BiznesINFO.pl
Maseczki wycofane przez Komisję Europejską

Pixabay/NakNakNak

Komisja Europejska wycofuje z rynku bezużyteczne maseczki. Najbardziej oberwało się Polsce

21 Maja 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Maseczki, które miały pomóc w walce z koronawirusem, okazały się bezużyteczne. Dlatego też Komisja Europejska postanowiła wycofać je z 17 państw członkowskich, do których dotarły. Strata jest najbardziej dotkliwa dla Polski, która otrzymała ponad 40 proc.

Maseczki niezdatne do użytku

Maseczki medyczne od Unii Europejskiej otrzymało 17 państw członkowskich oraz Wielka Brytania w ramach unijnego mechanizmu wsparcia. Łącznie rozdysponowano ich 1,5 mln, a najwięcej – aż 616 tys. otrzymała Polska.

Nasz kraj był pierwszym odbiorcą maseczek, który poinformował, że środki ochronne nie nadają się do użytku. Podobne informacje napłynęły do Komisji Europejskiej także od innych państw członkowskich Wspólnoty. Wobec tak dużego błędu głos postanowił zabrać rzecznik Komisji Europejskiej Stefan de Keersmaecker, który poinformował, że UE zadecydowała o wycofaniu wadliwych maseczek, które miały chronić pracowników służby zdrowia.

Procedury odbierania bezużytecznych środków ochronnych są w tym momencie uzgadnianie z poszczególnymi państwami. Jednak już teraz wiadomo, że 616 tys. maseczek, które dostała Polska, zostaną zwrócone na koszt dostawcy.

Niezbędne są bardziej dokładne procedury kontroli jakości

Według ustaleń RMF FM Komisja Europejska dąży do tego, aby maseczki zostały wymienione na właściwe, ponieważ 1,5 mln środków ochronnych to dopiero pierwsza transza towaru, który miał zostać przekazany państwom członkowskim UE. Kontrakt opiewa łącznie na 10 mln maseczek.

Jak dotąd o negatywnym wyniku testów kontroli jakości poinformowały poza Polską także Holandia i Belgia. Już wcześniejsze wątpliwości co do skuteczności działania maseczek, zgłaszane przez Polskę i Holandię, sprawiły, że kolejne dostawy zostały zawieszone. Komisja Europejska przyznała, że będzie pracowała nad wdrożeniem odpowiednich kontroli jakości zanim rozpocznie dystrybucje maseczek w przyszłości.

Tagi:

MaseczkiKomisja Europejska

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

FLickr/Olgierd Rudak

Polska i Świat

Zaczepił kobietę na ulicy. Musi zapłacić 500 zł grzywny za molestowanie

Czytaj więcej >
Niemcy

Polska i Świat

Ogromna inwestycja Mercedesa w Polsce. Będzie praca dla tysiąca osób

Czytaj więcej >
Wiatraki

Polska i Świat

Ustawa wiatrakowa. Nowa poprawka zmienia odległość od zabudowań

Czytaj więcej >

Polska i Świat

BNP Paribas i Bank Pocztowy ukarane przez UOKiK. Chodzi o nieprawidłowości przy wakacjach kredytowych

Czytaj więcej >

Polska i Świat

SAP zamierza zwolnić nawet 3 tys. osób

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Unia Europejska chce poszerzyć wspólne kompetencje o leśnictwo. Polska przeciwna

Czytaj więcej >