Lockdown po raz drugi
Unsplash.com Markus Spiske
Autor Konrad Karpiuk - 22 Października 2020

Polacy zdecydowanie są przeciwko kolejnemu lockdownowi. A ty?

Pierwszy lockdown wywarł ogromny wpływ nie tylko na gospodarkę, ale na pewno i mentalność Polaków, którzy musieli się przystosować do nowej rzeczywistości. Wiele osób liczy, że scenariusz się nie powtórzy.

Lockdown wzmaga obawy Polaków

Kolejny lockdown może mieć znacznie poważniejsze skutki dla gospodarki niż pierwszy. Już po pierwszej fali zakażeń doszło do zapaści, ale powrót do nowej rzeczywistości pozwolił na lekkie, choć nie wystarczające "odbicie". Wiadomo, że mimo tarczy antykryzysowej, wiele firm nie wytrzymałoby ponownego zamknięcia.

Również Polacy nie chcą ponownego zamknięcia w domach. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez United Surves na zlecenie RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej", większość badanych jest przeciwko ponownemu zamknięciu w domach.

43 proc. respondentów odpowiedziało, że jest zdecydowanie przeciwna drugiemu lockdownowi. Jedna trzecia badanych (dokładnie 32,6 proc.) stwierdziła, że jest "raczej" przeciwko ponownemu zamknięciu. Łącznie na powtórkę z wiosny nie zgadza się 75,4 proc. badanych.

Z kolei zdecydowanie za wprowadzeniem lockdownu było tylko 3,6 proc. ankietowanych. Odpowiedzi "raczej tak" udzieliło 11,1 proc. badanych. Wychodzi więc na to, że 14,7 proc. respondentów popiera kolejne zamknięcie społeczeństwa. 9,9 proc. nie miało zdania.

Biedronka szykuje potężną niespodziankę. Będzie rozdawać vouchery na 20 złotych, musisz jednak być jednego dnia w sklepieBiedronka szykuje potężną niespodziankę. Będzie rozdawać vouchery na 20 złotych, musisz jednak być jednego dnia w sklepieCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. PKO BP apeluje do klientów. Fałszywi pracownicy banku mogą pozbawić cię wszystkich oszczędności
2. "Zaraz przeczytam, że jestem podły i zazdrosny". Jarosław Jakimowicz zupełnie niespodziewanie zaatakował kolegę
3. Emerycie, nie musisz opłacać jednego z rachunków. Grono seniorów zwolnionych jest z opłaty

PKO BP apeluje do klientów. Fałszywi pracownicy banku mogą pozbawić cię wszystkich oszczędnościPKO BP apeluje do klientów. Fałszywi pracownicy banku mogą pozbawić cię wszystkich oszczędnościCzytaj dalej

Lockdown już się zaczyna? Ekspert nie ma wątpliwości

Niedawno szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Michał Dworczyk stwierdził, że trudno się jednoznacznie wypowiadać na temat tego czy lockdown się wydarzy. Zaznaczył jednak, ze przyrosty są duże, a sytuacja jest dynamiczna i zależnie od niej, rząd będzie dostosowywał działania. Liczy jednak na to, że nie trzeba będzie znów wprowadzać powszechnej izolacji, ze względu na to, że to "czarny scenariusz dla gospodarki". Eksperci twierdzą jednak, że częściowego lockdownu nie uda się uniknąć.

- Lockdown powoli już się dzieje, w innym stylu niż w marcu, kwietniu czy maju. To lockdown pojedynczych branż, jak branża siłowni, która została gwałtownie zamknięta. Kolejne obostrzenia, przede wszystkim dotyczące szkół, wpłyną na zasoby na rynku pracy. Tu trzeba pochwalić rząd, że stara się utrzymać w szkołach przynajmniej dzieci do 11 roku życia, które wymagają opieki. Jeśli one pójdą na naukę zdalną, to tak naprawę będzie lockdown, nawet jeśli tak tego nie nazwiemy - mówił w programie "Money. To się liczy", prezydent Konfederacji Lewiatan Maciej Witucki.

Obawy Polaków podczas pandemii

W badaniu United Surveys zadano także pytanie o to, którego ryzyka związanego z pandemią, ankietowani obawiają się najbardziej. Aż 37 proc. badanych boi się, że zachoruje ktoś bliski, a 24 proc. że samemu zachoruje. Polacy boją się także śmierci bliskiego (22 proc.) bardziej niż swojej (11 proc.). Jedynie 8 proc. nie ma żadnych obaw związanych z pandemią.

29 proc. badanych ma obawy wobec edukacji online, szczególnie pod kątem zapewnienia dzieciom prawidłowego rozwoju społecznego. Poniżej 10 proc. boi się problemów z zapewnieniem opieki dzieciom na czas zamknięcia placówek edukacyjnych i opiekuńczych.

Jak wskazuje RMF FM, 31 proc. boi się psychologicznych skutków izolacji, w tym gorszego samopoczucia czy depresji. Ok. 18 proc. badanych obawia się straty pracy z powodu pandemii, a 15 proc. obniżki pensji. Poniżej 15 proc. respondentów boi się problemów rodzinnych związanych z ograniczonymi kontaktami, np. rozpadu związku.

Emerycie, nie musisz opłacać jednego z rachunków. Grono seniorów zwolnionych jest z opłatyEmerycie, nie musisz opłacać jednego z rachunków. Grono seniorów zwolnionych jest z opłatyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jurek Owsiak zakażony koronawirusem. "Apeluję: dbajcie o siebie"
  2. Mocne słowa ratowniczki do wszystkich osób nie noszących maseczek."Taki jesteś bohaterski? To zapraszam na SOR"
  3. Szykują się wielkie zmiany w godzinach dla seniorów. Apelowano o nie od początku
  4. Biedronka szykuje potężną niespodziankę. Będzie rozdawać vouchery na 20 złotych, musisz jednak być jednego dnia w sklepie
  5. Zwiększają dostawy maseczek i płynów do dezynfekcji. W jednej z największych sieci sklepów najprędzej je znajdziesz
  6. Tragedia z samego rana. Tajemnicza śmierć 35-letniego gwiazdora, pozostawił rodzinę, "jesteśmy w żałobie"
  7. Mikstura z ogórków kiszonych i czosnku ma piorunujące działanie. Przykra dolegliwość znika w klika chwil
Szykują się wielkie zmiany w godzinach dla seniorów. Apelowano o nie od początkuSzykują się wielkie zmiany w godzinach dla seniorów. Apelowano o nie od początkuCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News