Media o protestach
Piotr Molecki/East News
Autor Konrad Karpiuk - 26 Października 2020

Zagraniczne media nie pozostawiają suchej nitki na Polsce. Jesteśmy pośmiewiskiem

Media światowe znów zainteresowały się sprawą polityki w Polsce, tym razem poszło o głośny wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zaostrzenia przepisów aborcyjnych.

Brytyjskie media piszą o wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Media już od czwartku komentują sprawę głośnego wyroku TK, który stwierdził, że do tej pory funkcjonujący kompromis aborcyjny jest niekonstytucyjny. Z racji, że obecnie w wielu krajach Unii Europejskiej i szeroko pojętego "zachodu" prawo dotyczące aborcji jest dosyć liberalne, sprawa nie mogła odbić się bez szerokiego echa.

O sytuacji w Polsce pisał choćby brytyjski "The Observer", który skrytykował rząd PiS za pogwałcenie zasad demokracji i celowego wdrażania swojego programu silnie osadzonego w konserwatywnej ideologii i religii. Wskazali, że zagrożone są nie tylko prawa kobiet w Polsce, ale także praworządność.

Podjedziesz pod dystrybutor na stacji benzynowej i się porządnie zdziwisz. Wpływ pandemii jest jeszcze większyPodjedziesz pod dystrybutor na stacji benzynowej i się porządnie zdziwisz. Wpływ pandemii jest jeszcze większyCzytaj dalej

- Ta opresyjna decyzja wpisuje się w ruch w kierunku autorytaryzmu, który rozpoczął się na dobre po tym, jak prawicowa populistyczna partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) Jarosława Kaczyńskiego zdobyła absolutną większość w 2015 roku. Nie można dopuścić do jego kontynuacji - komentował "The Observer".

Również BBC skomentowało sytuację w Polsce. Zaznaczano, że tysiące Polaków wyszło na ulice i to mimo obostrzeń związanych z COVID-19, które ograniczają publiczne zgromadzenia. Wskazano także na fakt, że protesty przeniosły się nawet do kościołów.

- Protestujący urządzali sesje okupacyjne i trzymali transparenty proaborcyjne, przerywając niedzielną mszę w niektórych kościołach [...] Protesty są uważane za niezwykłe w kraju, w którym Kościół rzymskokatolicki ma duże wpływy [...] Krytycy Kościoła katolickiego twierdzą, że wywiera on zbyt duży wpływ polityczny na politykę rządu w Polsce - pisze BBC.

Policjanci mają dość ciągłych protestów? Chcą sporych podwyżekPolicjanci mają dość ciągłych protestów? Chcą sporych podwyżekCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Niestety, Boże Narodzenie będzie wyglądać zupełnie inaczej w tym roku. Minister zdrowia z nieprzyjemnymi informacjami
2. Krystyna Pawłowicz miała wypadek samochodowy. Informacje napływają z mediów
3. Segregacja śmieci znowu do zmiany? Nie wypełnisz obowiązku, spodziewaj się grzywny albo aresztu

Amerykańskie media o protestach w Polsce

Również amerykańska Agencja AP napisała tekst o Polsce. Opisano protesty w kilku miastach oraz walki z policją, która użyła środków przymusu w postaci gazu łzawiącego. Wspomniano także o konfrontacji pod Bazyliką Świętego Krzyża w Warszawie, której schody zablokowały środowiska narodowe.

- Działaczki na rzecz praw kobiet wściekłe z powodu zaostrzenia i tak już restrykcyjnego prawa aborcyjnego w Polsce zorganizowały w niedzielę protesty w kościołach i wewnątrz kościołów, zakłócając msze święte i spotykając się z oskarżeniami o "barbarzyńskie" zachowanie [...] Kościół katolicki zyskał szacunek w czasach komunizmu za wspieranie prodemokratycznych dysydentów w ich walce o wolność, a nieżyjący już polski papież św. Jan Paweł II jest uznawany za bohatera narodowego. Ale dzisiaj jego autorytet jest kwestionowany - wskazywali dziennikarze.

Jeden ruch NBP i stabilność finansowa legnie w gruzach. Ekspert ostrzega PolakówJeden ruch NBP i stabilność finansowa legnie w gruzach. Ekspert ostrzega PolakówCzytaj dalej

Francuskie media nie pozostawiły na polskim rządzie suchej nitki

Także media francuskie komentowały sytuacje w Polsce. Jak pisze "Le Monde", jeszcze niedawno PiS wycofywał się z postulatów zakazu aborcji i to dwukrotnie, w 2016 i 2018 roku. Ponadto wskazano mocne związki partii rządzącej z kościołem, który wręcz odrzucił niedawne słowa papieża Franciszka o związkach partnerskich dla osób homoseksualnych.

- Z drugiej strony to postulat ze strony twardej prawicy, która tym razem uznała za bezpieczniejsze przejście przez Trybunał Konstytucyjny, którego większość sędziów, a w szczególności pani prezes, jest oddana rządowi, który ich mianował - pisze "Le Monde".

Co za gest, kapitalne ułatwienie dla klientów. Jeden z największych banków w Polsce imponuje rozmachemCo za gest, kapitalne ułatwienie dla klientów. Jeden z największych banków w Polsce imponuje rozmachemCzytaj dalej

Również "Le Figaro" zwróciło uwagę, że w Polsce prawo aborcyjne jest jednym z najostrzejszych w Europie, a do tego zmiany zostały wprowadzone w trakcie pandemii, co rząd może wykorzystać do ograniczenia zgromadzeń (więc i zakończenia protestów). Z kolei "Ouest-France" zwróciło uwagę, że ogromna rzesza Polaków zbuntowało się przeciwko do tej pory dominujących konserwatywnym wartościom w kraju.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zdewastowali pomnik AK przed Sejmem. Reakcja była natychmiastowa, jest pilny apel
  2. Nieoficjalne: Polaków może czekać kolejny lockdown. Decyzja w tej sprawie ma zapaść już niebawem
  3. Wpływ pandemii na bankomaty jest ogromny. Wypłaty gotówki rekordowo niskie
  4. Znakomite informacje dla rodziców. Dodatkowe zasiłki opiekuńcze wracają, wiemy na jakich zasadach
  5. Biedronka przygotowuje się na Wszystkich Świętych. Nie tylko kupisz znicze za pół darmo, ale jeszcze ci dopłacą
  6. Siostra Roberta Lewandowskiego przerwała milczenie. Nagle zabrała głos ws. wyroku TK, mocne stanowisko
  7. Przepis na najszybsze ciasto bez pieczenia. Robi się niemal samo, wygląda i smakuje obłędnie
Polacy zadłużają się na potęgę. Elektrownie już zaczęły odcinać niepłacących, sytuacja jest coraz bardziej napiętaPolacy zadłużają się na potęgę. Elektrownie już zaczęły odcinać niepłacących, sytuacja jest coraz bardziej napiętaCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News