BiznesINFO.pl

Wikimedia Commons Stiopa CC4.0

Nie musisz być demonem prędkości, żeby dostać mandat 200 zł. Powód kary mocno cię zdziwi

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Policja może wlepić mandat także w przypadku, gdy kierowca wjedzie ze zbyt niską prędkością, tym samym będąc "zawalidrogą". Grozi mu za to od 50 do nawet 200 zł kary. Grzywna będzie wystawiona na podstawie przepisu, który mówi o tym, aby jechać z prędkością "nieutrudniającą jazdy innym pojazdom".

Mandat za niewłaściwą prędkość

Warto jednak zaznaczyć, że wiele będzie zależeć od okoliczności zdarzenia. Jeśli znak wskazuje na ograniczenie do 60 km/h, a my będziemy jechać przy dobrych warunkach atmosferycznych 20 km/h to mandat mamy niemal pewny. Co innego jeśli jazdę spowolnią nam trudne warunki atmosferyczne, takie jak gęsta mgła, opady, czy śliska nawierzchnia.

W wypadku trudnych warunków, mandat można otrzymać również za jazdę zgodnie z ograniczeniem, za "niedostosowanie prędkości do warunków'. Ponadto istnieje jeszcze zapis o "stwarzaniu zagrożenia w ruchu drogowym", który może dotyczyć wszelkich groźnych zachowań na drodze (np. celowego doprowadzania auta do kontrolowanego poślizgu).

Mandat za stan techniczny pojazdu

Ukarani możemy być także za nieodpowiedni stan techniczny pojazdu. To, że mamy podbity przegląd, nie oznacza, że policja nie znajdzie czegoś, co diagnosta mógł pominąć, lub co zrobiliśmy w okresie między przeglądami. Mandat można dostać za jazdę na oponach ze zbyt niskim bieżnikiem, lub za różne opony na kołach tej samej osi.

Kara może obowiązywać także za brudną szybę utrudniającą widoczność na drodze. Policjanci mogą skontrolować nasze wycieraczki i jeśli wykażą, że pióra są zniszczone, lub zbiornik spryskiwacza pusty, mogą ukarać karą wysokości nawet 500 zł.

Tagi:

Policjamandat

Podobne artykuły

Polska i Świat

Emerytura Marka Piekarczyka wynosiła 7,77 zł. Po podwyżce jest niewiele lepiej
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nowe 500 plus dla pracujących. Zamiast waloryzacji świadczenia
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Szykuje się przełom na rynku mieszkaniowym. Cena transakcji jawna dla każdego
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nowe odcinkowe pomiary prędkości na drogach. Przejedziesz za szybko i urządzenia Cię namierzą, mandat też dostaniesz kosmiczny
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Drożyzna. Nie tylko w Polsce mają jej dość
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Mężczyzna płacił za zakupy pieniędzmi, które sam wydrukował. Teraz czeka go surowa kara
Czytaj więcej >
Konrad Karpiuk

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]