Karę za brak maseczki może nałożyć także pracodawca
Pixabay/valentin_b90
Autor Wiktoria Pękalak - 8 Października 2020

Karę za brak maseczki może nałożyć także twój szef. Ujawniamy, kiedy pozwalają mu przepisy

Już od 10 października maseczki trzeba będzie nosić wszędzie. Wynika to z tego, że strefa żółta została rozszerzona na całą Polskę. Niewiele osób jednak wie, że zasłaniać nos i usta należy także w pracy. Za nieprzestrzeganie obowiązku karę może nałożyć na nas także pracodawca.

Noszenie maseczek w pracy

Aktualne przepisy zobowiązują pracowników do noszenia maseczek w ogólnodostępnych miejscach pracy i instytucjach. Mowa o częściach wspólnych, takich jak kuchnia, winda i wszystkich innych przestrzeniach, w których niemożliwe jest zachowanie wymaganego odstępu 1,5 metra. Obowiązek dotyczy także zleceniobiorców, kontraktorów, współpracowników oraz osoby trzecie (kurierów, sprzątaczy, klientów, czy dostawców).

Żółte strefy zagłuszyły, niewielu zwróciło uwagę. Premier powiedział o lockdownie, nie pozostawił wątpliwościŻółte strefy zagłuszyły, niewielu zwróciło uwagę. Premier powiedział o lockdownie, nie pozostawił wątpliwościCzytaj dalej

Nosić maseczek nie muszą jedynie osoby, które otrzymają od lekarza zaświadczenie, które potwierdzi, że ich stan zdrowia uniemożliwia im zasłanianie nosa i ust.

Kary od pracodawcy

Nieprzestrzeganie obowiązku noszenia maseczek może narazić nas na straty finansowe, bowiem pracodawca może nałożyć na nas karę, ponieważ niezasłanianie nosa i ust jest łamaniem zasad BHP, przypomina „Rzeczpospolita”, na którą powołuje się Radio ZET.

Biedronka rusza z jednodniową promocją. W piątek dadzą ci aż 9 sztuk za darmoBiedronka rusza z jednodniową promocją. W piątek dadzą ci aż 9 sztuk za darmoCzytaj dalej

Jeśli nie dostosujemy się do nakazu w miejscu pracy, pracodawca ma prawo nałożyć na nas karę upomnienia, naganę albo kary finansowe, które nie mogą przekroczyć 1/10 wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty po potrąceniu kosztów ustawowych.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Masowo ruszyli po pieniądze. Złożono już ponad 26 tys. wniosków, ty też możesz jeszcze je otrzymać
2. Zamknięcie szkół już 20 października? Jest komentarz Ministerstwa Edukacji Narodowej

Fundusze zgromadzone z potrąceń będące efektem nakładania kar finansowych nie mogą być jednak wykorzystane przez pracodawcę na nic innego niż na poprawę warunków BHP w miejscu pracy.

„Rzeczpospolita” przypomina, że od kary można się odwołać, ponieważ "Pracownik może w ciągu 7 dni od dnia zawiadomienia go o ukaraniu wnieść sprzeciw do pracodawcy. W przypadku odrzucenia sprzeciwu może skierować sprawę do sądu w ciągu 14 dni od zawiadomienia o odrzuceniu sprzeciwu".

Prezydent Andrzej Duda podjął ostateczną decyzję. Wiadomo, ile zapłaci każdy PolakPrezydent Andrzej Duda podjął ostateczną decyzję. Wiadomo, ile zapłaci każdy PolakCzytaj dalej

Michał Zabost z Kancelarii Bird & Bird apeluje jednak, by nie uciekać się od razu do karania pracowników. Jego zdaniem warto osiągnąć konsensus w bardziej pokojowy sposób.

- Jeżeli brak maseczki stanowi sporadyczne naruszenie, przejawiające się w zapominaniu o obowiązku jej noszenia, nie uprawnia to pracodawcy do podjęcia radykalnych kroków w postaci kar porządkowych. Jeśli jednak pracownik uchyla się od tego obowiązku świadomie i notorycznie, kara porządkowa jak najbardziej jest zasadna - informuje Zabost w rozmowie z „Rz”, cytowanej przez Radio ZET.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Może być niebezpiecznie, instytut ostrzega i prosi o zwiększenie czujności. Trzeba się przygotować
  2. Zamawiasz przejazdy przez aplikacje? Dziś wszystko się zmieni, wielu będzie niezadowolonych
  3. 15 tys. zł grzywny za jazdę po lesie. Sąd nie miał wątpliwości
  4. Abonament RTV w 2021 roku będzie wyższy. Ale nie wszyscy muszą go płacić, lista zwolnionych zaskakuje długością
  5. Ikea rozpoczęła sprzedaż nietypowych akcesoriów. Sieć chce, żeby klienci wyglądali stylowo
  6. Wideo - Przerażający wypadek. Motocyklista z ogromną siłą uderzył w samochód osobowy
Ubiegając się o emeryturę możesz dostać dodatkowe pieniądze z rekompensaty. Nie musisz nawet składać wnioskuUbiegając się o emeryturę możesz dostać dodatkowe pieniądze z rekompensaty. Nie musisz nawet składać wnioskuCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News