Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Logistyka w służbie zdrowia. Na co zwrócić uwagę powierzając magazynowanie i transport farmaceutyków firmie logistycznej?
Redakcja BiznesInfo
Redakcja BiznesInfo 19.04.2024 11:01

Logistyka w służbie zdrowia. Na co zwrócić uwagę powierzając magazynowanie i transport farmaceutyków firmie logistycznej?

None
fot. materiały prasowe

W Polsce funkcjonuje blisko 12 tys. aptek. Zaopatrywanie znacznej części z nich to wyzwanie, którego chętnie podejmuje się m.in. operator logistyczny FM Logistic. Z 20-letnim doświadczeniem w branży farmaceutycznej firma wybudowała w Błoniu pod Warszawą największy w Europie Centralnej magazyn dedykowany lekom. To właśnie tam obsługiwane są m.in. najnowocześniejsze terapie genowe, ratujące życie pacjentów – często o wartości jednej dawki sięgającej nawet kilku milionów złotych.

Rynek farmaceutyczny w Polsce dynamicznie się rozwija

W ciągu ostatnich 12 miesięcy jego wartość wzrosła do 47,3 mld zł, a sprzedaż leków zwiększyła się o 7%.

Logistyka produktów leczniczych to jeden z najbardziej wymagających sektorów. Prawo farmaceutyczne nakłada na operatorów logistycznych szereg obowiązków i wymaga specjalistycznej wiedzy. FM Logistic spełnia te rygorystyczne wymagania. Posiada zezwolenie Głównego Inspektora Farmaceutycznego na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej i prowadzi hurtownie dla producentów leków.

Magazyn w Błoniu to przykład perfekcyjnej organizacji. Podzielony jest na strefy o ściśle kontrolowanych parametrach temperatury i wilgotności. Produkty wysokowartościowe przechowywane są w strefach z pełnym monitoringiem i ograniczonym dostępem.

Dodatkowo dla produktów wysokowartościowych posiadamy dedykowane strefy z pełnym monitoringiem i ograniczonym dostępem. Na życzenie klienta możemy opracować procedury przyjęcia i przechowywania w specjalnych warunkach, a nawet wyznaczyć zespół dedykowany do tej operacji - mówi Paweł Janicki, Senior Business Development Director, FM Logistic Central Europe.

Zespół FM Logistic każdego dnia obsługuje średnio 20 samochodów, co daje 15 tys. palet z lekami miesięcznie. Firma oferuje nie tylko magazynowanie, ale i szereg usług dodatkowych, m.in. kontrolę autentyczności produktów, obsługę zwrotów i przygotowanie towaru do transportu.

Wyspecjalizowany skaner kodów QR służy do serializacji, polegającej na sprawdzeniu autentyczności serii produktów. Działania te zapobiegają wprowadzaniu sfałszowanych leków na rynek - podkreśla Paweł Janicki.

Transport leków to również wyzwanie. FM Logistic dysponuje flotą 300 specjalistycznych pojazdów z kontrolą temperatury i systemami telematycznymi, które pozwalają na śledzenie przesyłek w czasie rzeczywistym. 

Przygotowując produkty do wydania, prowadzimy preparację sztukową, kartonową lub paletową w zależności od zapotrzebowania. Gdy towar jest gotowy, trafia do strefy wydania - opisuje proces Paweł Janicki z FM Logistic.

Doświadczenie i wysokie kompetencje to cechy, które wyróżniają FM Logistic. Zaufanie ponad 40 klientów farmaceutycznych to najlepszy dowód na jakość usług świadczonych przez firmę.