośny wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zaostrzenia przepisów aborcyjnych.

Brytyjskie media piszą o wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Media już od czwartku komentują sprawę głośnego wyroku TK, który stwierdził, że do tej pory funkcjonujący kompromis aborcyjny jest niekonstytucyjny. Z racji, że obecnie w wielu krajach Unii Europejskiej i szeroko pojętego "zachodu" prawo dotyczące aborcji jest dosyć liberalne, sprawa nie mogła odbić się bez szerokiego echa.

O sytuacji w Polsce pisał choćby brytyjski "The Observer", który skrytykował rząd PiS za pogwałcenie zasad demokracji i celowego wdrażania swojego programu silnie osadzonego w konserwatywnej ideologii i religii. Wskazali, że zagrożone są nie tylko prawa kobiet w Polsce, ale także praworządność.

- Ta opresyjna decyzja wpisuje się w ruch w kierunku autorytaryzmu, który rozpoczął się na dobre po tym, jak prawicowa populistyczna partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) Jarosława Kaczyńskiego zdobyła absolutną większość w 2015 roku. Nie można dopuścić do jego kontynuacji - komentował "The Observer".

Również BBC skomentowało sytuację w Polsce. Zaznaczano, że tysiące Polaków wyszło na ulice i to mimo obostrzeń związanych z COVID-19, które ograniczają publiczne zgromadzenia. Wskazano także na fakt, że protesty przeniosły się nawet do kościołów.

- Protestujący urządzali sesje okupacyjne i trzymali transparenty proaborcyjne, przerywając niedzielną mszę w niektórych kościołach [...] Protesty są uważane za niezwykłe w kraju, w którym Kościół rzymskokatolicki ma duże wpływy [...] Krytycy Kościoła katolickiego twierdzą, że wywiera on zbyt duży wpływ polityczny na politykę rządu w Polsce - pisze BBC. 

1. Niestety, Boże Narodzenie będzie wyglądać zupełnie inaczej w tym roku. Minister zdrowia z nieprzyjemnymi informacjami2. Krystyna Pawłowicz miała wypadek samochodowy. Informacje napływają z mediów3. Segregacja śmieci znowu do zmiany? Nie wypełnisz obowiązku, spodziewaj się grzywny albo aresztu

Amerykańskie media o protestach w Polsce

Również amerykańska Agencja AP napisała tekst o Polsce. Opisano protesty w kilku miastach oraz walki z policją, która użyła środków przymusu w postaci gazu łzawiącego. Wspomniano także o konfrontacji pod Bazyliką Świętego Krzyża w Warszawie, której schody zablokowały środowiska narodowe.

- Działaczki na rzecz praw kobiet wściekłe z powodu zaostrzenia i tak już restrykcyjnego prawa aborcyjnego w Polsce zorganizowały w niedzielę protesty w kościołach i wewnątrz kościołów, zakłócając msze święte i spotykając się z oskarżeniami o "barbarzyńskie" zachowanie [...] Kościół katolicki zyskał szacunek w czasach komunizmu za wspieranie prodemokratycznych dysydentów w ich walce o wolność, a nieżyjący już polski papież św. Jan Paweł II jest uznawany za bohatera narodowego. Ale dzisiaj jego autorytet jest kwestionowany - wskazywali dziennikarze.

Francuskie media nie pozostawiły na polskim rządzie suchej nitki

Także media francuskie komentowały sytuacje w Polsce. Jak pisze "Le Monde", jeszcze niedawno PiS wycofywał się z postulatów zakazu aborcji i to dwukrotnie, w 2016 i 2018 roku. Ponadto wskazano mocne związki partii rządzącej z kościołem, który wręcz odrzucił niedawne słowa papieża Franciszka o związkach partnerskich dla osób homoseksualnych.

- Z drugiej strony to postulat ze strony twardej prawicy, która tym razem uznała za bezpieczniejsze przejście przez Trybunał Konstytucyjny, którego większość sędziów, a w szczególności pani prezes, jest oddana rządowi, który ich mianował - pisze "Le Monde".

Również "Le Figaro" zwróciło uwagę, że w Polsce prawo aborcyjne jest jednym z najostrzejszych w Europie, a do tego zmiany zostały wprowadzone w trakcie pandemii, co rząd może wykorzystać do ograniczenia zgromadzeń (więc i zakończenia protestów). Z kolei "Ouest-France" zwróciło uwagę, że ogromna rzesza Polaków zbuntowało się przeciwko do tej pory dominujących konserwatywnym wartościom w kraju.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >