BiznesINFO.pl > Twój portfel > Gdzie ulokować pieniądze? Ranking najlepszych lokat na rynku
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 22.03.2022 08:48

Gdzie ulokować pieniądze? Ranking najlepszych lokat na rynku

Lokaty
Obraz e-gabi z Pixabay

Lokaty są bezpiecznym sposobem na pomnożenie oszczędności. Niestety w obecnych czasach ich oprocentowanie jest wyjątkowo niskie. Gdzie zatem ulokować swoje pieniądze? Które lokaty są najlepsze i ile można na nich zarobić? Przyglądamy się opracowaniu firmy HRE Investments. Niestety, analitycy nie mają dobrych wieści. Jak wynika z raportu, większość lokat oprocentowana jest poniżej 1 procent w skali roku. To bardzo niewiele. Które banki dają szansę na pomnożenie kapitału?

Lokaty na głodowym oprocentowaniu

Finansowy ekspert, Damian Szymański z portalu Business Insider przygląda się tabeli oprocentowania lokat w polskich bankach. Jak wygląda pod tym względem sierpień? Kolorowo nie jest. Wiele instytucji, aby zaoferować jakiekolwiek sensowne oprocentowanie lokat zmusza klientów do otwarcia dodatkowych kont i regularnego korzystania z nich. W przeciwnym razie na konta zostaną nałożone opłaty, a tym samym sens lokaty jest zerowy.

Portal Business Insider na podstawie ankiet rozsyłanych przez HRE Investemnt publikuje listę najlepszych lokat oraz kont oszczędnościowych dostępnych na rynku. Na tle konkurencji wyróżnia się Nest Bank, który oferuje konto z bonusem, który uzależniony jest... od ilości dzieci. Zasada działania konta jest taka, że jeżeli regularnie będziemy zasilać konto kwotą do 600 złotych miesięcznie, to po roku możemy liczyć na nieopodatkowaną gratyfikację. Dla rodziców jednego dziecka to aż 3 proc. w skali roku od całej wpłaconej i trzymanej na koncie sumy. Po kolejnych lata wspomniany procent rośnie, ale "pracuje" wyłącznie na części kapitału.

Jakie są najlepsze lokaty i konta? Na podstawie opracowania dziennikarza Business Insidera prócz wcześniej wspomnianego Nest Banku na podium stoi Credite Agicole. Bank ten oferuje nowym klientom oprocentowanie w wysokości 3 proc. na 3 miesiące. Warunkiem przystąpienia do lokaty jest otwarcie konta i aktywne korzystanie z niego. Na 3 miejscu rankingu BI znalazła się lokata Banku MIllennium "Lubię, to polecam". Jest ona zarezerwowane dla osób "z polecenia". Aby załapać się na promocyjne oprocentowanie 2,50 proc. w skali roku należy założyć konto korzystając z linku polecającego. Warunkiem jest równoczesne otwarcie konta osobistego i wydanie 360 zł w okresie 30 dni. 

Poza podium, ale również wysoko po raz kolejny staje Nest Bank z oprocentowaną na 2,5 proc. lokatą "Witaj". Na kolejnych miejscach znajdujemy BOŚ Bank z EKOkontem oszczędnościowym, którego zmienne oprocentowanie daje średnio 2 proc.w skali roku. Na 2 proc. zostało również wycenione konto oszczędnościowe od Banku Pekao SA. Pełne zestawienie lokat i kont oszczędnościowych dostępne jest w eksperckim portalu Business Insider.

<

Polecane