Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Karę za brak maseczki może nałożyć także twój szef. Ujawniamy, kiedy pozwalają mu przepisy
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 08.10.2020 02:00

Karę za brak maseczki może nałożyć także twój szef. Ujawniamy, kiedy pozwalają mu przepisy

Karę za brak maseczki może nałożyć także pracodawca
Pixabay/valentin_b90

Noszenie maseczek w pracy

Aktualne przepisy zobowiązują pracowników do noszenia maseczek w ogólnodostępnych miejscach pracy i instytucjach. Mowa o częściach wspólnych, takich jak kuchnia, winda i wszystkich innych przestrzeniach, w których niemożliwe jest zachowanie wymaganego odstępu 1,5 metra. Obowiązek dotyczy także zleceniobiorców, kontraktorów, współpracowników oraz osoby trzecie (kurierów, sprzątaczy, klientów, czy dostawców).

Nosić maseczek nie muszą jedynie osoby, które otrzymają od lekarza zaświadczenie, które potwierdzi, że ich stan zdrowia uniemożliwia im zasłanianie nosa i ust.

Kary od pracodawcy

Nieprzestrzeganie obowiązku noszenia maseczek może narazić nas na straty finansowe, bowiem pracodawca może nałożyć na nas karę, ponieważ niezasłanianie nosa i ust jest łamaniem zasad BHP, przypomina „Rzeczpospolita”, na którą powołuje się Radio ZET.

Jeśli nie dostosujemy się do nakazu w miejscu pracy, pracodawca ma prawo nałożyć na nas karę upomnienia, naganę albo kary finansowe, które nie mogą przekroczyć 1/10 wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty po potrąceniu kosztów ustawowych.

Fundusze zgromadzone z potrąceń będące efektem nakładania kar finansowych nie mogą być jednak wykorzystane przez pracodawcę na nic innego niż na poprawę warunków BHP w miejscu pracy.

„Rzeczpospolita” przypomina, że od kary można się odwołać, ponieważ "Pracownik może w ciągu 7 dni od dnia zawiadomienia go o ukaraniu wnieść sprzeciw do pracodawcy. W przypadku odrzucenia sprzeciwu może skierować sprawę do sądu w ciągu 14 dni od zawiadomienia o odrzuceniu sprzeciwu".

Michał Zabost z Kancelarii Bird & Bird apeluje jednak, by nie uciekać się od razu do karania pracowników. Jego zdaniem warto osiągnąć konsensus w bardziej pokojowy sposób.

-  Jeżeli brak maseczki stanowi sporadyczne naruszenie, przejawiające się w zapominaniu o obowiązku jej noszenia, nie uprawnia to pracodawcy do podjęcia radykalnych kroków w postaci kar porządkowych. Jeśli jednak pracownik uchyla się od tego obowiązku świadomie i notorycznie, kara porządkowa jak najbardziej jest zasadna - informuje Zabost w rozmowie z „Rz”, cytowanej przez Radio ZET.

Tagi: Kara Maseczki