BiznesINFO.pl
Karę za brak maseczki może nałożyć także pracodawca

Pixabay/valentin_b90

Karę za brak maseczki może nałożyć także twój szef. Ujawniamy, kiedy pozwalają mu przepisy

8 Października 2020

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Już od 10 października maseczki trzeba będzie nosić wszędzie. Wynika to z tego, że strefa żółta została rozszerzona na całą Polskę. Niewiele osób jednak wie, że zasłaniać nos i usta należy także w pracy. Za nieprzestrzeganie obowiązku karę może nałożyć na

Noszenie maseczek w pracy

Aktualne przepisy zobowiązują pracowników do noszenia maseczek w ogólnodostępnych miejscach pracy i instytucjach. Mowa o częściach wspólnych, takich jak kuchnia, winda i wszystkich innych przestrzeniach, w których niemożliwe jest zachowanie wymaganego odstępu 1,5 metra. Obowiązek dotyczy także zleceniobiorców, kontraktorów, współpracowników oraz osoby trzecie (kurierów, sprzątaczy, klientów, czy dostawców).

Nosić maseczek nie muszą jedynie osoby, które otrzymają od lekarza zaświadczenie, które potwierdzi, że ich stan zdrowia uniemożliwia im zasłanianie nosa i ust.

Kary od pracodawcy

Nieprzestrzeganie obowiązku noszenia maseczek może narazić nas na straty finansowe, bowiem pracodawca może nałożyć na nas karę, ponieważ niezasłanianie nosa i ust jest łamaniem zasad BHP, przypomina „Rzeczpospolita”, na którą powołuje się Radio ZET.

Jeśli nie dostosujemy się do nakazu w miejscu pracy, pracodawca ma prawo nałożyć na nas karę upomnienia, naganę albo kary finansowe, które nie mogą przekroczyć 1/10 wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty po potrąceniu kosztów ustawowych.

Fundusze zgromadzone z potrąceń będące efektem nakładania kar finansowych nie mogą być jednak wykorzystane przez pracodawcę na nic innego niż na poprawę warunków BHP w miejscu pracy.

„Rzeczpospolita” przypomina, że od kary można się odwołać, ponieważ "Pracownik może w ciągu 7 dni od dnia zawiadomienia go o ukaraniu wnieść sprzeciw do pracodawcy. W przypadku odrzucenia sprzeciwu może skierować sprawę do sądu w ciągu 14 dni od zawiadomienia o odrzuceniu sprzeciwu".

Michał Zabost z Kancelarii Bird & Bird apeluje jednak, by nie uciekać się od razu do karania pracowników. Jego zdaniem warto osiągnąć konsensus w bardziej pokojowy sposób.

-  Jeżeli brak maseczki stanowi sporadyczne naruszenie, przejawiające się w zapominaniu o obowiązku jej noszenia, nie uprawnia to pracodawcy do podjęcia radykalnych kroków w postaci kar porządkowych. Jeśli jednak pracownik uchyla się od tego obowiązku świadomie i notorycznie, kara porządkowa jak najbardziej jest zasadna - informuje Zabost w rozmowie z „Rz”, cytowanej przez Radio ZET.

Tagi:

KaraMaseczki

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >