Mama będzie mogła dostawać darmowe leki. Projekt wchodzi w życie na początku 2020 roku
Pxhere
Autor Stanisław Węgrowski - 18 Grudnia 2019

22 mln zł na matki. Kobieta na wsparcie może liczyć od początku ciąży

Mama będzie mogła liczyć na dodatkowe wsparcie rządu. Projekt resortu zdrowia zakłada, że kobiety będą dostawać specjalistyczne leki za darmo. Dla budżetu państwa będzie to wydatek rzędu 22 mln zł rocznie.

Mama będzie mieć dodatkowe przywileje

W trakcie kampanii wyborczej Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało, że kobiety w ciąży będą otrzymywać leki bezpłatnie. Projekt Ministerstwa Zdrowia jest już gotowy i musi zostać jeszcze uchwalony. Rząd spieszył się z projektem, aby zdążyć przed końcem roku i wydaje się, że postulat zostanie zrealizowany. Wydaje się, że przyszła mama może liczyć na duże wsparcie.

500 plus nie zdało egzaminu. Polacy nie będą już dostawać pieniędzy do rąk500 plus nie zdało egzaminu. Polacy nie będą już dostawać pieniędzy do rąkCzytaj dalej

Jednak nie wszystkie leki będą darmowe. Jak podaje “Fakt”, będą to m.in. leki wykorzystywane w leczeniu cukrzycy ciążowej czy na podtrzymanie ciąży czyli na choroby, na które niejedna przyszła mama często popada. Niestety, wiele kobiet ma problem z wykupieniem tych preparatów.

- Zgodnie z danymi GUS z 2018 r. (...) około 490 000 kobiet w wieku rozrodczym pozostawało w sytuacji ekonomicznej na minimalnym poziomie pozwalającym na przeżycie lub poniżej tego poziomu. Samodzielne zaopatrzenie się tych kobiet w leki przyjmowane w ciąży jest natomiast skrajnie utrudnione lub wręcz niemożliwe. Wprowadzenie zmian zakładanych w projekcie rozwiąże ten problem - napisano w projekcie ustawy wprowadzającej bezpłatne leki.

Ciąża Plus. Kiedy program wejdzie w życie?

Rząd zamierza przeznaczyć na program Ciąża Plus 22 miliony złotych w tym roku. Natomiast na przestrzeni 10 lat będzie to w sumie 347 milionów złotych. Bezpłatne leki będą dostępne dla kobiet od momentu stwierdzenia ciąży przez lekarza. Ustawa zacznie obowiązywać od początku 2020 roku.

Wraca stary pomysł na emerytury. Nikt w UE już się na podobne rozwiązanie nie decydujeWraca stary pomysł na emerytury. Nikt w UE już się na podobne rozwiązanie nie decydujeCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Obliczono, który hit świąteczny zarabia najwięcej. Wyprzedził nawet "Last Christmas"
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  4. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  5. To jest kosmos, powariowali! Szynka i śledzie w Biedronce po złotówce, gęś za 2 złote, niebywałe

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News