Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > 22 mln zł na matki. Kobieta na wsparcie może liczyć od początku ciąży
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 18.12.2019 01:00

22 mln zł na matki. Kobieta na wsparcie może liczyć od początku ciąży

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Mama będzie mieć dodatkowe przywileje

W trakcie kampanii wyborczej Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało, że kobiety w ciąży będą otrzymywać leki bezpłatnie. Projekt Ministerstwa Zdrowia jest już gotowy i musi zostać jeszcze uchwalony. Rząd spieszył się z projektem, aby zdążyć przed końcem roku i wydaje się, że postulat zostanie zrealizowany. Wydaje się, że przyszła mama może liczyć na duże wsparcie.

Jednak nie wszystkie leki będą darmowe. Jak podaje “Fakt”, będą to m.in. leki wykorzystywane w leczeniu cukrzycy ciążowej czy na podtrzymanie ciąży czyli na choroby, na które niejedna przyszła mama często popada. Niestety, wiele kobiet ma problem z wykupieniem tych preparatów.

- Zgodnie z danymi GUS z 2018 r. (...) około 490 000 kobiet w wieku rozrodczym pozostawało w sytuacji ekonomicznej na minimalnym poziomie pozwalającym na przeżycie lub poniżej tego poziomu. Samodzielne zaopatrzenie się tych kobiet w leki przyjmowane w ciąży jest natomiast skrajnie utrudnione lub wręcz niemożliwe. Wprowadzenie zmian zakładanych w projekcie rozwiąże ten problem - napisano w projekcie ustawy wprowadzającej bezpłatne leki.

Ciąża Plus. Kiedy program wejdzie w życie?

Rząd zamierza przeznaczyć na program Ciąża Plus 22 miliony złotych w tym roku. Natomiast na przestrzeni 10 lat będzie to w sumie 347 milionów złotych. Bezpłatne leki będą dostępne dla kobiet od momentu stwierdzenia ciąży przez lekarza. Ustawa zacznie obowiązywać od początku 2020 roku.